TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKANLAR’DAKİ TEMASLARINI ROMANYA’DA SÜRDÜRDÜ…

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında Balkanlar yolculuğuna devam eden Trakya Üniversitesi, yurt dışı temaslarına hız verdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Bulgaristan’daki ziyaretlerinin ardından bu kez Romanya’ya geçti. Başkent Bükreş, Mecidiye, Köstence ve Galati kentlerinde önemli temaslarda bulunan Trakya Üniversitesi heyeti, Türkiye ile Romanya arasındaki dostluk ilişkilerine de önemli katkı sağladı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile hayata geçirilecek projeler ve mevcut iş birliği konularında temaslarda bulunmak üzere Romanya’ya giden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakan Danışmanı ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Kamil Kolabaş’tan oluşan Trakya Üniversitesi heyetine, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan da eşlik etti.

Dört gün süren temaslar süresince Türkiye Cumhuriyeti Bükreş Büyükelçiliği, Köstence Başkonsolosluğu, Köstence Ovidius Üniversitesi, Galati Üniversitesi, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) temsilciliklerini ve Romanya Aşağı Tuna Araştırma Geliştirme Eğitim ve Türk Kültür Merkezi’ni ziyaret eden heyet ayrıca, Türk Maarif Vakfı’nın Bükreş’te açtığı okul ve Köstence Mecidiye’deki Kemal Atatürk Ulusal Koleji yetkilileriyle de görüştü.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Romanya temasları kapsamında ilk olarak Türkiye’nin Bükreş Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek Büyükelçi Füsun Aramaz ile bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasındaki iş ve güç birliğinin önemi, bu konudaki imkânların genişletilmesi ve sürdürülebilir hale getirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Bükreş Büyükelçiliği sonrası Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Bükreş Ofisi’ni ziyaret eden heyet, burada TİKA Romanya Koordinatörü Yasemin Melez Biçer’le görüştü. TİKA’nın Romanya’da yaptığı faaliyetlerin aktarıldığı görüşmede, Trakya Üniversitesi iş birliğinde gerçekleştirilebilecek projeler ele alındı.

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü’nü de ziyaret eden, enstitü ve çalışmaları hakkında bilgiler alan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve beraberindeki heyet, Türkiye Maarif Vakfı’nın, Avrupa Birliği sınırları içerisinde açmış olduğu ilk okul olma özelliğine sahip Bükreş'teki Maarif Koleji’ni ziyaret etti. Maarif Koleji’nden mezun olan öğrencilerin yükseköğrenimlerine Trakya Üniversitesi’nde devam etmelerine yönelik iş birliği temaslarında bulunan Üniversite yetkilileri, Trakya Üniversitesi’nin teknolojik ve akademik altyapı imkânları ile sosyal yaşam olanakları hakkında bilgiler aktardı.

Bükreş temasları kapsamında, son olarak Birinci Dünya Savaşı esnasında şehit düşen, 935 vatan evladının yattığı Bükreş Türk Şehitliği’ne giden heyet, aziz şehitlerimizin ruhlarına ettiği duaların ardından Köstence’ye hareket etmek üzere Bükreş’ten ayrıldı.

Bükreş ziyaretlerinin ardından, Romanya’daki en önemli kültür ve eğitim merkezlerinden biri haline haline gelmiş Mecidiye’yi ziyaret eden heyet, Mecidiye Kemal Atatürk Ulusal Koleji’nde öğretmenler ve öğrencilerle buluştu. Trakya Üniversitesi’nin yurt dışı temasları, iş birlikleri ile proje ve çalışmaları hakkında da bilgilendirmede bulunan heyet, öğrencilere başarılı çalışmalarının devamını dileyerek gelecekte kendilerini Trakya Üniversitesi’nde görmekten duyacakları memnuniyeti ifade etti.


Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU-Orkun AKMAN
Editör: Sertan ATASOY

Bu içerik 14 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 406 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU REKTÖRLÜK PERSONELİYLE BAYRAMLAŞTI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 31 Temmuz-3 Ağustos 2020 tarihleri arasında kutlanan Kurban Bayramı öncesi rektörlük birimlerini gezerek akademik ve idari personelin bayramını kutladı. Rektör Erhan Tabakoğlu’na rektör yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer’in yanı sıra Genel Sekreter Prof. Dr. Cevdet Kılıç ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin de eşlik etti. T..

MÜHENDİS DR. SELÇUK YAZAR’DAN “ENDÜSTRİ 4.0 PROGRAMLAMAYA GİRİŞ” KİTABI

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi çalışanlarından Bilgisayar Mühendisi Dr. Selçuk Yazar’ın, nesnelerin interneti ve bluetooth cihazların çalışma prensipleri ile bunlara yönelik bazı uygulama geliştirme yöntemlerinin anlatıldığı “Endüstri 4.0 Programlamaya Giriş” kitabı Paradigma Yayınları’ndan çıktı. Kitabın, yaklaşık 50 milyar cihazın internet üzerinden bi..

DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN, REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA KİTAP TAKDİM ETTİ

Trakya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı ve Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurten Çetin, editörlüğünü emekli Prof. Dr. İlker Alp ile üstlendiği “Milli Mücadele’nin 100. Yılına Armağan” adlı kitabı, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na takdim etti. Trakya Üniversitesi Yayınları’ndan çıkan eser, Tü..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE SOYYİĞİT GRUP ARASINDA ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ KURULUYOR

Trakya Üniversitesi ve Soyyiğit Grup arasında iş birliği toplantısı düzenlendi. Bilimsel ve akademik çalışmalarının yanı sıra ekonomi, ticaret, turizm gibi sektörler için projeler üreten, Edirne'nin ve bölgenin en büyük istihdam kaynağı konumundaki Trakya Üniversitesi son olarak, Edirne’de ilk üretim tesisini beş yıl önce açan ve yüzden fazla ülkeye ihracat yapan Soyyiğit Grup’un temsilc..