TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE EDİRNEKÂRİ SERGİSİ…

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, “Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi”ne ev sahipliği yapacak. Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi, alan dışı seçimlik bir ders olan ve Trakya Ünversitesi Öğr. Gör. Selma Özkan tarafından verilen “Edirnekâri” dersini alan ve Trakya Üniversitesi’nin farklı akademik birimlerinde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin, ders kapsamında gerçekleştirdikleri işlerden oluşuyor. Sergideki eserler, kağıt ve ahşap üzerine yapılan uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılıyor. 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Salonu’nda ziyarete açık olacak serginin amacı, kaybolmak üzere olan Edirnekari sanatının ve Edirne kültürel mirasının gençlere tanıtılarak sürekliliğe katkı sağlanması olarak dikkat çekiyor.

Edirnekari Hakkında…
“Edirne işi” anlamına gelen Edirnekâri, 14-19. yüzyıllar arasında ahşap, kağıt, taş ve deri yüzeylere uygulanan çiçek ve meyve motiflerinden oluşan bir süsleme sanatı. Daha çok ahşap dolap kapakları, sandık ve yazı çekmecelerinde görülen bu sanatın, el yazması eserlerde de çok değerli örnekleri bulunuyor. Edirnekâri eserlerde genellikle güller, laleler, sümbüller ve meyve tabağı motifleri kullanılıyor.
Resim

Bu içerik 28 Mart 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 656 kez okundu.

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BEYAZ ÖNLÜK TÖRENİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, 2019-2020 akademik yılında Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine “Beyaz Önlük Giyme Töreni”nde mesleğin ilk adımı olan beyaz önlükleri giydirildi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Prof. Dr. Murat Yurtcan, Sağlık Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. D..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, 2019-2020 AKADEMİK YILI BAŞARI VE YÜKSELTME TÖRENİ COŞKUSU

Trakya Üniversitesi’nde 2019-2020 Akademik Yılı Başarı ve Yükseltme Töreni coşkusu yaşandı. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende, 2019-2020 Akademik Yılı’nda yükseltme alan akademik çalışanlar için cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. Bununla birlikte, bilim, kültür ve spor dünyasına katkı sağlayan öğretim elemanı ve öğrencilere teşekkür..

YENİ EDİRNE’NİN YAŞAYAN DEĞERİ TAYYİP YILMAZ’IN ESERLERİ, TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE…

Üniversite ve kent etkileşimine örnek teşkil eden uygulamalara imza atan Trakya Üniversitesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında, önemli bir sergiye daha ev sahipliği yaptı. Geleneksel ve modern değerleri kent kültürünün mirasıyla harmanlamak için her yıl bir dizi sergi ve organizasyonun Trakya Üniversitesi bünyesinde gerçekleşmesine öncülük eden Güzel Sanatlar Fakültesi, Edirne’ni..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN BALKANLARDA BİR İLK: 1. ULUSLARARASI BALKAN PROTEZ-ORTEZ SEMPOZYUMU

Balkanlara yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam eden Trakya Üniversitesi, yeni bir alanda daha önemli bir bilimsel çalışmaya imza atmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Türkiye Protez-Ortez Bilim Derneği iş birliğinde, 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek “1. Uluslararası Balkan Protez-Ortez Sempozyumu”, 7 Balkan ülkesi ve 1 Avrupa ülkesin..