TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNE SANATLA VEDA

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Akademik Yılı mezunlarını Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenledikleri sanat dolu bir törenle uğurladı.

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet sergisi ve töreni düzenledi. Grafik Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden mezun olan öğrenciler için düzenlenen organizasyonda, öğrencilerin eğitim-öğretim sürecinde tasarladıkları eserlerden oluşan ve salgın nedeniyle geçtiğimiz yıl sanal ortama taşınan "Mezuniyet Sergisi" de bir yıllık aranın ardından tekrar sanatseverlerle buluştu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdür Yardımcısı Doç. Musa Eren İşkodralı’nın mini konserinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Güzel Sanatlar Fakültesinde bu yıl çifte mezuniyet sevinci ve heyecanı yaşandı

Törende ayrıca 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda fakülteyi dereceyle bitiren öğrencilere de plaket takdimi gerçekleştirildi. 2019-2020 yılında dereceye giren Seda Nur Şimşek, Melih Can ve Seher Özcan plaket almanın yanında mezuniyet heyecanı da yaşadı.

Törende mezun öğrenciler adına bir konuşma yapan 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı fakülte birincisi Seda Nur Şimşek, geçen yıl pandemi nedeniyle düzenlenemeyen mezuniyet töreni coşkusunu bu yıl yaşayabildiği için fazlasıyla mutlu olduğunu belirterek “Buradan aldığımız diploma bizlere pek çok kapı açacak ve Trakya Üniversitesi değerleri hep hayatımızda olacak. Üniversitemize pandemiye rağmen eğitimimizin devamı adına bizlere sunmuş olduğu tüm olanaklar için çok teşekkür ederim. Bugünden itibaren bulunduğumuz her mekân ve şartta üniversitemizi ve fakültemizi temsil etmekten gurur duyacağız.” dedi.

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı’nı fakülte birincisi olarak tamamlayan İrem Koçan ise hüznü ve mutluluğu bir arada yaşadıklarını ifade ederek “4 yıl önce büyük hayallerle geldiğimiz okulumuza değerli hocalarımızdan öğrendiklerimiz ve keyifli anılarla veda ediyoruz. Her ne kadar pandemi nedeniyle fiziki olarak buradan ayrı kalsak da Üniversitemiz bu zorlu süreci en iyi şekilde yöneterek eğitimlerimizin sekteye uğramamasını sağladı. Bu süreçte alanında uzman pek çok hocamızdan değerli bilgiler edindik. Yalnızca akademik olarak değil hayata dair birçok değer kazanmamızda bizlere yardımcı oldular. Bu nedenle çok değerli öğretim elemanlarına, her zaman yanımızda olan ailelerimize ve arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Dekan Prof. Melihat Tüzün: “Öğrencilerimizin En Büyük Başarısı, Sanatı Kullanarak Uygarlığımızı ve İnsanlığı Yüceltmek Olacaktır.”

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, öğrencilerini yalnızca mesleğe hazırlamak için gerekli bilgi ve tecrübe ile donatmadıklarını, asıl amaçlarının çağın en önemli evrensel dili olan sanatı öğretmek olduğunu söyleyerek “Sanat, insanlığın kendini ifadesinin en güçlü ve güzel yoludur. Sanat, yaşamda anlamlar yaratan ve bu anlamları tüm insanlığa taşıyan evrensel bir dildir. Her bir öğrencimiz mezuniyetten sonra artık bu evrensel dilin bir parçasıdır ve en büyük başarıları, bu dili kullanarak uygarlığımızı ve insanlığı yüceltmek olacaktır.” şeklinde konuştu.

