TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN, PRİŞTİNE ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ REKTÖRÜ PROF. DR. NASER SAHİTİ’YE HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Balkanların en köklü iki üniversitesi, Trakya ve Kosova Hasan Priştine Üniversitleri güç birliğini sürdürüyor. Bir dizi görüşme için Kosova’da bulunan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova Hasan Priştine Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Dr. Naser Sahiti’ye hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi. Türk Dili ve Edebiyatı 2+2 Ortak Lisans Programı, Balkan Üniversiteler Birliği, Mevlana Değişim Programı gibi birçok farklı alanda iş birliğine imza atan Trakya Üniversitesi ve Kosova Hasan Priştine Üniversitesi heyetleri, görüşmede hayata geçirilmesi muhtemel yeni projeleri konuştu. Rektörler düzeyinde gerçekleşen toplantıda uluslararası öğrenciler, eğitim, ortak programlar, akreditasyon başta olmak üzere birçok konu değerlendirildi. Ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ve Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada ile birlikte Trakya Üniversitesi’nin uluslararası mezunlarından, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Başdanışmanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Prizren Şubesi Başkanı Levent Buş yer aldı.

Sözlerine, göreve kısa süre önce başlayan Kosova Hasan Priştine Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Naser Sahiti’yi tebrik ederek ve başarılar dileyerek başlayan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu şunları söyledi: “51 yıllık tarihi ile genç Kosova devletinin inşasında çok önemli bir rol üstlenen ve üstlenmeye devam eden Kosova Hasan Priştine Üniversitesini ziyaret etmekten mutluluk duyuyor ve iki üniversite arasındaki köklü iş birliğinin verimli bir şekilde devam edeceğine gönülden inanıyoruz. Birçok alanda ortak proje ve çalışmalarımız var. Yeni Rektör Prof. Dr. Naser Sahiti ile birlikte bu ortak çalışmalarımız artarak devam edecek. Kurumlarımızın iş birliği aynı zamanda ülkelerimizin iş birliğine de güç katıyor. Kazan-kazan formülüne dayanan iş birliklerimiz neticesinde ülkemize gelen Kosovalı gençlerimiz, Üniversitemizin modern ve son teknolojik altyapısı ve alanında uzman kadrolarının verdiği eğitimle ülkelerine dönüyor ve Kosova’nın gelişimine pozitif katkı sunuyor. Bizler de Kosova’dan gelen evlatlarımızın kattığı değerle değerleniyor ve onların gelişimini izlemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Kadim Anadolu ve Balkan toprakları Edirne’de birbiriyle buluşuyor. Köprülerle birbirine bağlanan bu toprak parçaları asla sınırlarla birbirinden ayrılamaz. Bu köprüler görünenin yanı sıra kalpten kalbe giden gönül köprüleridir. Hiçbir gücün yıkamayacağı gönül köprülerimizi sağlamlaştırmak ve yeni köprüler inşa edebilmek için Hasan Priştine Üniversitesini ziyaret ettik. Sıcak ve dostça karşılamalarından ötürü değerli Rektör Prof. Dr. Naser Sahiti’ye ve ekibine teşekkür ederim. Önümüzdeki dönemde Arnavutça 2+2 programı ve Türkçe-Arnavutça yaz okulu gibi çalışmalarla yeni projelere imza atacağız.” dedi.

Trakya Üniversitesi’ni ağırlamaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Kosova Hasan Priştine Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naser Sahiti, birçok alanda yeni iş birliklerine imza atmaya hazır olduklarını söyledi. Üst ve alt çalışma grupları oluşturarak Trakya Üniversitesi ile bölüm ve program düzeyinde de yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade eden Prof. Dr. Naser Sahiti, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde öğrenci kabulüne başlayan 2+2 ortak lisans programının önemli bir başlangıç olduğunu ve benzer ortaklıkların diğer bölümlerde de devam edeceğini ifade ederek her konuda iş birliği ve diyaloğa hazır olduklarını, bugüne kadar olduğu gibi Trakya Üniversitesi’nin tecrübelerinden yararlanama devam edeceklerini belirtti.
Bu içerik 27 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 373 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

EDİRNE KIRMIZISI LOGOSUNU ARIYOR

Edirne Kırmızısını kent belleğine kazandırmak için yoğun bir çaba harcayan Trakya Üniversitesi, “Edirne Kırmızısı Stratejik Planı” dahilinde çalışmalarına devam ediyor. Edirne Kırmızısına kurumsal bir kimlik kazandırmak için harekete geçen üniversite yönetimi, Türkiye genelini kapsayan ödüllü bir logo tasarım yarışması düzenleyerek rengi yeni logosuyla buluşturuyor.Edirne’nin un..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞİTME ÇALIŞMALARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ’NDEN ULUSLARARASI PATENT VE İŞİTSEL FREKANS SEÇİCİLİĞİ İÇİN YENİ BİR HİPOTEZ

Trakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Cem Uzun ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Bulut’un koklear implantta spatial seçiciliği ve konuşmayı ayırt etmeyi artırmak için geliştirdikleri elektrot frekans kodlama yöntemi ile klinik çalışmalarının yapıldığı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Odyoloj..

YENİ DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL, “VIVUS 2020: RESEARCH CHALLENGES AND DEVELOPMENTAL OPPORTUNİTİES” KONFERANSINDA KONUŞMACI OLARAK YER ALDI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Yeşil, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “VIVUS 2020: Research Challenges and Developmental Opportunities” konulu e-konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans kapsamında, "Analyzing Activities For Increasing Women Employment In Rural Areas In Turkey" başlıklı bir k..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN; ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI BİLİM KURULU ASLİ ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Bilim Kurul..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler