TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ONKOLOJİ HEMŞİRELİĞİ KURSU

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ve Onkoloji Hemşireliği Derneği iş birliği ile düzenlenen “Onkoloji Hemşireliği Kursu”, Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Onkoloji hemşirelerini güncel uygulamalarla aydınlatmak ve hastalığa yönelik farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikte 52 katılımcı yer aldı. 
Kalp ve damar hastalıklarından sonra ölüm nedenleri sıralamasında ikinci sırada yer alan kanser hastalığının günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olduğunu ve kanserde erken teşhisin önemini vurgulayan Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgül Erol, “Kanser bildiğiniz gibi dünyada ve ülkemizde ciddi bir sorun ve güncel konular içinde yer alıyor. Kanserle ilgili çalışmalarda maalesef net bir sonuç ortaya çıkmadı. Kanser süreci çok zor bir süreç, hastalar hem fiziki hem de psikolojik olarak yoruluyor. Bizler de onkoloji hastanesinde hemşireler olarak kanser hastaları ve aileleriyle beraberiz. Kanserde en büyük etki, erken teşhis koyulmasıdır. Karşılaştığımız birçok hasta artık kanserin son evrelerinde oluyor. Bu yüzden insanların bilgili olması gerekiyor. Toplum ne kadar bilinçli olursa bu hastalığa da o kadar erken teşhis koyulabilir.” dedi. 
İki gün süren etkinlikte birinci gün Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Bekir Hacıoğlu ”Kanser Epidemiyolojisi ve Kanser Türleri”, Doç. Dr. Bülent Erdoğan “Kanserden Korunma, Erken Tanı ve Evreleri”, Dr. Öğr. Üyesi Şule Parlar “Radyoterapide Son Gelişmeler ve Radyasyon Güvenliği”, Dr. Öğr. Üyesi Nurhan Özpancar “Radyoterapide Sık Görülen Yan Etkiler ve Kontrolü”, Prof. Dr. Yavuz Atakan Sezer “Kanser Cerrahisi Temel Prensipleri ve Meme Cerrahisi”, Prof. Dr. Ümmü Fındık Yıldız “Lenfödem ve Hemşirelik Bakımı”, Dr. Öğr. Üyesi Seher Ünver “Santral Venöz Kataterler ve Hemşirelik Bakımı”, Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Onur Kırkızlar “Kemik İliği Nakli”, Hemşire Nagihan Dökmen “Kemik Naklinde Hemşirelik Bakımı”, Dr. Öğr. Üyesi Eylem Paslı Gürdoğan “Kan ve Kan Ürünleri Uygulamaları”, Dr. Öğr. Üyesi Fatma Gülsüm Önal “Onkolojide Etik Konular” isimli bilimsel sunumları yaptı.
Etkinliğin ikinci gününde Dr. Betül Sezer “Palyatif Bakım”, Dr. Öğr. Üyesi Sacide Yıldızeli Topçu “Kanser Hastalarında Ağrı ve Yönetimi”, Prof. Dr. Gülbeyaz Can “Sistemik Tedavi Kemoterapi Biyoterapi Hedefe Yönelik Tedaviler ve Hormon Tedavisi”, Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Kurtuluş, Öğr. Gör. Özlem Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Seda Kurt “Sistemik Tedavide Sık Görülen Yan Etkiler ve Kontrolü (Kemik Baskılanması, Bulantı-Kusma, Mukozit, Diyare, Konstipasyon, Cilt Reaksiyonları, Organ Toksisiteleri vb.)”, Dr. Fatma Gündoğdu “Kemoterapi Veriliş Yolları ve Uygulama İlkeleri”, Onkoloji Hemşireliği Derneği Başkanı Figen Bay “Kemoterapi Uygulamalarında Güvenli Uygulama Yaklaşımları”, Dr. Öğr. Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan “Kanser Hastalarında Beslenme”, Dr. Öğr. Üyesi Nihan Altan Sarıkaya “Onkoloji Alanında Psikososyal Sorunlar ve Baş Etme Yöntemleri”, Prof. Dr. Öznur Özdoğan “Kanser Hastası ile Çalışanların Motivasyon Kaynakları ve Güçlü Kılınması” isimli bilimsel sunumlar yaptı.
Haber: Gizem Keskin
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraf: Gizem Keskin
Bu içerik 13 Kasım 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 538 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDE TÜRKLÜĞE İHTİDA KONUŞULDU

Trakya Üniversitesi, Balkanlar ile ilgili çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Balkan ve Ege Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu’nun katıldığı “Türklüğe İhtida: Osmanlı Döneminde Balkanlarda İslamlaşma ve Kimlik” konferansı, Trakya Ü..

YENİ HAVSALI GİRİŞİMCİ KADINLAR KOOPERATİFİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi’nin, proje yazımı ve uygulanması desteğinin yanı sıra eğitim ve akademik danışmanlık hizmeti vererek destek olduğu Havsa Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri Hülya Tuncer, Emine Öztürk ve Havva Bölge, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette, Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atak..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘BİZ DE VARIZ’ PROGRAMI...

Trakya Üniversitesi’nde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Biz De Varız” programında, özel gereksinimli bireylerin sorunlarına ve yaşadıkları zorluklara dikkat çekilerek farkındalık oluşturulması amaçlandı. Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Özel E..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ÇALIŞANLARINDAN KIBRIS GAZİSİ HÜSNÜ KÖSE’YE KUTLAMA…

Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde iki buçuk yıldır diyaliz hastası olarak tedavi gören, 1974 yılında Kıbrıs’a ilk çıkarma gerçekleştiren birlikte yer alan, Kıbrıs Gazisi Hüsnü Köse’ye, yeni verilen “Milli Mücadele Madalyası” için, hastane çalışanları tarafından bir kutlama töreni gerçekleştirildi. Kutlamada, gelecek nesillerimizin huzur ve güven içinde yaşaması..