TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİN ROMANYA TEMASLARI, KÖSTENCE ve GALATİ’DE DEVAM ETTİ…

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Romanya’daki temaslarına Köstence ve Galati’de devam etti. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi ve hayata geçirilebilecek ortak projeler konusunda temaslarda bulunmak üzere Romanya’ya giden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Kamil Kolabaş’tan oluşan Trakya Üniversitesi heyetine, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan eşlik etti. Heyet, Bükreş ve Mecidiye’deki temas ve ziyaretlerinin ardından, programa Köstence ve Galati’deki temaslarla devam etti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu liderliğindeki heyet, Bükreş’ten sonra Köstence’ye geçerek Ovidius Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sorin Rugina ile bir araya geldi. Burada, Türkiye Cumhuriyeti Köstence Başkonsolosluğu’nun desteğiyle, Ovidius Üniversitesi tarafından düzenlenen “Balkanlar ve Karadeniz Havzası’nda Yükseköğretimde İş Birliği - Çok Kültürlü Bir Ortamda Uluslararasılaşma, Deneyimler, Zorluklar ve Bakış Açıları” başlıklı akademik iş birliği programında açılış konuşmalarından birini gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversitenin Balkanlar odaklı uluslararasılaşma çalışmaları hakkında bilgi vererek, bu süreçteki tecrübelerini paylaştı. Heyet, Trakya Üniversitesi ve Ovidius Üniversitesi arasındaki mevcut işbirliğinin daha da güçlendirilmesi, eğitim ve kültür alanında ortak atılabilecek adımlar için de görüş alışverişinde bulundu. Programda ayrıca, Trakya Üniversitesi ve Köstence Ovidius Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu Hırvatistan, Bosna Hersek, Bulgaristan ve Makedonya’dan üniversitelerin katılımıyla oluşturulması düşünülen bir konsorsiyum için de görüş değerlendirmeler yapıldı.

Köstence temaslarının devamında, Türkiye’nin Köstence Başkonsolosluğu’nu ziyaret ederek Başkonsolos Sulhi Turan ile bir araya gelen heyet, daha sonra Köstence Yunus Emre Enstitüsü’nü ziyaret ederek Enstitü Müdürü Seher Korucu ile görüştü.
Köstence’nin ardından Romanya’nın Galati kentinde temaslarda bulunan Trakya Üniversitesi heyeti, Dunarea de Jos din Galati Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan’la bir araya geldi. Bilimsel, akademik ve kültürel iş birliği konularının görüşüldüğü ziyarette, Dunarea de Jos din Galati Üniversitesi ile daha etkin iş birliği içerisinde olmak ve ikili ilişkileri güçlendirmek istediklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan’a misafirperverlikleri nedeniyle teşekkür etti. Görüşmede ayrıca, Rektör Prof. Dr. Iulian Gabriel Birsan, Edirne’ye en kısa zamanda bir ziyaret gerçekleştirmek istediklerini de dile getirdi.

Romanya’nın Galati kentinde temaslarını sürdüren Trakya Üniversitesi heyeti, Romanya Aşağı Tuna Araştırma Geliştirme Eğitim ve Türk Kültür Merkezi Başkanı Gülten Abdulla ile de görüşerek, soydaş ve akraba topluluklar ve faaliyetlerine ilişkin bilgiler aldı.

Heyet, Tulcea şehrinin Babadağ Kasabasında bulunan Sarı Saltuk Türbesi’ni de ziyaret ettikten sonra Edirne’ye döndü.


Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU-Orkun AKMAN
Editör: Sertan ATASOY
Bu içerik 15 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 259 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU REKTÖRLÜK PERSONELİYLE BAYRAMLAŞTI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 31 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı öncesi rektörlük birimlerini gezerek akademik ve idari personelin bayramını kutladı. Rektör Erhan Tabakoğlu’na rektör yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in yanı sıra Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin de eşlik etti. T..

MÜHENDİS DR. SELÇUK YAZAR’DAN “ENDÜSTRİ 4.0 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ” KİTABI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanlarından Bilgisayar Mühendisi Dr. Selçuk Yazar’ın, nesnelerin interneti ve bluetooth cihazların çalışma prensipleri ile bunlara yönelik bazı uygulama geliştirme yöntemlerinin anlatıldığı “Endüstri 4.0 Programlamaya Giriş” kitabı Paradigma Yayınları’ndan çıktı. Kitabın, yaklaşık 50 milyar cihazın internet üzerinden bi..

DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN, REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA KİTAP TAKDİM ETTİ

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Çetin, editörlüğünü emekli Prof. Dr. İlker Alp ile üstlendiği “Milli Mücadele’nin 100. Yılına Armağan” adlı kitabı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti. Trakya Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan eser, Tü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE SOYYİĞİT GRUP ARASINDA ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ KURULUYOR

Trakya Üniversitesi ve Soyyiğit Grup arasında iş birliği toplantısı düzenlendi. Bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra ekonomi, ticaret, turizm gibi sektörler için projeler üreten, Edirne'nin ve bölgenin en büyük istihdam kaynağı konumundaki Trakya Üniversitesi son olarak, Edirne’de ilk üretim tesisini beş yıl önce açan ve yüzden fazla ülkeye ihracat yapan Soyyiğit Grup’un temsilc..