TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SELÇUK ERDOĞAN’DAN BİR PATENT BAŞARISI DAHA

Trakya Üniversitesi, patentleri arasına bir yenisini daha ekledi. Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Selçuk Erdoğan, patentleri arasına bir yenisi ekleyerek “Plastik Boru Üretimi İçin İç/Dış Çap Değişimli Modüler Boru Kalıbı” adlı çalışması ile 4. patentini alma başarısını gösterdi. 

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından 28 Aralık 2015 tarihinden itibaren 20 yıl süre ile korunmak üzere, 21 Kasım 2019 tarihinde incelemeli olarak patent verilen proje sayesinde, değişik çap ve kalınlıklarda lastik boru üretiminde çok uzun süren kalıp değişimi, ekipman değişimi, kalıp temizliği gibi işlemler ortadan kaldırılmış olacak. Bu sayede üreticiler hem zaman tasarrufu sağlayacak hem de malzeme israfı önlenmiş olacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ertuğrul Selçuk Erdoğan şunları ifade etti: “Plastik sanayi alanında yapmış olduğum gözlemlerden sonra Makina Mühendisliği Bölümü derslerinden birisi olan Proje 3 bitirme çalışmasında patent içeriğini şekillendirmeyi düşündüm. 2015 yılında proje öğrencim Murat Öztoprak’ın katkılarıyla fikri şekillendirerek Üniversitemizin Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi’ne başvuru yaptım. Böylece inceleme süreci başladı ve 21 Kasım 2019’da tescil edilerek belgesini almış olduk. Bu proje sayesinde, plastik boru üretiminde gerek zaman gerekse maliyet açısından önemli kazanımlar elde edileceğine inanıyoruz.”

Haber: Sertan ATASOY
Editör: Orkun AKMAN
Bu içerik 23 Haziran 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 652 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR…

Trakya Üniversitesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı uluslararası öğrenci başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerleyen ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın 64 farklı ülkesinden 4.400 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi, Covid-19 önlemleri kapsamında “Evden Başvuru” formatında gerçekleştirdiği uluslararası öğre..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ UZUNKÖPRÜ MYO ONLİNE MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLEDİ...

Trakya Üniversitesi bünyesinde Covid-19 pandemisi nedeniyle elektronik ortama taşınan etkinlik ve eğitimlere mezuniyetler de eklendi. Uzunköprü Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen sanal mezuniyet töreninde öğrencilerin biraz buruk ama yine de gururlu oldukları yüzlerinden okundu. Her öğrencinin hayalini kurduğu, ailelerin de büyük gurur ve mutlulukla katıldığı mezuniyet törenlerini, pandemi nedeniyle fiziki ortamda..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ, YÖKAK İZLEME PROGRAMI TOPLANTISI’NA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Yurtcan ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen “İzleme Programı Toplantısı”na katıldı. YÖKAK, 30 Haziran-2 Temmuz 2020 tarihleri arasında, 2020 yılında İzleme Programı’na dâhil edilen 59 üniversitenin Rektör ve Rektö..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE İLK ONLİNE DOÇENTLİK SINAVI DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, Covid-19 salgını sonrası eğitimde hız kazanan dijitalleşme süreciyle birlikte farklı uygulamalarını elektronik ortama taşımaya devam ediyor. Trakya Üniversitesi Doçentlik E-Sözlü Sınavı Uygulama Usul ve Esasları Yönergesi çerçevesinde gerçekleştirilen ilk online sınavda, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Taha İmamoğ..