TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Muzaffer Demir, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tammam Sipahi, Başhekim Prof. Dr. Abdullah Taş ile çok sayıda akademisyen, öğrenciler ve veliler katıldı.

Törende, 2019 Lisans Yerleştirme Sınavında Trakya Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümünü birincilikle kazanan Ceyda Kantur, fakülte öğrencilerini temsilen bir konuşma gerçekleştirdi. Mesleğe ilk adımı atmanın heyecan ve mutluluğunu gururla taşıdığını belirten Ceyda Kantur, ”Bizler eğitim sürecimizde kendimizi her alanda geliştirip ilmin ve fenin ışığında bilim insanı olmak için gayret sarf edeceğiz. Bugün burada beraber önlük giydiğim tüm arkadaşlarımı tebrik eder başarılarının daim olmasını dilerim.” dedi.

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ öğrencileri, iyi bir sağlık çalışanı olmanın yanı sıra iyi birer insan olarak yetiştirmeyi istediklerini belirterek, onları meslek eğitimleri sürecinde araştırmacı, sorgulayan ve öz güvenli birer birey olarak şekillendirmek amacıyla çalışacaklarını ifade etti. Prof. Dr. Sedat Üstündağ, ”Ülkemizin dört bir yanında hatta Dünyanın dört bir yanında insan sağlığı için çalışacaksınız. Daha mezun olduğunuz gün sizlere yaşamlar, canlar emanet edilecek. Değerli hocalarınız bu dört yıl boyunca sizleri mezun olduğunuzda meslek ilkelerinize her daim bağlı, insana ve saygınlığına her koşulda saygı gösteren bireyler olarak yetiştirecek. Sizleri bilimin ışığında hareket eden meslektaşlara ve sağlık hizmeti veren tüm paydaşlara saygılı, onlarla gönül, fikir ve iş birliği içerisinde hareket eden, kendisine ve mesleğine saygısı olan, dürüstlükten asla ödün vermeyen ve belki de en önemlisi vicdan sahibi olan birer diyetisyen, birer fizyoterapist, birer hemşire, birer odyometrist ve sağlık yöneticisi olarak mezun etmeye çalışacağız. Değerli velilerimiz, çocuklarınızı birer meslek sahibi olmaları için bize emanet ettiniz. Bizler de bu emanetin farkındayız. Bütün hocalarımızla beraber elimizden gelenin en iyisini yaparak onları yetiştirmeye çalışacağız. Öğrencilerimizi daha ileri götürmek için kendimizi ve kadromuzu hep güçlü tutacağız. Sizleri bu pırıl pırıl gençlerimizi yetiştirerek vatanımıza kazandırdığınız için tebrik ederim.” dedi.

Trakya Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin ve Trakya Üniversitesi’nin köklü ve derin bir tarihe sahip olduğunu belirterek, gençlerin ülkemizi ileriye taşıyacak en büyük zenginlik olduğunu ifade etti. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi büyük bir aile, Balkanlardan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrencilerimiz en büyük zenginliğimiz. Sizler de Trakya Üniversitesi ailesine hoş geldiniz. Şimdiye kadar lisede öğrendikleriniz temel bilgilerdi ama bundan sonra öğrenecekleriniz bir ömür boyu gururla taşıyacağınız mesleğinizin bilgileri olacak. Artık merak ettiğiniz konular üzerine araştırma yaparak, kendinizi her geçen gün geliştireceğiniz bir yoldasınız. Artık bilginin sınırlarında dolaşacağınız bir yerdesiniz. Bugünkü dünyanın bilgilerini düşündüğümüzde ne kadarını biliyoruz? Bilinmeyen o kadar çok şey var ki, sizler o bilgilerin sınırlarında dolaşarak, sorularınızı doğru sorarak yepyeni buluşlara imza atabilirsiniz. Adımlarınızı atarken emin olun, kendinize güvenin. Yapacağınız şey sadece merak edip, araştırmak ve çalışmak. Burada her imkânınız var, tek ihtiyacınız ‘Ben bunu yapabilirim.’ demeniz. Her biriniz beyaz önlük giyeceksiniz. Beyaz temizliğin ve saflığın simgesidir. Önlüğünüz laboratuvarda kirlensin ama mesleğin saygınlığına gölge düşürecek işlerle asla kirlenmesin. Enstrümanınız, yaratılanların en şereflisi olan insan. Kutsal bir mesleğiniz var. Bir hastanın ağrısını kestiğinizde, bir ihtiyaç sahibinin ihtiyacını gördüğünüzde emin olun sizleri yetiştiren anne, babalar ve hocalarınız o mutluluğu sizlerle beraber yaşayacaktır.” dedi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun, Beslenme Diyetetik Bölümü birincisi Ceyda Kantur, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm birincisi Elif Esra Özdemir, Hemşirelik Bölümü birincisi Müge Çakmak’ın beyaz önlüklerini giydirmesinin ardından tüm öğrencilere beyaz önlüklerinin giydirilmesi ile tören son buldu.


Haber: Gizem Keskin
Editör: Sertan Atasoy
Fotoğraf: Umut Kozakoğlu
Bu içerik 16 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 826 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN 2+2 ORTAK LİSANS PROGRAMI MİMARLIK BÖLÜMÜ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye’nin Balkanlara en çok hizmet veren eğitim kurumu Trakya Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile olan iş birliğini ortak lisans programları ile daha da güçlendirerek, öğrencilere iki ayrı ülkede, uluslararası standartlarda bir eğitim olanağı sağlıyor. Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile “Uluslararası Ortak Lisans Programı” (UOLP) çerçevesinde açılan Mimar..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU’NDAN, COVID-19 SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sağlığımızı etkilediği gibi aynı zamanda ülke ekonomilerine de ağır darbeler vurdu. Üretim ve ticaretin durma noktasına geldiği dünyamızda normalleşme süreçleriyle birlikte ekonomideki tehlike ve fırsatları, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu değerlendi..

YENİ YÖK BAŞKANI PROF. DR. YEKTA SARAÇ, TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ REKTÖRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’nin en güçlü üniversite birliklerinden biri olan, Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden oluşan Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) rektörleri ile dijital ortamda bir araya geldi. YÖK Baş..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DEMİRÖZ’E, TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI’NDAN ÖDÜL

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın, ilk 100 günlük icraat programı çerçevesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın işbirliğiyle 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması ile ilgili çalışmalarla birlikte, tüm öğrencilerin eğitimlerine destek verilmesi amacıyla başlatılan “Online Deneyap Atölyeleri Projesi&rdq..