TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ’NDE EDİRNEKÂRİ SERGİSİ…

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, “Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi”ne ev sahipliği yapacak. Edirnekâri Öğrenci İşleri Sergisi, alan dışı seçimlik bir ders olan ve Trakya Ünversitesi Öğr. Gör. Selma Özkan tarafından verilen “Edirnekâri” dersini alan ve Trakya Üniversitesi’nin farklı akademik birimlerinde öğrenimlerini sürdüren öğrencilerin, ders kapsamında gerçekleştirdikleri işlerden oluşuyor. Sergideki eserler, kağıt ve ahşap üzerine yapılan uygulamalar olmak üzere ikiye ayrılıyor. 28 Mart – 1 Nisan 2019 tarihleri arasında, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fuaye Salonu’nda ziyarete açık olacak serginin amacı, kaybolmak üzere olan Edirnekari sanatının ve Edirne kültürel mirasının gençlere tanıtılarak sürekliliğe katkı sağlanması olarak dikkat çekiyor.

Edirnekari Hakkında…
“Edirne işi” anlamına gelen Edirnekâri, 14-19. yüzyıllar arasında ahşap, kağıt, taş ve deri yüzeylere uygulanan çiçek ve meyve motiflerinden oluşan bir süsleme sanatı. Daha çok ahşap dolap kapakları, sandık ve yazı çekmecelerinde görülen bu sanatın, el yazması eserlerde de çok değerli örnekleri bulunuyor. Edirnekâri eserlerde genellikle güller, laleler, sümbüller ve meyve tabağı motifleri kullanılıyor.
Resim

Bu içerik 28 Mart 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 591 kez okundu.

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BİR LİDERİN DOĞUŞU KONFERANSI

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından Milli Mücadele: Bir Liderin Doğuşu Konferansı Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan, Arda MYO Müdürü Prof. Dr. Yeşim Yeş..

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ SEDA TAŞ’TAN İKİ YENİ KİTAP

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Seda Taş’ın editörlüğünü yaptığı mütercim tercümanlık öğrencilerinin başucu kitaplarından olacak “Çeviribilimde Araştırmalar” ve “Çeviri Üzerine Gözlemler” adlı kitaplar Hiperlink Yayıncılık tarafından yayınlandı.Dr. Öğr. Üyesi Seda Taş, Trakya &Uum..

MİLLİ MÜCADELE’NİN 100. YILI’NDA: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK KONFERANS SALONU

Trakya Üniversitesi, Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında oldukça anlamlı bir adım attı. Trakya Üniversitesi’nin Balkan Yerleşkesi’nde bulunan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Mart 2019’da resmi açılışı yapılan Eczacılık Fakültesi’nin yeni binası bünyesindeki konferans salonunun ismi, Üniversite senatosunca alınan kararla &l..

ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULUNDAN KLASİK SANATLAR SERGİSİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen “2018-2019 Öğretim Yılı Öğrenci Karma Sergisi” Trakya Üniversitesi Millet Kıraathanesi’nde sanatseverlerle buluştu. Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Geleneksel El Sanatları Programı öğrencilerinin hazırladıkları eserlerden oluşan ve geniş bir seçkinin yer aldığı karma sergiye i..