TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, STEM EĞİTİMİ İLE KUZEY MAKEDONYA’DAN ÖĞRETMENLERİ AĞIRLADI

Trakya Üniversitesinin organizasyonu ve ev sahipliğinde, TİKA iş birliği ve Uluslararası Balkan Üniversitesinin desteğiyle düzenlenen, Kuzey Makedonya’da soydaş ve akrabalarımızın yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki okullarda görev yapan 17 öğretmeninin katıldığı STEM Eğitimi, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi derslik ve laboratuvarlarında gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun yürütücülüğünde ve Doç. Dr. Eylem Bayır, Dr. Öğr. Üyesi Hüsniye Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özyıldırım’ın uzman eğiticiler olarak görev yaptığı eğitimlerde, 21. yüzyılın modern eğitim yaklaşımlarına uygun olarak su arıtma, rüzgâr türbini, köprü ve roket tasarımı gibi çalışmalar yapıldı. Tasarım materyalleri olarak organik ve doğa dostu maddeler kullanılırken “Sıfır Atık Projesi”ne destek niteliğinde çalışmalar gerçekleştirildi.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yaratıcılık, eleştirel düşünme, problem çözme ve iş birlikçi yaklaşım esas alınarak düzenlenen program kapsamındaki eğitimleri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ziyaret etti. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Sakarya Maden’in de eşlik ettiği ziyarette Rektör Prof. Dr. Tabakoğlu, kardeşlerimizi ve akrabalarımızı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “Eğitim Fakültemizden değerli hocalarımızın katkılarıyla ortaya çıkan bu projenin çok önemli olduğuna ve tüm katılımcıların önemli kazanımlarla buradan ayrılacağına inanıyorum. Edirne, Balkanların merkezidir. Edirne’de kurulu olan Trakya Üniversitesi de, attığı her adımda Balkanları düşünen, kalbi Balkanlar için çarpan, Balkanlar için ne yapması gerekiyorsa, her zaman daha da fazlasını yapmaya çalışan bir üniversitedir. Türkiye’de Balkanlar denince akla gelen ilk üniversite olduğumuz gibi, Balkanlar’da Türkiye ve üniversite denince akla gelen ilk üniversite de Trakya Üniversitesidir. Bunun için Balkanlarla muhabbetimizi, birlikteliğimizi artırmak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Yunus Emre’nin dediği gibi ‘Gelin tanış olalım/İşi kolay kılalım/Sevelim, sevilelim/Dünya kimseye kalmaz.’... Tanış olursak tüm sorunlar çözülür. Her fırsatta buraya gelin ki Edirne’yi ve Üniversitemizi tanımış olun, aramızdaki dostluk daha da gelişsin. Biz neye sahipsek sizindir. İnşallah sizler içinde buradaki eğitim faydalı olmuştur.” dedi.

STEM eğitimi boyunca yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Trakya Üniversitesi Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Eylem Bayır, tamamen doğal malzemeler kullanarak eğitimleri gerçekleştirdiklerini belirterek içerisinde çiçek tohumları olan geri dönüşüm kâğıtları ile “Doğaya kâğıt bırak.” sloganıyla Sıfır Atık Projesi’ne verilen desteğe dikkat çekti.

Kırçova ve Üsküp’ten gelen öğretmenler, STEM eğitimlerinin ufuklarını açtığını ve bu eğitimleri okullarında da uygulayacaklarını ifade ederek bilimsel altyapısının yanı sıra Trakya Üniversitesinin sıcaklığını hissederek yakından tanıma imkânı vermelerinden ötürü Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.


Haber: Fırat Güngör
Editör: Sertan Atasoy
Fotoğraf: Mustafa Topyanak
Bu içerik 10 Ekim 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 353 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve ULUSLARARASI BALKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN 2+2 ORTAK LİSANS PROGRAMI MİMARLIK BÖLÜMÜ YENİ ÖĞRENCİLERİNİ BEKLİYOR

Türkiye’nin Balkanlara en çok hizmet veren eğitim kurumu Trakya Üniversitesi, bölge üniversiteleri ile olan iş birliğini ortak lisans programları ile daha da güçlendirerek, öğrencilere iki ayrı ülkede, uluslararası standartlarda bir eğitim olanağı sağlıyor. Kuzey Makedonya’daki Uluslararası Balkan Üniversitesi ile “Uluslararası Ortak Lisans Programı” (UOLP) çerçevesinde açılan Mimar..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SADİ UZUNOĞLU’NDAN, COVID-19 SONRASI EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sağlığımızı etkilediği gibi aynı zamanda ülke ekonomilerine de ağır darbeler vurdu. Üretim ve ticaretin durma noktasına geldiği dünyamızda normalleşme süreçleriyle birlikte ekonomideki tehlike ve fırsatları, Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu değerlendi..

YENİ YÖK BAŞKANI PROF. DR. YEKTA SARAÇ, TRAKYA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ REKTÖRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Türkiye’nin en güçlü üniversite birliklerinden biri olan, Trakya Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nden oluşan Trakya Üniversiteler Birliği (TÜB) rektörleri ile dijital ortamda bir araya geldi. YÖK Baş..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DEMİRÖZ’E, TÜRKİYE TEKNOLOJİ TAKIMI’NDAN ÖDÜL

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın, ilk 100 günlük icraat programı çerçevesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın işbirliğiyle 81 ilde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulması ile ilgili çalışmalarla birlikte, tüm öğrencilerin eğitimlerine destek verilmesi amacıyla başlatılan “Online Deneyap Atölyeleri Projesi&rdq..