TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN, MERHUM DR. RATİP KAZANCIGİL ANISINA “OSMANLI SAĞLIK GELENEKLERİ” TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi, değerli çalışmaları ve sayısız eseriyle Edirne, Trakya Üniversitesi ve tıp tarihine unutulmaz katkılar sağlayan, Edirne sevdalısı, merhum Dr. Ratip Kazancıgil Hoca’yı, ölümünün 1. yılında, “Osmanlı Sağlık Gelenekleri” toplantısıyla anacak. 7-8 Eylül 2018 tarihinde, Dr. Ratip Kazancıgil’in derin izler bıraktığı Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’nde; Trakya Üniversitesi, Edirne Valiliği, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Türk Tıp Tarihi Kurumu iş birliğinde düzenlenecek iki günlük bilimsel etkinliğin açılışı, “Dr. Ratip Kazancıgil’i Anma Oturumu” ile yapılacak. 
Temeli Sultan II. Bayezid tarafından bizzat atılan ve 1488 yılında hizmete açılan “Sultan II. Bayezid Külliyesi” Osmanlı darüşşifasını günümüzde gerçek anlamda yaşatan tek müze olma özelliğini taşıyor. 2016 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan müze, içinde yer alan darüşşifa ve hemen bitişiğindeki tıp medresesiyle, kurulduğu günden bu yana önemli bir eğitim ve sağlık kurumu olarak dikkat çekiyor. 1488 yılından Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’na kadar tüm insanlığa sağlık hizmeti ve tıp eğitimi veren Sultan II. Bayezid Külliyesi, bu süreçten Trakya Üniversitesi’ne devrine kadar atıl vaziyette kaldı. 1997’de Trakya Üniversitesi’ne devredilen külliye, merhum Dr. Ratip Kazancıgil’in büyük emek ve gayretleriyle sağlık müzesi olarak yeniden düzenlendi ve tıp tarihine ışık tutacak bir nitelik kazandı. Ziyaretçi sayısını her geçen gün katlayarak artıran Trakya Üniversitesi Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Edirne’nin en çok ziyaretçi çeken mekânlarından biri olarak çalışmalarını sürdürüyor.    
Dr. Ratip Kazancıgil’in Özgeçmişi
Kazancıgil, 1920 Malatya doğumludur. İlk ve orta öğrenimini doğduğu ilde tamamlamış ve 1943 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak doktorluk hayatına başlamıştır. İlk görev yeri Aydın Merkez Sıtma Savaş Tabipliği’dir. Daha sonra 1950 yılında Edirne’ye atanmış ve Trakya Sıtma Savaş Bölge Başkanlığı görevini yürütmüştür. 1960-85 yılları arasında Edirne Sağlık Müdürlüğü görevini aralıksız yürüten Kazancıgil, 1979-1981 yılları arasında, 61 yaşındayken İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Deontoloji ve Tıp Tarihi doktorasını tamamlamış ve ardından yardımcı doçent olarak Trakya Üniversitesi Tıp Tarihi ve Deontoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmüştür. İkinci kez emekliliğin ardından 1992 yılından itibaren ise bu ana bilim dalındaki görevine fahri olarak devam etmiştir. Edirne’de Sağlık Müdürlüğü’nün yanı sıra Vali Vekilliği, Belediye Başkan Vekilliği, Kültür ve Turizm Müdür Vekilliği, Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü, Sanat Enstitüsü’nde Edebiyat Öğretmenliği gibi görevlerde de bulunmuştur. Edirne’de başta “Edirne’yi Tanıtma ve Turizm Derneği” ile “Edirne Musiki Derneği” olmak üzere birçok derneğin kuruculuğunu, başkanlığını ve yöneticiliğini yapmıştır. Edirne tarihi ile yakından ilgilenerek ömrünü bu tür çalışmalara adamıştır. 30 civarında Edirne tarihi ve kültürü ile ilgili kitabı ve sayısız makalesi bulunmaktadır. Kendisine ait yüzlerce kitaptan oluşan kütüphanesini Trakya Üniversitesine bağışlamış ve Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Bölümü’nde kendi adına bir kütüphane oluşturulmuştur.
Bu içerik 10 Ağustos 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 807 kez okundu.

Osmanlı Sağlık Gelenekleri Toplantısı Program.pdf
(3.55 MB)

   Dosyayı İndir

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA DEVİR TESLİM TÖRENİ...

Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü’ne Prof. Dr. İrfan Coşkun’un atanması nedeniyle, 5 Aralık 2018 Çarşamba günü bir devir teslim töreni düzenlendi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen törende, Dr. Öğr. Üyesi Erdoğan Bulut, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğ..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞRETİM ÜYESİ DENİZ EROĞLU UTKU’DAN “TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLERİN BUGÜNÜ VE YARINI” KİTABI…

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu Utku, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek, editörlüğünü üstlendiği “Turkey’s Syrians: Today and Tomorrow” isimli kitabı takdim etti. Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz Eroğlu U..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN “GELECEĞİM SENSİN KORO VE ORKESTRASI” CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NDE…

Biz “Geleceğim Sensin” Dedik, Onlar Gelecek Oldu… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde gerçekleştirilen “Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri” isimli çatı proje kapsamında, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikri ve Edirne Valiliği’nin desteğiyle hayata geçirile..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN İŞÇİ-İŞVEREN BULUŞMASINA BÜYÜK DESTEK

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün ortak çalışması kapsamında, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mustafa Emre Alp, Genel Sekreteri Nevzat Taşkın yönetiminde, ETSO Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Olağan Meclis Toplantısı”nda, Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi tarafından, ..