TÜİK EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EKONOMETRİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SAS EĞİTİMİ VERİLDİ

Trakya Üniversitesi ile TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında üç yıldır devam eden “TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi” programının sekizincisi, 14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü binasında yapılan eğitim programında öğrenciler, veri toplama ve istatistik gibi konularda bilgilendirildi.

Toplam üç gün süren eğitim programının ilk gününde TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Halil Emecen tarafından katılımcılara bilgisayar uygulamalı eğitim verildi. Eğitimin ilk gününde ayrıca öğrenciler; resmi istatistik programı, TÜİK kanunu, kurum teşkilatı, TÜİK ve Bölge Müdürlüğü, istatistik üretim süreci ve cari çalışmalar, mikro veri kullanımının usul ve esasları gibi konular hakkında eğitime tabi tutuldu. Eğitimin ikinci gününde ise SAS (Statistical Analysis System) programında regresyon analizi uygulamaları, çıktılarının yorumlanması ve regresyon artıkların incelenmesi konuları ele alınırken TÜİK Uzmanı Sait Öz de katılımcı öğrencilere SAS programının temel fonksiyonlarının uygulamalarını aktardı. Kısa Dönemli Araştırmalar Takım Sorumlusu Çetin Erol ise SAS programında normallik testleri, test istatistiği ve varyans analizi inceleme konularında dar anlatım yaptı.

“TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitim Programı”nın son gününde öğrencilerin eğitim programı hakkındaki geri dönüşlerini değerlendirmek ve sonraki eğitimlerde yol gösterici olması amacıyla web üzerinden eğitim değerlendirme memnuniyet anketi uygulandı. Eğitim sonunda ise öğrencilere sertifika töreni düzenlendi.

Törende konuşan TÜİK Edirne Bölge Müdürü Şenol Deniz, TÜİK’in oldukça teknik ve dinamik bir kurum olduğunu, genç, donanımlı personel yapısı ile Edirne’de bu düzeyde bir eğitimin verilmesinin öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Öğrencilerin kariyer planlamalarını yaparken ‘Hayat boyu talepkar olun ve kendinizi sürekli geliştirmeye odaklayın’ nasihatinde bulunan Bölge Müdürü Şenol Seniz, verilen bu eğitimin öğrencilerin sonraki kariyerlerine faydalı olması temennisinde bulundu.

Törene katılım sağlayan Trakya Üniversitesi Ekonometri Bölümü Arş. Gör. Dr. Süreyya Dal, üç senedir artan bir özveri ile yapılan bu eğitim programında öğrencilerin istatistik üretim sürecini nasıl gerçekleştiğini öğrendiğini, istatistik okuryazarlığı bilgilerinin arttığını ve SAS programını öğrenme fırsatı bulduklarını belirtti. Öğrencilerden üç yıl boyunca aldıkları geri dönüşlerin değerlendirildiğinde ortaya memnuniyet verici sonuçlar çıktığını ifade eden Süreyya Dal, yetenek geliştirmenin oldukça zahmetli bir süreç olduğunu ve kamu kurumu olarak öğrencilere bu düzeyde eğitim alma fırsatı vermelerinden ötürü TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğüne teşekkürlerini sundu.

Törende konuşma yapan Ekonometri Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kenan Terzioğlu ise öğrencilere teorik ve uygulamalı dersler verdiklerini fakat önemli olan noktanın alınan bu eğitimlerin iş hayatında nasıl karşılık bulacağı olduğunu ifade etti. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bu eğitim ile öğrencilerin, istatistiki veri üretim sürecinin nasıl gerçekleştiğini, üretilen verilerin nasıl değerlendirildiği, hataların ve analizlerin nasıl yapıldığını öğrendiğini kaydeden Terzioğlu eğitimde emeği geçen TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.
Bu içerik 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 740 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TÜSİAD GENÇLİK EKİBİNDE BİR TRAKYA ÜNİVERSİTELİ: ELİF FEYZA NUR USTA

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde mezun olan Edirne Trakya Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri Birliği - Edirne Trakya Üniversitesi Pharmaceutical Students Association (ETUPSA) Başkanı Elif Feyza Nur Usta, TÜSİAD Gençlik Ekibi’nde Trakya Üniversitesini ve Edirne’yi başarıyla temsil ediyor. Mart ayında Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul’da d&uum..

KOSOVA PRİZREN BELEDİYE BAŞKANI MYTAHER HASKUKA’DAN, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET

Trakya Üniversitesi’nin yakın ilişkilerinin bulunduğu Kosova'da, Osmanlı izlerinin en yoğun görüldüğü şehirlerden biri olan Prizren kentinin Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, yurt dışı temasları kapsamında geldiği Edirne’de, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’ı makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’a yeni görevinde başarılar dileye..

ROMAN DERNEKLERİ YÖNETİCİLERDEN REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TROYDEM) ve Edirne Hurda Toplayıcıları Yardımlaşma Derneği yöneticileri, ikinci kez Trakya Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. TROYDEM Başkanı Erkan Makas ve Başkan Yardımcısı Mutlu Çekiç ile Edirne Hurda Toplayıcıları Yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim Merdin’in yer aldığı ziyarette dernek y..

REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, DİRİLİŞ POSTASI YOUTUBE KANALINDA TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİ ANLATTI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek’in sunduğu “Yarının Manşeti” isimli programa konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Trakya Üniversitesinin uzaktan eğitime geçiş süreci, salgınla mücadeledeki çalışmaları ve Balkanlar vizyonuna dair birçok konuya değindiği programı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.