TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİ, KANAMAYI HIZLA DURDURAN FORMÜL GELİŞTİRDİ

Trakya Üniversitesi akademisyenleri, sağlık alanındaki çalışmalarıyla çok önemli bir buluşa imza attılar. Trakya Üniversitesine ait laboratuvarlarda ağaç mantarları üzerinde aylardır çalışmalar yürüten akademisyenler, kanamaları hızla durduran bir formül geliştirdiler.

Başarılı bilimsel çalışma ve projelere imza atan Trakya Üniversitesi akademisyenleri, günümüzde konvansiyonel kanama durdurucu yöntemlere katkı sağlayabilecek çok önemli bir buluş gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi laboratuvarlarında mantarlar üzerinde bir süredir çalışmalar yürüten akademisyenler, kav mantarından elde ettikleri maddeyle kanamaları daha hızlı durdurmayı başardı.

Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Asan, Eczacılık Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik ve Diş Hekimliği Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Anıl Özyurt, kav mantarının kanama ve pıhtılaşma zamanı üzerindeki etkisini inceledikleri çalışmalar sırasında kanamaları hızla durduran bir formül geliştirdiler. Kanama süresini 2,5-3 dakikaya indirmeyi başaran akademisyenler, canlılar üzerinde yaptıkları çalışmalarla bu etkiyi kanıtladılar. Elde edilen formül için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuru yapıldı.

Buluş, TRT HABER’e konu oldu.

Kav mantarının kanamayı durdurucu etkisinden hareketle bir jel geliştirdiklerini ifade eden uzmanlar, imza attıkları söz konusu buluş ile Rasim Kılıç’ın sunduğu TRT Haber’e konuk oldu.

TRT Haber’e canlı yayın konuğu olarak katılan Prof. Dr. Ahmet Asan, mevcut ilaçların kanamayı 6 ila 9 dakikada durdurma özelliğine sahip olduğunu ancak kendi geliştirdikleri formülasyonla bu süreyi 2,5 dakikaya kadar düşürebildiklerini söyledi.

Literatürde bu mantarın kanamayı durdurucu özelliği olduğunu bildiklerini ve bunu denemek istediklerini ifade eden Asan “Fomes fomentarius adlı bir mantarın kanamayı durdurucu özelliği olduğu bilgisine sahiptik. Literatürde de bununla ilgili çalışmalar var. Muğla’dan topladığımız örnekler üzerinde Eczacılık Fakültemizde araştırmalar yaparak 2,5-3 dakika içerisinde kanamayı durduracak bir ürün geliştirmiş olduk. Piyasada kanama durdurucu olarak anılan ilaçlar var ancak daha uzun sürede etki gösterdiğini biliyoruz. Ancak bizim üzerinde çalıştığımız madde çok daha kısa sürede etkisini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Eczacılık Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Gedik ise elde ettikleri formülasyonun ilaç haline gelebilmesi için klinik çalışmaların tamamlanması gerektiğine dikkat çekerek “Sulu ekstresini hazırladık, içerisindeki maddelerin suya geçmesini sağladık. Jel şeklinde geliştirdiğimiz bu formülasyon için şu anda hem ulusal hem de uluslararası patent başvurusunda bulunduk. Ancak formülasyonun ilaç olabilmesi için biraz daha klinik çalışmaya ihtiyacımız var. Hızlı kanama durdurucu özelliğinden dolayı bu preperatın savunma sanayinde, diş hekimliğinde, spor yaralanmalarında ve cerrahlar tarafından kullanılabileceğini düşünüyoruz. Çalışmalarımıza önemli katkıları olan Diş Hekimi Hülya Asan ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden Doç. Dr. Hakan Allı Hocamıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu içerik 26 Temmuz 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 873 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ DERGİSİ “KAPU/TRAKYA MİMARLIK VE TASARIM DERGİSİ” YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR

Dergicilikte marka olma hedefiyle çalışmalarına devam eden, akademik yayıncılıkta kalitenin çıtasını her geçen gün yukarıya taşıyan Trakya Üniversitesi’nde yeni bir bilimsel dergi daha yayınlanmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde çıkarılacak “KAPU/Trakya Mimarlık ve Tasarım Dergisi” uluslararası hakemli dergi olarak 2021 yılı içerisinde yayın hayatına başlayacak..

YENİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YENİ ÖĞRENCİLERİ İLE TANIŞTI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan öğrencileri için çevrim içi olarak uyum programı düzenledi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Dekan Prof. Dr. Sedat Üstündağ ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ RADYOSU RADYO GÜNEBAKAN 1 YAŞINDA

Trakya Üniversitesi Radyosu Radyo Günebakan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla birinci yaş gününü kutladı. Bir hayalle ortaya çıkan ve zorlu yolculuklardan sonra Ağustos 2020’de test yayınlarına, Eylül ayında ise 106.2 Mhz frekansından karasal yayına başlayan Radyo Günebakan, kısa süre içerisinde büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Müziğe olduğu kadar söze de yer verilen..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNE SANATLA VEDA

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Akademik Yılı mezunlarını Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenledikleri sanat dolu bir törenle uğurladı. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet sergisi ve töreni düzenledi. Grafik Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden mezun olan öğre..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

21
Eyl
KONFERANS: ANTİK ÇAĞ’DA THRAKİA, THRAKLAR, THRAK KRAL SİKKELERİ

2021 yılı içinde, Trakya’da Arkeoloji başlığı altında düzenli olarak gerçekleştirilen ‘Online Söyleşiler’ hız kesemden devam ediyor. Konusunda uzman akademisyenlerin konuk olduğu Trakya’da Arkeoloji konferans serisinin 4. konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Nümizmat Prof. Dr. Oya Yağız olacak. 21 Eylül Salı saat 19.00’da gerçekleştirilecek “Antik Çağ’da Thrak..