TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesinden gelecek 8 uluslararası konuşmacı ile birlikte Türkiye’den onlarca konuşmacı ve sektör temsilcisini bir araya getirecek. Sempozyum aynı zamanda bez çantalar, tohum kalemler, geri dönüşümlü ürünler, elektronik poster sunumları, fidan bağışları ve e-katılım belgeleriyle yeşili, maviyi seven ve destekleyen “Çevre Dostu Sempozyum” olma özelliği taşıyacak.

Bilimsel etkinlikler ve eğitimler düzenlemek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri hastalara yansıtmak, protez ve ortez kaynaklarının optimum kullanımını sağlamak, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmak, protez-ortez alanında çalışan hekim, fizyoterapist, mühendis, prostetist-ortotistler arasındaki bilgi alışverişini sağlamak ve gelişmiş ülkeler standardında rehabilitasyon gerçekleştirmek amacıyla 1998 yılında kurulan Türkiye Protez- Ortez Bilim Derneği'nin katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu; bilimsel içeriği yüksek oturumlara, yenilikçi konulara ve önemli tartışmalara sahne olacak.

Teknoloji ve sağlık alanında gelişmeler olsa da kronik hastalıklar, savaş, travma veya doğumsal nedenlerden kaynaklanan ortopedik hastalıklar hala önemli bir sağlık problemidir. Yaşlanan popülasyonlar ve kronik hastalık görülme sıklığındaki küresel artış nedeniyle sorunların ciddiyeti giderek artmaktadır. Protez-ortez uygulamaları ve rehabilitasyonu, engelli bireylerin fonksiyonunu, bağımsızlığını ve genel iyilik halini geliştirmek için önemlidir. Balkan ülkeleri arasında protez-ortez alanında iş birliğini artırmak, profesyoneller arası iletişimi geliştirmek, ortak çalışmaların önünü açabilecek bir ortam sağlamak, bölgede protez-ortez üretim kapasitesini ve kalitesini geliştirmek amacıyla düzenlenen sempozyum; ülkemizin yanı sıra Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Yunanistan, Bosna Hersek’ten önemli bilim insanı ve sektör temsilcisini Trakya Üniversitesi'nde bir araya getirecek.

Protezler, Ortezler, Rehabilitasyon, Elektrotaktil Feedback Kontrollü El Protezleri, Mikroişlemcili El Protezlerinde Gelişmeler ve Gelecekteki Uygulamalar, Ortez ve Protez Uygulamalarında Üç Boyutlu Teknolojiler, Mobil Oküler ve Fasiyal Protezler, Spora Özgü Protezler, El Yaralanmaları Ortezleri ve Rehabilitasyonu, Serebral Palside Yürüyüş Bozuklukları ve Ortezler, Skolyoz ve Ortez Yaklaşımları, Robotik Uygulamalar ve Rehabilitasyonu ve Balkanlarda Protez-Ortez Uygulamaları gibi ana başlıkları içeren sempozyumda, panel, konferans, oturum, workshop, serbest bildiri ve poster sunumlarına da yer verilecek. Bununla birlikte tüm sunumlar sempozyum web sayfasında oluşturulacak e-kitap üzerinden de yayınlanacak.
Bu içerik 16 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 322 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN 2+2 ORTAK LİSANS PROGRAMI MİMARLIK BÖLÜMÜ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye’nin Balkanlara en çok hizmet veren eğitim kurumu Trakya Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile olan iş birliğini ortak lisans programları ile daha da güçlendirerek, öğrencilere iki ayrı ülkede, uluslararası standartlarda bir eğitim olanağı sağlıyor. Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile “Uluslararası Ortak Lisans Programı” (UOLP) çerçevesinde açılan Mimar..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU’NDAN, COVID-19 SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sağlığımızı etkilediği gibi aynı zamanda ülke ekonomilerine de ağır darbeler vurdu. Üretim ve ticaretin durma noktasına geldiği dünyamızda normalleşme süreçleriyle birlikte ekonomideki tehlike ve fırsatları, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu değerlendi..

YENİ YÖK BAŞKANI PROF. DR. YEKTA SARAÇ, TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ REKTÖRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’nin en güçlü üniversite birliklerinden biri olan, Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden oluşan Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) rektörleri ile dijital ortamda bir araya geldi. YÖK Baş..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DEMİRÖZ’E, TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI’NDAN ÖDÜL

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın, ilk 100 günlük icraat programı çerçevesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın işbirliğiyle 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması ile ilgili çalışmalarla birlikte, tüm öğrencilerin eğitimlerine destek verilmesi amacıyla başlatılan “Online Deneyap Atölyeleri Projesi&rdq..