TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU MACARİSTAN’DA TEMASLARDA BULUNDU

Macaristan Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó’nun daveti üzerine Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ile Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyeti bir dizi temaslarda bulunmak üzere 9-10 Ekim 2019’da Macaristan’a ziyarette bulundular. Szeged Üniversite ile hayata geçirilecek projelerin konuşulduğu ziyarette başta 2+2 Çift Diploma Programı olmak üzere ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Ziyarette Macar-Türk Tarihi duayeni ünlü tarihçi Prof. Dr. M. Tayyip Gökbilgin’in oğlu Altay Gökbilgin de bulundu.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başkanlığındaki Trakya Üniversitesi heyeti ile Macaristan’ın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Peter Zakar, Toplum ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Klara Sandor, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. János Tajti, Tarih Bölüm Başkanı ve Osmanlı-Türk Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Sándor Papp’tan oluşan Szeged Üniversitesi heyetinin yaptıkları görüşmelerde Trakya Üniversitesi Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünde 2+2 Çift Diploma Programı ile öğrencilerin ilk 2 yıl Macaristan Szeged Üniversitesinde, sonrasındaki 2 yılda Trakya Üniversitesinde eğitim almasını sağlamaya yönelik protokole yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca iki üniversite arasında mevcut olan ikili iş birliği anlaşmasının kapsamının genişletilerek yenilenmesine karar verildi.

Türkiye’nin Batı’ya açılan kapısı ve en önemli üniversitelerinden birisi olan Trakya Üniversitesini ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó “İş birliğimizi geliştirmek ve Trakya Üniversitesinde var olan Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünü aktif hale getirmek için her türlü desteği vermeye hazırız. Görevli hocalarımız 2+2 Macar Dili ve Edebiyatı Bölümü Çift Diploma Programının en kısa zamanda hayata geçirilmesi konusunda çalışmalara başladılar. Bunun dışında özellikle Sosyal Bilimler, Edebiyat ve Tıp Fakültelerindeki öğretim üyelerinin bir araya gelerek diyaloğun artırılması her iki üniversite için çok yararlı olacaktır.” dedi.

Ortak tarihi köklerimizden ve iki milletin benzerliklerinden ötürü Türk halkının her zaman Macaristan’a sempati duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Aynı topraklardan yola çıkmış, farklı coğrafyaları yurt edinmiş, daha sonra yine aynı coğrafyada yolları kesişmiş ve uzun yıllar bir arada yaşamış bu iki milletin iş birliklerini geliştirmesinde memnuniyet duyuyoruz. Macaristan’ın en güçlü üniversitesinin iş birliğinde Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılacak olması bizleri ziyadesiyle mutlu edecektir. Çok iyi biliyoruz ki tarihimizi iyi bilmek için Macar tarihini de bilmemiz gerekiyor. Bu gereksinimden yola çıkarak Szeged Üniversitesinin Tarih Bölümü ile de iş birliği gerçekleştireceğiz. Bu iş birliklerini inanıyorum ki zaman içerisinde farklı birimleri kapsayacak şekilde genişleteceğiz. Bugün Ülkemizin yaşamış olduğu süreçte bizimle aynı düşünen ve bize desteklerini açıkça beyan eden Macaristan ile ortak tarihimizi, ortak geleceğe dönüştürmek için çalışmaya imza atmaktan mutluluk duyuyorum.” dedi.
Editör: Fırat Güngör
Bu içerik 11 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 559 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. D..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, 2019-2020 AKADEMİK YILI BAŞARI VE YÜKSELTME TÖRENİ COŞKUSU

Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Başarı ve Yükseltme Töreni coşkusu yaşandı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, 2019-2020 Akademik Yılı’nda yükseltme alan akademik çalışanlar için cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. Bununla birlikte, bilim, kültür ve spor dünyasına katkı sağlayan öğretim elemanı ve öğrencilere teşekkür..

YENİ EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ’IN ESERLERİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE…

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’ni..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesin..