TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE "ENGELLİLERİN KENT HAKKI" ELE ALINDI

Trakya Üniversitesi, engellilerin kent hakkının ele alındığı bir seminere ev sahipliği yaptı. Trakya Üniversitesi Edirne Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen seminer, Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selda Çağlar’ın moderatörlüğünde Dr. Berfu Güley Gören Soares’in anlatımıyla gerçekleşti.

Farklı disiplinlerden ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleşen çevrimiçi seminerde, Prof. Dr. Selda Çağlar engellilerin insan haklarının tarihini zaman içerisinde değişen yaklaşımlarla ortaya koydu. Sırasıyla dini yaklaşımı, hayırseverlik yaklaşımını, tıbbi yaklaşımı ve son olarak sosyal yaklaşımı açıklayan Çağlar, son yaklaşımın kişilerin esas olarak toplumsal yapıların tamamen yeti yitimi yaşamayan bireylere göre düzenlenmesinden kaynaklanan bir engel yaşadığını savunduğunu belirterek “Yani engellilik toplumdan kaynaklanan bir durum ve kamusal mekân ve hizmetlerin tasarımı da bu anlamda önemlidir. Sosyal model engelli haklarına gidişin önemli bir basamağıdır, çünkü insan haklarının anlaşılmasına yol açmıştır. Bu açıdan kent içerisinde engellilerin erişilebilirliğinin düzenlenmesinin çok önemli” diyerek sözü Dr. Berfu Güley Gören Soares’e devretti.

Dünya üzerinde ciddi bir engelli nüfusunun olduğunu ifade eden Dr. Berfu Güley Gören Soares, artan engelli nüfusunun nedenleri arasında tıp alanında yaşanan gelişmeleri örnek gösterdi. Engelli bireyler yerine ‘engellenen’ bireyler kavramını kullanmayı daha uygun bulduğunun altını çizen Gören Soares “Engelli birey bir duyusal veya uzuvsal yeti kaybı yaşıyor olabilir ama bu durumu daha da zor hale getiren kentsel mekândaki tasarımlar, kentsel mekânda varolan engellerdir. Kentsel tasarımda erişilebilirliği kentin tüm ‘engellenen’ kesimlerini içerecek bütünlüklü bir anlayışla planlamak gerekmektedir.” dedi ve bu anlamda Mimar Ronald L. Mace’in “evrensel tasarım” ilkelerini açıklayarak, kentsel tasarımda bütünlüğün herkesin yaşamını kolaylaştıracağını vurguladı.

Dr. Berfu Güley Gören Soares, Evrensel Tasarım ilkeleri arasında “esneklik” ilkesinin kentsel tasarıma uygulanmasının birbirinden farklı bedensel ve zihinsel yetilere sahip yurttaşların ortak kullanımı için önemini vurguladı. Çeşitli ülkelerden engellilerin kent hakkı ihlallerine ve erişilebilir tasarım örneklerine görsellerle yer veren Dr. Gören Soares, engellilerin kent hakkı için verilecek mücadelenin çok yönlü olması gerektiği ve kültürel dönüşümü de içermesi gerektiğinin altını çizerek konuşmasını sonlandırdı.

Bu içerik 28 Temmuz 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 278 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ DERGİSİ “KAPU/TRAKYA MİMARLIK VE TASARIM DERGİSİ” YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR

Dergicilikte marka olma hedefiyle çalışmalarına devam eden, akademik yayıncılıkta kalitenin çıtasını her geçen gün yukarıya taşıyan Trakya Üniversitesi’nde yeni bir bilimsel dergi daha yayınlanmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde çıkarılacak “KAPU/Trakya Mimarlık ve Tasarım Dergisi” uluslararası hakemli dergi olarak 2021 yılı içerisinde yayın hayatına başlayacak..

YENİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YENİ ÖĞRENCİLERİ İLE TANIŞTI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan öğrencileri için çevrim içi olarak uyum programı düzenledi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Dekan Prof. Dr. Sedat Üstündağ ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ RADYOSU RADYO GÜNEBAKAN 1 YAŞINDA

Trakya Üniversitesi Radyosu Radyo Günebakan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla birinci yaş gününü kutladı. Bir hayalle ortaya çıkan ve zorlu yolculuklardan sonra Ağustos 2020’de test yayınlarına, Eylül ayında ise 106.2 Mhz frekansından karasal yayına başlayan Radyo Günebakan, kısa süre içerisinde büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Müziğe olduğu kadar söze de yer verilen..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNE SANATLA VEDA

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Akademik Yılı mezunlarını Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenledikleri sanat dolu bir törenle uğurladı. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet sergisi ve töreni düzenledi. Grafik Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden mezun olan öğre..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

21
Eyl
KONFERANS: ANTİK ÇAĞ’DA THRAKİA, THRAKLAR, THRAK KRAL SİKKELERİ

2021 yılı içinde, Trakya’da Arkeoloji başlığı altında düzenli olarak gerçekleştirilen ‘Online Söyleşiler’ hız kesemden devam ediyor. Konusunda uzman akademisyenlerin konuk olduğu Trakya’da Arkeoloji konferans serisinin 4. konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Nümizmat Prof. Dr. Oya Yağız olacak. 21 Eylül Salı saat 19.00’da gerçekleştirilecek “Antik Çağ’da Thrak..