TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE KÖSTENCE OVİDİUS ÜNİVERSİTESİ ARASINDA ULUSLARARASI ORTAK LİSANS PROGRAMININ TEMELİ ATILDI

Balkanlarla mevcut ilişkileri sıcak tutmak ve yeni ilişkiler tesis etmek amacıyla görüşmelerine devam eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Köstence Ovidius Üniversitesinin yeni Rektörü Doç. Dr. Dan-Marcel Iliescu ile görüşerek yeni görevinden ötürü kendisini tebrik etti. İki ülke ve üniversite arasında tarihsel ve kültürel bağların güçlülüğüne vurgu yapılan görüşmede yeni iş birliklerine de kapı aralandı.

Trakya Üniversitesi Rumen Dili Edebiyatı Bölümü, “Uluslararası Ortak Lisans Programı” Çerçevesinde Öğrenci Kabulüne Başlayacak.

Online olarak gerçekleştirilen görüşmede Köstence Ovidius Üniversitesinin yeni yönetimine hayırlı olsun temennisinde bulunan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, iki üniversite arasındaki güçlü iş birliklerine vurgu yaptı. Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) ve ikili iş birliği anlaşmaları ile Trakya Üniversitesi ve Köstence Ovidius Üniversitesi arasında var olan bağların yeni projelerle kuvvetlendirileceğini belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Üniversitemizde yakın zamanda öğrenci kabulüne başlayacağımız Rumen Dili ve Edebiyatı Bölümü kapılarının, Köstence Ovidius Üniversitesi ile 2+2 Ortak Lisans programı çerçevesinde iki ülke öğrencilerine açılmasını hedefliyoruz. Uluslararası Ortak Lisans programlarının Türkiye’deki öncülerinden olan Trakya Üniversitesi, Kuzey Makedonya ve Kosova ile olan bu hinterlandını Romanya ile genişletmek arzusundadır. Kurucusu olduğumuz BUA’nın etki alanını her geçen gün artırarak birliğe üye üniversitelerin güçlenmesi ve dolayısıyla da Balkanların kalkınması en büyük hedefimiz. Deneyimlerimizi, birikimlerimizi ve tüm gücümüzü Balkanların gelişmesi adına aktarmaya hazırız.” dedi.

Pandemi nedeniyle online ortamda gerçekleştirilen bu toplantıları, en yakın zamanda yüz yüze gerçekleştirme arzusunda olduklarını ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Köstence Ovidius Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Dan Iliescu ve yönetimini, Edirne’ye davet etti.

Nazik davetleri için teşekkür eden ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve heyetini Köstence’ye davet eden Ovidius Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Dan Iliescu, iki üniversite arasındaki bağların yeni iş birliklerinin müjdecisi olduğunu belirtti. Birçok alanda yeni proje ve çalışma fırsatları olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Iliescu, başta Rumen Dili ve Edebiyatı özelinde gerçekleştirilecek ortak lisans programı ile ikili iş birliklerinin iki üniversitenin ve Balkanların faydasına olacağını belirterek Trakya Üniversitesi ile çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

İki üniversite yönetiminin pandemi koşullarının ortadan kalkmasıyla karşılıklı ziyaretler gerçekleştireceklerinin teyit edildiği görüşmeye Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yanı sıra Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz da katıldı.
Bu içerik 08 Aralık 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 630 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ YÖKAK TARAFINDAN DÜZENLENEN WEBİNAR’A KATILDI

Trakya Üniversitesi yönetimi, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından çevrim içi  olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı… Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanlığı tarafından 2021 Yılı Kurumsal Değerlendirme Programları ve Kurum İç Değerlendirme Raporuna (KİDR) ilişkin bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Çevrim içi düzenlenen toplantıya Tra..

YENİ KUZEY MAKEDONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU AKTAN AGO’DAN ZİYARET

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki dostluk ilişkileri ile Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’da yürüttüğü çalışmalar görüşüldü… Kuzey Makedonya Hükümetinin 13 Ağustos’ta aldığı karar ile İstanbul Başkonsolosluğ..

YENİ SANATÇI KADIN AKADEMİSYENLERİNİN ESERLERİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE SERGİLENECEK

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde görev yapan kadın sanatçıların eserleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açacağı sanal sergide sanatseverlerle buluşuyor… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl birbirinden anlamlı bir dizi sanatsal etkinlikle kutlayan Trakya Üniversitesi, bu yıl da kadın emeğini ve dayanı..

YENİ BÜYÜKELÇİ VOLKAN TÜRK VURAL’DAN VEDA ZİYARETİ

Gine’ye atanan Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi… Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. E..