TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE EDİRNEKÂRİ SERGİSİ…

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, “Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi”ne ev sahipliği yapacak. Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi, alan dışı seçimlik bir ders olan ve Trakya Ünversitesi Öğr. Gör. Selma Özkan tarafından verilen “Edirnekâri” dersini alan ve Trakya Üniversitesi’nin farklı akademik birimlerinde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin, ders kapsamında gerçekleştirdikleri işlerden oluşuyor. Sergideki eserler, kağıt ve ahşap üzerine yapılan uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılıyor. 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Salonu’nda ziyarete açık olacak serginin amacı, kaybolmak üzere olan Edirnekari sanatının ve Edirne kültürel mirasının gençlere tanıtılarak sürekliliğe katkı sağlanması olarak dikkat çekiyor.

Edirnekari Hakkında…
“Edirne işi” anlamına gelen Edirnekâri, 14-19. yüzyıllar arasında ahşap, kağıt, taş ve deri yüzeylere uygulanan çiçek ve meyve motiflerinden oluşan bir süsleme sanatı. Daha çok ahşap dolap kapakları, sandık ve yazı çekmecelerinde görülen bu sanatın, el yazması eserlerde de çok değerli örnekleri bulunuyor. Edirnekâri eserlerde genellikle güller, laleler, sümbüller ve meyve tabağı motifleri kullanılıyor.
Resim

Bu içerik 28 Mart 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 527 kez okundu.

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GELECEĞİM SENSİN ORKESTRASI STRAZBURG’DAKİ TÜRKLERLE BULUŞTU...

Trakya Üniversitesi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde düzenlenen Gönül Elçileri projesi kapsamında, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun eşi Dr. Nilgün Tabakoğlu’nun fikriyle hayata geçirdiği “Geleceğim Sensin” projesini temsil eden 7 kişilik orkestra, Avrupa Konseyi’nde verdiği konserin ardından, Strazburg’da yaşayan Tür..

YENİ KOLON KANSERİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR KONULU KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ülkemizde 2000 yılından beri Mart ayının kolorektal kanser farkındalık ayı olması sebebiyle Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından bir konferans düzenlendi. Bireylerin kolorektal kanser hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerinin artırılması ile davranış değişikliği oluşturulması amacıyla düzenlenen, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Doğan Albayrak&rsqu..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ VE GLOBAL BİLGİ A.Ş. ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi ve Trakya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Koordinatörlüğü’nün (MEYOK) ortak çalışmaları kapsamında, Global Bilgi Pazarlama Danışmanlık ve Çağrı Servisi Hizmetleri A.Ş. ile “Üniversite-Sanayi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Rektörlük Binası Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine, Trakya Üniversitesi ..

ENGELSİZ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN “OTİZMİ FARK ET” ETKİNLİĞİ

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Komisyonu tarafından “Otizm Farkındalık Ayı” kapsamında “Otizmi Fark Et” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından Prof. Dr. Işık Görker, Dr. Öğr. Üyesi Leyla Bozatlı ve Uzm. Dr. Seray Ağca Bilmenoğlu; Eğitim Fakültesinden Özel Eğitim Bölümü Zihin Engelli..