TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesinden gelecek 8 uluslararası konuşmacı ile birlikte Türkiye’den onlarca konuşmacı ve sektör temsilcisini bir araya getirecek. Sempozyum aynı zamanda bez çantalar, tohum kalemler, geri dönüşümlü ürünler, elektronik poster sunumları, fidan bağışları ve e-katılım belgeleriyle yeşili, maviyi seven ve destekleyen “Çevre Dostu Sempozyum” olma özelliği taşıyacak.

Bilimsel etkinlikler ve eğitimler düzenlemek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri hastalara yansıtmak, protez ve ortez kaynaklarının optimum kullanımını sağlamak, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmak, protez-ortez alanında çalışan hekim, fizyoterapist, mühendis, prostetist-ortotistler arasındaki bilgi alışverişini sağlamak ve gelişmiş ülkeler standardında rehabilitasyon gerçekleştirmek amacıyla 1998 yılında kurulan Türkiye Protez- Ortez Bilim Derneği'nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu; bilimsel içeriği yüksek oturumlara, yenilikçi konulara ve önemli tartışmalara sahne olacak.

Teknoloji ve sağlık alanında gelişmeler olsa da kronik hastalıklar, savaş, travma veya doğumsal nedenlerden kaynaklanan ortopedik hastalıklar hala önemli bir sağlık problemidir. Yaşlanan popülasyonlar ve kronik hastalık görülme sıklığındaki küresel artış nedeniyle sorunların ciddiyeti giderek artmaktadır. Protez-ortez uygulamaları ve rehabilitasyonu, engelli bireylerin fonksiyonunu, bağımsızlığını ve genel iyilik halini geliştirmek için önemlidir. Balkan ülkeleri arasında protez-ortez alanında iş birliğini artırmak, profesyoneller arası iletişimi geliştirmek, ortak çalışmaların önünü açabilecek bir ortam sağlamak, bölgede protez-ortez üretim kapasitesini ve kalitesini geliştirmek amacıyla düzenlenen sempozyum; ülkemizin yanı sıra Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Yunanistan, Bosna Hersek’ten önemli bilim insanı ve sektör temsilcisini Trakya Üniversitesi'nde bir araya getirecek.

Protezler, Ortezler, Rehabilitasyon, Elektrotaktil Feedback Kontrollü El Protezleri, Mikroişlemcili El Protezlerinde Gelişmeler ve Gelecekteki Uygulamalar, Ortez ve Protez Uygulamalarında Üç Boyutlu Teknolojiler, Mobil Oküler ve Fasiyal Protezler, Spora Özgü Protezler, El Yaralanmaları Ortezleri ve Rehabilitasyonu, Serebral Palside Yürüyüş Bozuklukları ve Ortezler, Skolyoz ve Ortez Yaklaşımları, Robotik Uygulamalar ve Rehabilitasyonu ve Balkanlarda Protez-Ortez Uygulamaları gibi ana başlıkları içeren sempozyumda, panel, konferans, oturum, workshop, serbest bildiri ve poster sunumlarına da yer verilecek. Bununla birlikte tüm sunumlar sempozyum web sayfasında oluşturulacak e-kitap üzerinden de yayınlanacak.
Bu içerik 16 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 211 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. CUMHUR KILINÇER’İN BAŞARISI…

Trakya Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cumhur Kılınçer, Nörolojik spinal cerrahları ortak çatı altında buluşturarak iletişimini sağlamak, spinal cerrahi ve periferik sinir cerrahisi konusunda eğitim ve öğretim vermek, güncel gelişmeleri aktarmak, ulusal ve uluslararası toplantılar düzenlemek, klinik, anatomik ve deneysel çalışmaları, çok merkezli araştırmaları koordine ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı.  Kalp ve damar hastal..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, ENGELLİ ÖĞRENCİLERLE KURABİYE YAPTI…

Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri, uygulama etkinlikleri çerçevesinde, Trakya Üniversitesi Armağan Dönertaş Engelli Çocuklar Eğitim Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde eğitim gören gençlerle birlikte kurabiye yaptı.  Etkinliğin uygulama sorumluları Melisa Serçiler, Nursena Aktaş, Ayça Dörtgöz ve Fat..

TRAKYA ÜNİVERSİTELİLER, İSTEĞE BAĞLI İNGİLİZCE HAZIRLIK UYGULAMASI İLE FARK YARATIYOR…

Öğrencilerinin yabancı dil yeterliliğine katkı sağlamak amacıyla sürekli projeler geliştiren Trakya Üniversitesi, örnek bir projeye daha imza attı. Çağın ihtiyaçlarına uygun, donanımlı bireyler yetiştiren Trakya Üniversitesi, yeni projesiyle, öğrencilerin akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal ve kişisel gelişimlerine de destek oluyor. Proje ile birlikte, akreditasyon süreçlerinden başarıyla geçen ve bağımsı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

20
Kas
HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4..