TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİN ROMANYA TEMASLARI, KÖSTENCE ve GALATİ’DE DEVAM ETTİ…

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Romanya’daki temaslarına Köstence ve Galati’de devam etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve hayata geçirilebilecek ortak projeler konusunda temaslarda bulunmak üzere Romanya’ya giden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Kamil Kolabaş’tan oluşan Trakya Üniversitesi heyetine, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan eşlik etti. Heyet, Bükreş ve Mecidiye’deki temas ve ziyaretlerinin ardından, programa Köstence ve Galati’deki temaslarla devam etti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu liderliğindeki heyet, Bükreş’ten sonra Köstence’ye geçerek Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina ile bir araya geldi. Burada, Türkiye Cumhuriyeti Köstence Başkonsolosluğu’nun desteğiyle, Ovidius Üniversitesi tarafından düzenlenen “Balkanlar ve Karadeniz Havzası’nda Yükseköğretimde İş Birliği - Çok Kültürlü Bir Ortamda Uluslararasılaşma, Deneyimler, Zorluklar ve Bakış Açıları” başlıklı akademik iş birliği programında açılış konuşmalarından birini gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversitenin Balkanlar odaklı uluslararasılaşma çalışmaları hakkında bilgi vererek, bu süreçteki tecrübelerini paylaştı. Heyet, Trakya Üniversitesi ve Ovidius Üniversitesi arasındaki mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi, eğitim ve kültür alanında ortak atılabilecek adımlar için de görüş alışverişinde bulundu. Programda ayrıca, Trakya Üniversitesi ve Köstence Ovidius Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu Hırvatistan, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Makedonya’dan üniversitelerin katılımıyla oluşturulması düşünülen bir konsorsiyum için de görüş değerlendirmeler yapıldı.

Köstence temaslarının devamında, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Başkonsolos Sulhi Turan ile bir araya gelen heyet, daha sonra Köstence Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek Enstitü Müdürü Seher Korucu ile görüştü.
Köstence’nin ardından Romanya’nın Galati kentinde temaslarda bulunan Trakya Üniversitesi heyeti, Dunarea de Jos din Galati Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan’la bir araya geldi. Bilimsel, akademik ve kültürel iş birliği konularının görüşüldüğü ziyarette, Dunarea de Jos din Galati Üniversitesi ile daha etkin iş birliği içerisinde olmak ve ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan’a misafirperverlikleri nedeniyle teşekkür etti. Görüşmede ayrıca, Rektör Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan, Edirne’ye en kısa zamanda bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini de dile getirdi.

Romanya’nın Galati kentinde temaslarını sürdüren Trakya Üniversitesi heyeti, Romanya Aşağı Tuna Araştırma Geliştirme Eğitim ve Türk Kültür Merkezi Başkanı Gülten Abdulla ile de görüşerek, soydaş ve akraba topluluklar ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler aldı.

Heyet, Tulcea şehrinin Babadağ Kasabasında bulunan Sarı Saltuk Türbesi’ni de ziyaret ettikten sonra Edirne’ye döndü.


Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU-Orkun AKMAN
Editör: Sertan ATASOY
Bu içerik 15 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 161 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ “TRAKYA KARİYER FUARI” KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde yapılacak bölgesel kariyer fuarları kapsamında 24-25 Şubat tarihleri arasında Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Trakya Kariyer Fuarı” için Edirne’deki kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kamu, özel sektör ve meslek odaları iş birliği ile düzenlenecek olan ve &..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ EDİRNE’Yİ SANATLA SÜSLEMEYE DEVAM EDİYOR

Sanatın her alanında ürün ve eserler ortaya koyan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, birçok renk ve konunun yer aldığı modern sanat verimlerini Edirne, vatandaş ve kamu hizmeti yürüten kurumlarla buluşturmaya devam ediyor. Günümüzde, fresk sanatının daha modernleşmiş bir hali olan ve sanat dünyasında büyük heyecanlar uyandıran duvar boyama sanatını Edirne’nin muhtelif yerleri..

YENİ ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN KALEMİNDEN ÖNEMLİ BİR KAYNAK ESER

Bilim ve teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Türkiye’de veri analizi ve bilgi teknolojileri alanında önemli bir boşluğu dolduracak ve araştırmacılar ile sosyal bilimler alanında çalışan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser yayımlandı. Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim ..

TÜİK EDİRNE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN EKONOMETRİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE SAS EĞİTİMİ VERİLDİ

Trakya Üniversitesi ile TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü işbirliği kapsamında üç yıldır devam eden “TÜİK Bölge Müdürlüğü Tanıtımı ve SAS Eğitimi” programının sekizincisi, 14-16 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleşti. Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde öğrenim gören öğrencilere yönelik olara..