TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PRİŞTİNE ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNE ZİYARET

Türkçe’nin en nezih ve latif haliyle konuşulduğu ülkelerden biri olan Kosova’daki Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesi çatısı altında faaliyet gösteren ve Trakya Üniversitesi ile 2+2 ortak lisans programı bulunan Türkoloji Bölümü, Priştine’deki dersliklerinde Trakya Üniversitesi heyetini ağırladı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ve Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada ile birlikte Trakya Üniversitesi’nin uluslararası mezunlarından, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş’tan oluşan heyeti Kosova Hasan Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ergin Jable karşıladı.

Doç. Dr. Ergin Jable ziyarette Trakya Üniversitesi heyetine, bölüm olarak hayata geçirdikleri çalışmaları aktararak Trakya Üniversitesi yönetimine, verdikleri koşulsuz destek için teşekkür etti. Doç. Dr. Ergin Jable, her iki üniversitenin uyumlu çalışması ve destekleriyle Türkoloji konusundaki ortak çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

Trakya Üniversitesi ile kardeş ülke Kosova’nın en eski ve köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Hasan Priştine Devlet Üniversitesi arasındaki güçlü iş birliğinin önemine dikkat çeken Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı alanındaki 2+2 ortak lisans programının, dost ve kardeş iki ülkedeki Türkoloji çalışmalarına çok önemli katkı sağladığını ifade etti. İş birliği kapsamında öğrencilerin, 2 yıl Trakya Üniversitesi’nde 2 yıl da Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nde eğitim alarak iki ülkede de geçerli bir diploma aldığını hatırlatan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Dost ve kardeş ülke Kosova’da dilimizin öğrencilere bu seviyede öğretilmesi gurur verici. Bu başarıda, Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ergin Jable’ni büyük katkı ve çabası var. Bu vesileyle kendisine bir defa daha teşekkür ediyoruz. Kosova, Türk Dili ve Edebiyatı’nda, yüzyıllara dayanan köklü bir birikime sahip. Bu program sayesinde, iki ülke arasındaki kültür köprülerinin daha da güçlendiğini gözlemliyoruz. İş birliğimiz önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek.” dedi.

Ziyaret, kitap ve hediye takdimi ile sona erdi.
Bu içerik 27 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 343 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

EDİRNE KIRMIZISI LOGOSUNU ARIYOR

Edirne Kırmızısını kent belleğine kazandırmak için yoğun bir çaba harcayan Trakya Üniversitesi, “Edirne Kırmızısı Stratejik Planı” dahilinde çalışmalarına devam ediyor. Edirne Kırmızısına kurumsal bir kimlik kazandırmak için harekete geçen üniversite yönetimi, Türkiye genelini kapsayan ödüllü bir logo tasarım yarışması düzenleyerek rengi yeni logosuyla buluşturuyor.Edirne’nin un..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞİTME ÇALIŞMALARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ’NDEN ULUSLARARASI PATENT VE İŞİTSEL FREKANS SEÇİCİLİĞİ İÇİN YENİ BİR HİPOTEZ

Trakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Cem Uzun ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Bulut’un koklear implantta spatial seçiciliği ve konuşmayı ayırt etmeyi artırmak için geliştirdikleri elektrot frekans kodlama yöntemi ile klinik çalışmalarının yapıldığı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Odyoloj..

YENİ DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL, “VIVUS 2020: RESEARCH CHALLENGES AND DEVELOPMENTAL OPPORTUNİTİES” KONFERANSINDA KONUŞMACI OLARAK YER ALDI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Yeşil, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “VIVUS 2020: Research Challenges and Developmental Opportunities” konulu e-konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans kapsamında, "Analyzing Activities For Increasing Women Employment In Rural Areas In Turkey" başlıklı bir k..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN; ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI BİLİM KURULU ASLİ ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Bilim Kurul..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler