TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN 2+2 ORTAK LİSANS PROGRAMI MİMARLIK BÖLÜMÜ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye’nin Balkanlara en çok hizmet veren eğitim kurumu Trakya Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile olan iş birliğini ortak lisans programları ile daha da güçlendirerek, öğrencilere iki ayrı ülkede, uluslararası standartlarda bir eğitim olanağı sağlıyor. Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile “Uluslararası Ortak Lisans Programı” (UOLP) çerçevesinde açılan Mimarlık bölümü ile öğrenciler, hem iki farklı ülkede eğitim alma hem de iki farklı üniversitenin diplomasına sahip olma imkânına erişiyor.

Trakya Üniversitesi’nin; YÖK denkliğine sahip, ÖSYM Kılavuzunda yer alan Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile gerçekleştirmiş olduğu iş birliği, Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki akademik ortaklığa önemli bir katkı sağlıyor. Bölge üniversitelerinin akademik niteliğinin yükseltilmesi ve ihtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesinde önemli bir rol oynayan Trakya Üniversitesi, UOLP ile Balkanlarda üniversite eğitimine yeni bir soluk getiriyor. 2020-2021 ÖSYM Kılavuzu’nda yer alacak, İngilizce eğitim verilen Mimarlık bölümüne kayıt olan öğrenciler, öğrenimlerinin 2 yılını Trakya Üniversitesi’nde 2 yılını ise Kuzey Makedonya’da Uluslararası Balkan Üniversitesi’nde tamamlayarak, iki ülkede de geçerliliği olan diplomalarını almaya hak kazanıyor.

Balkanlarla iş birliğini yeni bir boyuta taşımaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Eğitim; sınırları belirlenmiş, durağan yapılara mahkûm edilemeyecek kadar güçlü bir olgu. Yaşamış olduğumuz son süreçle birlikte yepyeni bir dünyanın kapılarını aralarken, Trakya Üniversitesi olarak dönüşümün öncüleri arasında yer alma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sınıf ortamından dijitalleşmeye evrilen bu süreç içerisinde geleneksel eğitim anlayışlarını geliştirmemiz gerekiyor. Geleceğin eğitimine bugünden başlamak ve yükseköğretim kalitemizi sınırlarımızın dışına ulaştırmak için iş birliklerimizi farklı bir boyuta taşıyoruz. Uluslararası Balkan Üniversitesi ile imzaladığımız protokollerle öğrencilerimize, Mimarlık programında, ikişer yıl karşılıklı olarak eğitim vereceğiz. Eğitim-öğretim hayatlarını başarı ile tamamlayan öğrencilerimiz dört yılın sonunda her iki ülkede de geçerliliği olan çift diploma sahibi olacaklar. Balkan üniversiteleri ile gerçekleştirdiğimiz bu ortak lisans programlarına yakın zamanda diğer Balkan üniversitelerini de dahil ederek iş birliklerimizi yaygınlaştıracağız. Balkanlar söz konusuysa Trakya Üniversitesi, tüm birikim ve donanımı ile yeni adımlar atmaya hazırdır. Bu vesileyle 2+2 Mimarlık programımızın, yeni öğrencilerini heyecanla beklediğini hatırlatarak, başta Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem olmak üzere, iş birliği protokolünde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
Bu içerik 02 Haziran 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 1481 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ YÖKAK TARAFINDAN DÜZENLENEN WEBİNAR’A KATILDI

Trakya Üniversitesi yönetimi, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından çevrim içi  olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı… Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanlığı tarafından 2021 Yılı Kurumsal Değerlendirme Programları ve Kurum İç Değerlendirme Raporuna (KİDR) ilişkin bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Çevrim içi düzenlenen toplantıya Tra..

YENİ KUZEY MAKEDONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU AKTAN AGO’DAN ZİYARET

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki dostluk ilişkileri ile Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’da yürüttüğü çalışmalar görüşüldü… Kuzey Makedonya Hükümetinin 13 Ağustos’ta aldığı karar ile İstanbul Başkonsolosluğ..

YENİ SANATÇI KADIN AKADEMİSYENLERİNİN ESERLERİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE SERGİLENECEK

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde görev yapan kadın sanatçıların eserleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açacağı sanal sergide sanatseverlerle buluşuyor… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl birbirinden anlamlı bir dizi sanatsal etkinlikle kutlayan Trakya Üniversitesi, bu yıl da kadın emeğini ve dayanı..

YENİ BÜYÜKELÇİ VOLKAN TÜRK VURAL’DAN VEDA ZİYARETİ

Gine’ye atanan Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi… Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. E..