TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE UKRAYNA V.N. KARAZİN KHARKİV ULUSAL ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Ukrayna V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zarif F. Nazyrov ile Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Iryna O. Shteimiller ve beraberindeki heyet, uluslararası iş birliği amacıyla Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile bir araya geldi. 25 Temmuz 2018’de Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte YÖK Denetleme Kurulu Üyesi ve Bitlis Eren Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz da yer aldı. Hayata geçirdiği uluslararası iş birlikleriyle bir dünya üniversitesi olma yolunda ilerleyen Trakya Üniversitesi, akredite olmak, seçkin birliklere üye olmak ve stratejik ortaklıklar kurmak amacıyla Ukrayna V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, ortak projeler üretilmesi ve ortak bilimsel-akademik çalışmalar gerçekleştirilmesi konularını kapsayan bir iş birliği protokolüne imza attı. 
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuyla ilgili, “Trakya Üniversitesi olarak uluslararası donananıma sahip, alanında yetkin öğrenciler yetiştirmek için gece gündüz demeden çalışıyor, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimize sunduğumuz olanakları her geçen gün daha da zenginleştiriyoruz. Bunun için küresel çapta tanınan, saygın kurumlarla iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. En büyük etkinliğimizi Balkanlarda göstermekle birlikte, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra farklı coğrafyalardan üniversitelerle yaptığımız ikili iş birliği anlaşmaları sayesinde öğrencilerimizi birer dünya vatandaşı olarak yetiştiriyor, akademisyenlerimize yeni ufuklar açıyoruz. Bu kapsamda, Ukrayna V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi’yle iş birliğine gitmekten de büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi. 
Ukrayna V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zarif F. Nazyrov ise “Yunanistan, Türkiye ve birçok Batı ülkesiyle iş birliği içerisindeyiz. Türk üniversiteleriyle nitelikli ve olumlu sonuçlar aldığımız projeler, çalışmalar ve iş birlikleri gerçekleştiriyoruz. Şu anda Türk üniversitelerinin yanı sıra ve Avrupa ile göçmen öğrenciler üzerine yaptığımız çalışmalar var. Birçok üniversiteden, farklı kültürlerden gelen öğrencilere ev sahipliği yapıyoruz. Ayrıca üniversitemizde çok değer verdiğimiz büyük bir ‘Türk Kültür Merkezi’ var. Bulunduğu bölgedeki hakimiyeti, özel konumu ve birikimiyle Trakya Üniversitesi ile çalışmayı arzuluyor ve birlikte gerçekleştirebileceğimiz ortak projeler olduğuna inanıyoruz.” ifadelerini aktardı.
 
Trakya Üniversitesi’nin uluslararası arenadaki etkinliğinin daha da artması noktasında önemli bir adım olan anlaşma; ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim-öğretimi, bilimsel ve teknolojik araştırma geliştirme projelerini, bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlikler alanlarında yapılacak ortak çalışmaları içeriyor. Ayrıca Trakya Üniversitesi ve Ukrayna V.N. Karazin Kharkiv Ulusal Üniversitesi arasında 2+2 Lisans,  3+2 Lisans + Yüksek Lisans öğrenci değişim programlarıyla öncelikle “Temel Bilimler” olmak üzere öğrencilere çift diploma ve öğretim elemanı değiştirme programlarını kapsıyor. 
İş birliği protokolü imzalarının atılmasının ardından Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’ın eşliğinde yöresel lezzetleri deneyimleyen heyet, sonrasında Trakya Üniversitesi Sultan 2. Beyazid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni gezdi.
Bu içerik 26 Temmuz 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1474 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN KOSOVA DEMOKRATİK TÜRK PARTİSİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilecek “Kosova Teknopark”ın imza töreni için Kosova’da bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyet..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN BALKANLARDA TARİHİ İMZA: “KOSOVA TEKNOPARK” HAYATA GEÇİYOR

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi arasında “Kosova Teknopark” İçin Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi…   İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojinin merkezi olan “Teknopark” modeli, Trakya Üniversitesi ile Kosova’ya taşınıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi arasında imzalanan protokol sayesinde, Kosova..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ YENİ PROJELERLE DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURUYOR

Trakya Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 2021 yılında yeni projeler hayata geçirmek üzere söz kesti. Öğrenci topluluklarından personele, sosyal tesislerin kullanımından akademik çalışmalara kadar birçok proje için ortaklaşa hareket edecek olan iki üniversite, kurulacak dostluk köprüsüyle örnek teşkil edecek.Balkan Üniversiteler Birliği ve Trakya Üniversiteler Birliğinin ..

YENİ TRAKYA TEKNOPARK’TA DEMO DAY ÖNCESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Son yıllarda hayata geçirdiği atılımlar ile bünyesinde barındırdığı şirket ve çalışan sayısında önemli bir ivme yakalayan, bu ivme ile yurt içi ve dışında örnek model olarak gösterilen Trakya Teknopark çalışmalarına devam ediyor. Girişimci ve yatırımcıları buluşturacak Demo Day etkinliği öncesi Trakya Teknopark bünyesinde bulunan şirketler ile Startup projelerine yatırım ve mentör eşleşmeleri konusunda..