TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BİLİMSEL YAYINCILIĞA DAMGA: TR DİZİN BÖLGESEL EDİTÖR ÇALIŞTAYI

TÜBİTAK ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi ve Trakya Üniversitesi iş birliğiyle ulusal bilimsel yayın kalitesinin artırılması ile TR Dizin eğitimi vermek amacıyla 06 Mayıs 2019’da “TR Dizin Bölgesel Editör Çalıştayı” düzenlendi. Bilimsel dergi editörleri, kurul üyeleri ve yayıncılara yönelik düzenlenen çalıştayda, TR Dizin kriterleri ve süreçleri, açık bilim, editörlük, hakemlik, etik uygulamalar ve yağmacı dergiler hakkında bilgi verildi.

Dört oturumda gerçekleşen programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay, Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar, EASE (European Association of Science Editors) Türkiye Bölümü Trakya Üniversitesi Üyeleri, TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin Grubu uzmanları ve akademisyenler katıldı.

Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar konuşmasında Editör Çalıştaylarının ilkine ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesine ve çalıştayın gerçekleşmesinde büyük bir emek sarf eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun’a teşekkür ederek “Prof. Dr. Cem Uzun, en yeni Tr Dizin Komite Üyesi olarak en eski ve kıdemli Komite Üyesi Prof. Dr. Orhan Yılmaz ile Editör El Kitabı adlı bir çalışma ile akademi dünyasına katkı verdi. Bu çalışmayı hocamızla beraber ileride daha verimli hale getireceğimize inanıyoruz. Bu Editörler Kitabı Trakya Üniversitesi tarafından hazırlandı ve ULAKBİM’in katkılarıyla yayınlandı. Bilimsel dergi editörleri kurul üyeleri yayıncılara yönelik programlarımız bölgelere göre çeşitli üniversitelerimizle iş birliği halinde devam edecek. Çalıştayda Tr Dizin kriterleri, süreçler, editörlük, hakemlik, etik uygulamalar, yağmacı dergiler ve benzeri konular ele alınacak, sorular cevaplandırılacak, çözüm yolları tartışılacak, ULAKBİM ve Tr Dizin’in bilimsel yayıncılığa değer katmak amacıyla titizlikle sürdürdüğü proje ve uygulamalar gelişerek devam edecek.” dedi.

Trakya Üniversitesinin Balkanlar konusunda uzman bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Artık yeni bir uzmanlık alanımız ortaya çıkıyor: Dergicilik. Prof. Dr. Cem Uzun Hocamızın büyük gayretleriyle bu konudaki uzmanlığımız gittikçe pekişmeye başladı. Öncelikle Tıp Fakültesi dergimiz Balkan Medical Journal, başarı gösterdi. Şimdi Üniversitemizdeki on dört dergiyi Prof. Dr. Cem Uzun başkanlığındaki komisyonda bir araya getirerek hangi dergi hangi basamağa çıkmalı, nerede eksik var, nereleri tamamlanmalı gibi bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmaların karşılığını hızlı bir şekilde alıyoruz, sevindirici haberler tek tek gelmeye başladı. Sosyal Bilimler Dergisi, Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi, İlahiyat Fakültesi öğrencilerimizin çıkarttığı Rumeli İslam Araştırmaları Dergisi bizlere güzel haberler getiriyor. Böylece güçlü olduğumuz bu alanı kendi içimizde daha da geliştirerek devam ediyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun destekleriyle bugüne kadar bilimsel anlamda çok ciddi toplantılar yaptıklarını ifade eden Rektör Yardımcısı ve Tr Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun “Prof. Dr. Orhan Yılmaz Hocamızla beraber sizlere dağıtılmış olan kitapların çevirisini bu alandaki ihtiyaca binaen yaptık. Bu kitap tamamen Trakya Üniversitesi tarafından yayımlanabilirdi ama biz TÜBİTAK’a sunduğumuzda çok beğendiler ve katkı vermek istediler. Bu toplantıya 146 kişi tarafından kayıt yapılarak Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlandı. Uzaklardan bir şeyler öğrenmek ve paylaşmak için gelen dinleyicilere teşekkür ederim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Dört oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayın Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar başkanlığındaki ilk oturumunda TR Dizin uzmanlarından Sibel Tabanlıoğlu “TR Dizin Hakkında-Süreçler” Nuray Demirkol “TR Dizin'de Yer Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim? Dergi Değerlendirme Kriterleri” Remzi Özer başkanlığındaki ikinci oturumda TR Dizin uzmanlarından Mehmet Boz “TR Dizin Editör Süreç Yönetim Eğitimi” Ebru Aydın “Açık Bilim Politikası ve Uygulamaları” Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay başkanlığındaki üçüncü oturumda Rektör Yardımcısı ve Tr Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun “Editörlük-Uluslararası Standartlar Doğrultusunda Derginizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?” “Etik-Editörler İçin Örneklerle Yayın Etiği Uygulamaları” Arş. Gör. Dr. Erdem Demiröz başkanlığındaki son oturumda ise Doç. Dr. Kadri Kıran “Hakemlik (Danışmanlık)” Prof. Dr. Zafer Koçak “Yağmacı Dergiler” isimli sunum gerçekleştirdi.

Çalıştay, katılımcılara sertifikalarının sunulması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Çalıştayın videolarına ulaşmak için tıklayınız:
1. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/428122501350830/
2. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/854374754896257/
3. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/346562719332693/
4. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/438686966883685/

Editör El Kitabı'na ulaşmak için tıklayınız:
https://editorelkitabi.trakya.edu.tr/


Haber: Gizem Keskin
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 513 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..