TRAKYA ÜNİVERSİTESİ KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA, “KARACABEY MERİNOSU ISLAHI” PROJESİ 4. DEĞERLENDİRME VE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI...

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen, Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Süleyman Kök’ün proje liderliğini üstlendiği, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin “Edirne İli Halk Elinde Karacabey Merinosu Islahı Projesi”nin 4. değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı, Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu konferans salonunda gerçekleştirildi.
Tarım ve Orman Edirne İl Müdürlüğü kontrolünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”nin bir alt projesi olan “Edirne İli Halk Elinde Karacabey Merinosu Islahı Projesi”nin değerlendirme ve bilgilendirme toplantısına, Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim üyesi ve Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Süleyman Kök, Edirne Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nden Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Vet. Hek. Tamer Yeşilgölden, Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday, Proje Teknik Elemanı Zir. Müh. Murat Pazarlı ile 36 yetiştirici katıldı.  
Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Proje Lideri Doç. Dr. Süleyman Kök, şimdiye kadar yapılan çalışmalarla ilgili bir değerlendirme yaparak, gelecek yılın hedeflerini, koyun ıslah çalışması yapan yetiştiricilere aktardı. Doç. Dr. Süleyman Kök, “TAGEM adına Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından denetimleri yapılan proje kapsamında, damızlık koç, anaç koyun ve doğan tüm kuzulara yıllık olarak hayvan başı desteklemeler yapılmaktadır. Proje ile ‘rol model yetiştiriciler’ oluşturularak, 36 yetiştiricinin kendi elindeki mevcut koyun sürüsünü ıslah edip, kendi yerli gen kaynağımızı geliştirerek korunmasını ve sürdürülebilir olmasını sağlamaktayız.” dedi. Proje çalışma koşulları ve planlamasına uyan yetiştiricilere devletin her yıl destek verdiğini belirten Doç. Dr. Süleyman Kök, proje kapsamında verilen desteklerin doğru kullanılıp kullanılmadığının denetlendiğini ve bu denetimlerin sürünün yenilenmesiyle doğru orantılı olduğunu vurgulayarak, “Projede, her yıl sürünün yüzde 25'inin yenilenmesi isteniyor. Canlı hayvan ile çalışıldığı için bu oran, ölüm ve diğer risklerle birlikte yüzde 20 oluyor. Buna göre her sürünün 5 yıl içerisinde tamamen yeni seçtiğimiz damızlık koç ve koyunlar ile yenilenmiş olması gerekiyor. Yıllık değerlendirmeler yaparak ıslah çalışması yapan yetiştiricilerimizi bilgilendiriyor ve yetiştiricilerin de bilinçlenmesini sağlıyoruz. TAGEM, Üniversite ve bir sivil toplum kuruluşu olan Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği ortak çalışarak koyun yetiştiricilerinin kendi öz kaynaklarını nasıl kullanmaları ve ıslah etmeleri gerektiğini, seleksiyon ile sürüdeki hayvanların canlı ağırlıklarındaki gelişmelerin nasıl belirlendiğini kavratmak için bu toplantılarımızı düzenliyoruz.” dedi.
Projenin, 5.290 koyun üzerinde yürütüldüğü bilgisini de aktaran Proje Lideri Süleyman Kök, şunları söyledi: “Projemize, 267 adet koç ile sürüdeki proje dışı diğer koçlar da dahildir. 2019 yılında doğuran koyun başına doğan kuzu sayısı 1,5 olmuştur. Başka bir ifade ile doğum yapan 100 koyundan 150 baş kuzu elde etmişiz. Karacabey Merinosu, et ve yapağı verimi için ıslah edilen koyunlardır. Projede belirlediğimiz koç katım dönemi 15 Mart ile 15 Mayıs tarihleri arasında olacaktır. Doğumlarımız da 15 Ağustos'ta başlayıp 60 gün içerisinde bitecektir. Dolayısıyla, proje teknik elemanımızın yaptığı ölçümler olan doğum ağırlıkları, en erken 45 günlük (ortalama 2 aylık) ve 4 aylık canlı ağırlıkları alınarak damızlık seçimleri yapılmaktadır. Proje teknik elemanının yaptığı ölçümler ile seçilen damızlık kuzular Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan kontroller ile belirleniyor. Projemizin 4. yılında sürülerde yüzde 78,9'luk bir yenilenme oldu. Hedeflenenden %21,4’lük bir sapmamız var.” 
Toplantı sonunda Edirne İli Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şenol Günday tarafından, Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencilerinin servis salonunda, toplantıya katılan projedeki yetiştiricilere yemek verildi. Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü öğrencileri de yemek sırasında servis uygulamasına katıldı.
Bu içerik 19 Mart 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 775 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NİN 20 YATAKLI YENİ SOLUNUM YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

Bölgenin en büyük ve en donanımlı hastanesi olan Trakya Üniversitesi Hastanesi, 20 yataklı yeni “Solunum Yoğun Bakım Ünitesi”ni hizmete açtı. Hasta kabulüne başlanan 20 yataklı yeni Solunum Yoğun Bakım Ünitesi ve kısa süre önce hizmete giren 10 yataklı yeni Dahili Yoğun Bakım Ünitesi ile birlikte, 12’si negatif basınçla izole bir şekilde hazırlanan toplam 30 yeni yoğun bakım yatağı, ventilat&ou..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE YENİ BİR FAKÜLTE DAHA: KIRKPINAR SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Trakya Üniversitesinin en eski akademik birimlerinden biri olan Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Resmî Gazete’de yayımlanan kararla fakülte kimliği kazandı. Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun, alınan bu karar sonrası fakülte statüsüne dönüşmesi ile Trakya Üniversitesi bünyesindeki fakülte sayısı da 14’e yükseldi. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fak&u..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI…

Trakya Üniversitesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime başladı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın, eğitim ve öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aldığı uzaktan eğitim kararı doğrultusunda Trakya Üniversitesi, asenkron (eş zamanlı olmayan) uzaktan eğitim sistemini “E-Ders Pla..