Her zaman olduğu gibi pandemi sürecinde de büyük bir özveri ile çalıştıklarını ve mevcut eğitim programları ile etkinliklerini aralıksız sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Prof. Melihat Tüzün “Salgın döneminde yüz yüze gerçekleştiremediğimiz eğitimlerimizi hızlı bir şekilde online platformlara entegre ettik. Sanat eğitimi pratiğe dayalı olduğu için sadece teorik eğitimler vermekle kalmadık, öğrencilerimizi sanatsal üretime de yönlendirdik. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz mezuniyet sergimiz, bu çalışmaların eseri olmakla beraber belki de en önemlisi Fakültemiz sergi alanını üç boyutlu olarak online platforma taşıyan ilk üniversite olduk.” dedi.

Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer: “Asıl Yolculuk Şimdi Başlıyor.”

Mezun öğrencilere ve ailelerine seslenen Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer “Bugün, siz öğrencilerimiz ve değerli ailelerimiz için gurur ve sevinç verici bir gün. Sanat, insanları ve kıtaları birbirine bağlayan önemli bir dil, uzun soluklu bir yolculuk. Yol aldıkça derinlere iniyor, heyecanla ve üretmenin verdiği coşkuyla keşfetmeye çalışıyorsunuz. Asıl yolculuğunuz şimdi başlıyor. Mezuniyet okul yaşamınızın sonu, yeni hayatınızın başlangıcıdır. Bundan sonraki hayatınızda tüm başarıların, tüm mutlulukların ve güzelliklerin sizinle olmasını dilerim. Yolunuz, bahtınız açık olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tören, okul birincilerinin mezuniyet kütüğüne plaket çakması ve öğrencilere diplomalarının verilmesi ile devam etti. Diplomalarını hocalarının elinden alan mezunlar, keplerini havaya atarak mezuniyeti kutladılar.

Büyük bir coşkunun yaşandığı organizasyonda öğrencilerin eserlerinden oluşan “Mezuniyet Sergisi” açılışı da gerçekleştirildi. Aldıkları sanat eğitimlerini özverili çalışmaları ile birleştiren öğrenciler, ortaya çıkardıkları eserleri sanatseverlerin beğenisine sundu.

Tarihî Karaağaç Yerleşkesi’nde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesinde sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen törene, Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Melihat Tüzün, akademik ve idari çalışanlar ile öğrenciler ve aileleri katıldı.

Bu içerik 23 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 718 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ REKTÖR TABAKOĞLU İLE YAŞADIĞI DİYALOG HAYATINI DEĞİŞTİRDİ

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne birincilikle yerleşen Gamze Sabaz, çocukluk hayalinin gerçek olduğunu ve bu hayalinin gerçekleşmesine Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun vesile olduğunu belirtti. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Gamze Sabaz, yıllar önce kurduğu hayaline kavuştu. Çocukluğundan itibaren doktor olma hayali kuran Gamze Sabaz, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne d..

YENİ FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN ADAYLARININ EĞİTİMLERİ TAMAMLANDI

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından ülkemizin farklı üniversitelerinde öğrenim gören fen bilimleri öğretmen adaylarına yönelik düzenlenen bilimsel etkinlik eğitimleri sona erdi. TÜBİTAK desteğiyle gerçekleştirilen eğitimlere, Türkiye’de 17 farklı üniversiteden 32 öğretmen adayı katıldı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı’nın ev sahipliğ..

TÜB 19. ÜST KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) 19. Üst Kurul Toplantısı, birliğe üye beş üniversitenin rektörünün katılımıyla Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. Dönem başkanı sıfatıyla Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür’ün başkanlık ettiği toplantıya Trakya Üniversitesinden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof...

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, BULGARİSTAN’DAN GELEN SOYDAŞ KADINLARI AĞIRLADI

Bulgaristan’da siyaset, iş dünyası ve STK’larda aktif görev alan soydaş kadınlar, Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Sofya Büyükelçiliği ve Trakya Üniversitesi’nin iş birliğinde, Edirne’de düzenlenen “Sivil Toplum, Girişimcilik ve Siyaset Alanlarında Kadınlar” isimli toplantıda bir araya geldi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Uzm. Dr. Nilg&uum..