TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖR YARDIMCISI PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU, DÜNYA AKCİĞER GÜNÜ’NDE TEMİZ HAVA SOLUMANIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Milyonlarca insanın muzdarip olduğu akciğer hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinlikler ile kutlanan Dünya Akciğer Günü’nde, Türk Toraks Derneği (TTD) iş birliğiyle Trakya Üniversitesinde bir etkinlik düzenlendi. Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TTD Trakya Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Şube Sekreteri Dr. Bilkay Serez, temiz ve sağlıklı hava standardının sağlanmasının akciğer hastalıklarının önlenmesinde çok önemli olduğunu vurgulayarak farkındalık oluşturmak için akciğer hastalıklarının önlenmesi konusunda bilgilendirme yaptı. Dünya ve Türkiye’de akciğer hastalıklarının yol açtığı maddi ve manevi zararlardan bahseden Prof. Dr. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu “Sağlıksız hava solumak dünya genelinde önemli bir sorundur. Yaklaşık 2 milyar insan, dış ve iç ortamda kirli ve zararlı havayı solumakta, 1 milyar insan tütün dumanına maruz kalmaktadır. Dünyada her yıl 7 milyon insan yaşamını tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yitirmektedir. Bu ölümlerin yaklaşık 700.000’inin doğrudan tütün ürünü kullanmadığı halde tütün ürünleri ve sigara dumanına pasif maruziyet nedeniyle geliştiği bilinmektedir.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada yılda yaklaşık 8 milyon kişinin hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybettiğini vurgulayan Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu “Türkiye’de hava kirliliği nedeniyle ölümler, trafik kazası nedenli ölümlerden yaklaşık 2 kat fazladır. Kömüre ve fosil yakıtlara dayalı termik santraller, yeterli önlem almayan endüstriyel tesisler ve her geçen gün yoğunlaşan araç trafiği, hava kirliliğini artırırken kirli havayı temizlemede son derece önemli olan ormanlarımız ve bitki örtümüz endüstriyel faaliyetler ve yangınlar nedeniyle tahrip olmaktadır.” dedi. Soluduğumuz havanın kalitesini artırarak birçok solunum hastalığının önlenebileceğini ifade eden Prof. Dr. Hatipoğlu, “Sağlıksız havanın ana kaynağını tütün dumanı, iç ve dış ortam hava kirliliği, havada bulunan mikroplar, zararlı tozlar, duman ve alerjenler oluşturmaktadır. Dünyadaki tüm solunum dernekleri, her bireyin temiz hava soluma hakkına sahip olduğunu vurgulamakta, bütün ülkelerden temiz ve sağlıklı hava standartlarını sağlamalarını talep etmektedir.” diye konuştu.

Derneğin temel amacının ulusal akciğer sağlığını geliştirmek olduğunun altını çizen TTD Trakya Şube Başkanı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu “Bu gelişimi sağlamak için bölgesel ve küresel kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaparak konunun öneminin anlaşılmasına, devamında koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verilmesine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dünya Akciğer Günü vesilesiyle ulusal düzeyde akciğer sağlığını korumak yönünde farkındalığın artmasına katkı sunmayı hedefliyoruz.” dedi. Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, sık görülen akciğer hastalıkları olan KOAH, verem, astım, zatürre, uykuda solunum hastalıkları gibi hastalıklar hakkında bilgi vererek konuşmasını sonlandırdı.


Editör: Fırat Güngör
Fotoğraf: Pelin Şenoğlu
Bu içerik 10 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 605 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. D..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, 2019-2020 AKADEMİK YILI BAŞARI VE YÜKSELTME TÖRENİ COŞKUSU

Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Başarı ve Yükseltme Töreni coşkusu yaşandı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, 2019-2020 Akademik Yılı’nda yükseltme alan akademik çalışanlar için cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. Bununla birlikte, bilim, kültür ve spor dünyasına katkı sağlayan öğretim elemanı ve öğrencilere teşekkür..

YENİ EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ’IN ESERLERİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE…

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’ni..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesin..