TÜİK EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EKONOMETRİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SAS EĞİTİMİ VERİLDİ

Trakya Üniversitesi ile TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında üç yıldır devam eden “TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi” programının sekizincisi, 14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik olarak TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü binasında yapılan eğitim programında öğrenciler, veri toplama ve istatistik gibi konularda bilgilendirildi.

Toplam üç gün süren eğitim programının ilk gününde TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Ekonomik Araştırmalar Grup Sorumlusu Halil Emecen tarafından katılımcılara bilgisayar uygulamalı eğitim verildi. Eğitimin ilk gününde ayrıca öğrenciler; resmi istatistik programı, TÜİK kanunu, kurum teşkilatı, TÜİK ve Bölge Müdürlüğü, istatistik üretim süreci ve cari çalışmalar, mikro veri kullanımının usul ve esasları gibi konular hakkında eğitime tabi tutuldu. Eğitimin ikinci gününde ise SAS (Statistical Analysis System) programında regresyon analizi uygulamaları, çıktılarının yorumlanması ve regresyon artıkların incelenmesi konuları ele alınırken TÜİK Uzmanı Sait Öz de katılımcı öğrencilere SAS programının temel fonksiyonlarının uygulamalarını aktardı. Kısa Dönemli Araştırmalar Takım Sorumlusu Çetin Erol ise SAS programında normallik testleri, test istatistiği ve varyans analizi inceleme konularında dar anlatım yaptı.

“TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitim Programı”nın son gününde öğrencilerin eğitim programı hakkındaki geri dönüşlerini değerlendirmek ve sonraki eğitimlerde yol gösterici olması amacıyla web üzerinden eğitim değerlendirme memnuniyet anketi uygulandı. Eğitim sonunda ise öğrencilere sertifika töreni düzenlendi.

Törende konuşan TÜİK Edirne Bölge Müdürü Şenol Deniz, TÜİK’in oldukça teknik ve dinamik bir kurum olduğunu, genç, donanımlı personel yapısı ile Edirne’de bu düzeyde bir eğitimin verilmesinin öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu belirtti. Öğrencilerin kariyer planlamalarını yaparken ‘Hayat boyu talepkar olun ve kendinizi sürekli geliştirmeye odaklayın’ nasihatinde bulunan Bölge Müdürü Şenol Seniz, verilen bu eğitimin öğrencilerin sonraki kariyerlerine faydalı olması temennisinde bulundu.

Törene katılım sağlayan Trakya Üniversitesi Ekonometri Bölümü Arş. Gör. Dr. Süreyya Dal, üç senedir artan bir özveri ile yapılan bu eğitim programında öğrencilerin istatistik üretim sürecini nasıl gerçekleştiğini öğrendiğini, istatistik okuryazarlığı bilgilerinin arttığını ve SAS programını öğrenme fırsatı bulduklarını belirtti. Öğrencilerden üç yıl boyunca aldıkları geri dönüşlerin değerlendirildiğinde ortaya memnuniyet verici sonuçlar çıktığını ifade eden Süreyya Dal, yetenek geliştirmenin oldukça zahmetli bir süreç olduğunu ve kamu kurumu olarak öğrencilere bu düzeyde eğitim alma fırsatı vermelerinden ötürü TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğüne teşekkürlerini sundu.

Törende konuşma yapan Ekonometri Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Kenan Terzioğlu ise öğrencilere teorik ve uygulamalı dersler verdiklerini fakat önemli olan noktanın alınan bu eğitimlerin iş hayatında nasıl karşılık bulacağı olduğunu ifade etti. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bu eğitim ile öğrencilerin, istatistiki veri üretim sürecinin nasıl gerçekleştiğini, üretilen verilerin nasıl değerlendirildiği, hataların ve analizlerin nasıl yapıldığını öğrendiğini kaydeden Terzioğlu eğitimde emeği geçen TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür etti.
Bu içerik 23 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 621 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..