TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BİLİMSEL YAYINCILIĞA DAMGA: TR DİZİN BÖLGESEL EDİTÖR ÇALIŞTAYI

TÜBİTAK ULAKBİM Cahit Arf Bilgi Merkezi ve Trakya Üniversitesi iş birliğiyle ulusal bilimsel yayın kalitesinin artırılması ile TR Dizin eğitimi vermek amacıyla 06 Mayıs 2019’da “TR Dizin Bölgesel Editör Çalıştayı” düzenlendi. Bilimsel dergi editörleri, kurul üyeleri ve yayıncılara yönelik düzenlenen çalıştayda, TR Dizin kriterleri ve süreçleri, açık bilim, editörlük, hakemlik, etik uygulamalar ve yağmacı dergiler hakkında bilgi verildi.

Dört oturumda gerçekleşen programa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay, Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar, EASE (European Association of Science Editors) Türkiye Bölümü Trakya Üniversitesi Üyeleri, TÜBİTAK ULAKBİM TR Dizin Grubu uzmanları ve akademisyenler katıldı.

Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar konuşmasında Editör Çalıştaylarının ilkine ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesine ve çalıştayın gerçekleşmesinde büyük bir emek sarf eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun’a teşekkür ederek “Prof. Dr. Cem Uzun, en yeni Tr Dizin Komite Üyesi olarak en eski ve kıdemli Komite Üyesi Prof. Dr. Orhan Yılmaz ile Editör El Kitabı adlı bir çalışma ile akademi dünyasına katkı verdi. Bu çalışmayı hocamızla beraber ileride daha verimli hale getireceğimize inanıyoruz. Bu Editörler Kitabı Trakya Üniversitesi tarafından hazırlandı ve ULAKBİM’in katkılarıyla yayınlandı. Bilimsel dergi editörleri kurul üyeleri yayıncılara yönelik programlarımız bölgelere göre çeşitli üniversitelerimizle iş birliği halinde devam edecek. Çalıştayda Tr Dizin kriterleri, süreçler, editörlük, hakemlik, etik uygulamalar, yağmacı dergiler ve benzeri konular ele alınacak, sorular cevaplandırılacak, çözüm yolları tartışılacak, ULAKBİM ve Tr Dizin’in bilimsel yayıncılığa değer katmak amacıyla titizlikle sürdürdüğü proje ve uygulamalar gelişerek devam edecek.” dedi.

Trakya Üniversitesinin Balkanlar konusunda uzman bir üniversite olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Artık yeni bir uzmanlık alanımız ortaya çıkıyor: Dergicilik. Prof. Dr. Cem Uzun Hocamızın büyük gayretleriyle bu konudaki uzmanlığımız gittikçe pekişmeye başladı. Öncelikle Tıp Fakültesi dergimiz Balkan Medical Journal, başarı gösterdi. Şimdi Üniversitemizdeki on dört dergiyi Prof. Dr. Cem Uzun başkanlığındaki komisyonda bir araya getirerek hangi dergi hangi basamağa çıkmalı, nerede eksik var, nereleri tamamlanmalı gibi bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışmaların karşılığını hızlı bir şekilde alıyoruz, sevindirici haberler tek tek gelmeye başladı. Sosyal Bilimler Dergisi, Balkan Araştırma Enstitüsü Dergisi, İlahiyat Fakültesi öğrencilerimizin çıkarttığı Rumeli İslam Araştırmaları Dergisi bizlere güzel haberler getiriyor. Böylece güçlü olduğumuz bu alanı kendi içimizde daha da geliştirerek devam ediyoruz.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun destekleriyle bugüne kadar bilimsel anlamda çok ciddi toplantılar yaptıklarını ifade eden Rektör Yardımcısı ve Tr Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun “Prof. Dr. Orhan Yılmaz Hocamızla beraber sizlere dağıtılmış olan kitapların çevirisini bu alandaki ihtiyaca binaen yaptık. Bu kitap tamamen Trakya Üniversitesi tarafından yayımlanabilirdi ama biz TÜBİTAK’a sunduğumuzda çok beğendiler ve katkı vermek istediler. Bu toplantıya 146 kişi tarafından kayıt yapılarak Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlandı. Uzaklardan bir şeyler öğrenmek ve paylaşmak için gelen dinleyicilere teşekkür ederim.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. Dört oturum şeklinde gerçekleştirilen çalıştayın Cahit Arf Bilgi Merkezi Müdür Yardımcısı Mustafa Sancar başkanlığındaki ilk oturumunda TR Dizin uzmanlarından Sibel Tabanlıoğlu “TR Dizin Hakkında-Süreçler” Nuray Demirkol “TR Dizin'de Yer Almak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim? Dergi Değerlendirme Kriterleri” Remzi Özer başkanlığındaki ikinci oturumda TR Dizin uzmanlarından Mehmet Boz “TR Dizin Editör Süreç Yönetim Eğitimi” Ebru Aydın “Açık Bilim Politikası ve Uygulamaları” Dr. Öğr. Üyesi Bülent Akyay başkanlığındaki üçüncü oturumda Rektör Yardımcısı ve Tr Dizin Komite Üyesi Prof. Dr. Cem Uzun “Editörlük-Uluslararası Standartlar Doğrultusunda Derginizi Nasıl İyileştirebilirsiniz?” “Etik-Editörler İçin Örneklerle Yayın Etiği Uygulamaları” Arş. Gör. Dr. Erdem Demiröz başkanlığındaki son oturumda ise Doç. Dr. Kadri Kıran “Hakemlik (Danışmanlık)” Prof. Dr. Zafer Koçak “Yağmacı Dergiler” isimli sunum gerçekleştirdi.

Çalıştay, katılımcılara sertifikalarının sunulması ve hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Çalıştayın videolarına ulaşmak için tıklayınız:
1. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/428122501350830/
2. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/854374754896257/
3. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/346562719332693/
4. Oturum: https://www.facebook.com/trakyauniversitesirektorlugu/videos/438686966883685/

Editör El Kitabı'na ulaşmak için tıklayınız:
https://editorelkitabi.trakya.edu.tr/


Haber: Gizem Keskin
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Mustafa Topyanak
Bu içerik 15 Mayıs 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 361 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EDİRNE LİSESİ İLE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi’nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferan..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDEN RAMAZANDA ORUÇ VE SAĞLIKLI BESLENME TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında doğru beslenme konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile kronik bir hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BİTİRME ÇALIŞMALARINI SUNDU

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi son sınıf öğrencileri, bölüm öğretim elemanlarının katılımı ile bitirme çalışmalarını sunum ve poster olarak gerçekleştirdiler.Sunum ve poster çalışmalarına öğretim elemanlarının yaptığı değerlendirme sonunda birinciliği Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler danışmanlığında Aykut Parlak “Bazı Vicia L. Türlerinin ITS Bölgesine Göre Filogenetik Anal..

YENİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALINDAN YILSONU KONSERİ

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı,  Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Yıl Sonu Konseri düzenlendi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müzik eğitim alan ve mezun olan öğrencilerin performans sergilediği konser; Orkestra, Orff Çalgıları Topluluğu, Türk Müziği Korosu ve Çok Sesli Koro olmak üzere üç bölümden oluştu. Konserin..