TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN PRİŞTİNE ÜNİVERSİTESİ TÜRKOLOJİ BÖLÜMÜNE ZİYARET

Türkçe’nin en nezih ve latif haliyle konuşulduğu ülkelerden biri olan Kosova’daki Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin Filoloji Fakültesi çatısı altında faaliyet gösteren ve Trakya Üniversitesi ile 2+2 ortak lisans programı bulunan Türkoloji Bölümü, Priştine’deki dersliklerinde Trakya Üniversitesi heyetini ağırladı. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ve Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada ile birlikte Trakya Üniversitesi’nin uluslararası mezunlarından, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş’tan oluşan heyeti Kosova Hasan Priştine Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ergin Jable karşıladı.

Doç. Dr. Ergin Jable ziyarette Trakya Üniversitesi heyetine, bölüm olarak hayata geçirdikleri çalışmaları aktararak Trakya Üniversitesi yönetimine, verdikleri koşulsuz destek için teşekkür etti. Doç. Dr. Ergin Jable, her iki üniversitenin uyumlu çalışması ve destekleriyle Türkoloji konusundaki ortak çalışmaların artarak devam edeceğini belirtti.

Trakya Üniversitesi ile kardeş ülke Kosova’nın en eski ve köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Hasan Priştine Devlet Üniversitesi arasındaki güçlü iş birliğinin önemine dikkat çeken Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Türk Dili ve Edebiyatı alanındaki 2+2 ortak lisans programının, dost ve kardeş iki ülkedeki Türkoloji çalışmalarına çok önemli katkı sağladığını ifade etti. İş birliği kapsamında öğrencilerin, 2 yıl Trakya Üniversitesi’nde 2 yıl da Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nde eğitim alarak iki ülkede de geçerli bir diploma aldığını hatırlatan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Dost ve kardeş ülke Kosova’da dilimizin öğrencilere bu seviyede öğretilmesi gurur verici. Bu başarıda, Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ergin Jable’ni büyük katkı ve çabası var. Bu vesileyle kendisine bir defa daha teşekkür ediyoruz. Kosova, Türk Dili ve Edebiyatı’nda, yüzyıllara dayanan köklü bir birikime sahip. Bu program sayesinde, iki ülke arasındaki kültür köprülerinin daha da güçlendiğini gözlemliyoruz. İş birliğimiz önümüzdeki dönemde de artarak devam edecek.” dedi.

Ziyaret, kitap ve hediye takdimi ile sona erdi.
Bu içerik 27 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 404 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ YÖKAK TARAFINDAN DÜZENLENEN WEBİNAR’A KATILDI

Trakya Üniversitesi yönetimi, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından çevrim içi  olarak düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı… Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Başkanlığı tarafından 2021 Yılı Kurumsal Değerlendirme Programları ve Kurum İç Değerlendirme Raporuna (KİDR) ilişkin bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.  Çevrim içi düzenlenen toplantıya Tra..

YENİ KUZEY MAKEDONYA İSTANBUL BAŞKONSOLOSU AKTAN AGO’DAN ZİYARET

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki dostluk ilişkileri ile Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’da yürüttüğü çalışmalar görüşüldü… Kuzey Makedonya Hükümetinin 13 Ağustos’ta aldığı karar ile İstanbul Başkonsolosluğ..

YENİ SANATÇI KADIN AKADEMİSYENLERİNİN ESERLERİ 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NDE TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE SERGİLENECEK

Türkiye’nin farklı kentlerindeki üniversitelerde görev yapan kadın sanatçıların eserleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin açacağı sanal sergide sanatseverlerle buluşuyor… 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü her yıl birbirinden anlamlı bir dizi sanatsal etkinlikle kutlayan Trakya Üniversitesi, bu yıl da kadın emeğini ve dayanı..

YENİ BÜYÜKELÇİ VOLKAN TÜRK VURAL’DAN VEDA ZİYARETİ

Gine’ye atanan Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi… Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Büyükelçi Volkan Türk Vural, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na veda ziyareti gerçekleştirdi. Rektör Prof. Dr. E..