TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, "GAZİ EVRENOS BEY VE EVRENOS AİLESİ’NİN YUNANİSTAN VE BALKANLAR’DAKİ KÜLTÜREL MİRASI" SEMPOZYUMUNA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'ın katıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu tarafından organize edilen ve Trakya Üniversitesi’nin kurumsal olarak çok önem verdiği “Gazi Evrenos Bey ve Evrenos Ailesi’nin Yunanistan’da ve Balkanlar’daki Kültürel Mirası Sempozyumu” Selanik'te düzenlendi. Sempozyumun açılışında, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan bir konuşma gerçekleştirirken, iki oturumdan oluşan sempozyumun başkanlığını Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kayapınar yaptı.

Sempozyumda, Prof. Dr. Heath Lowry “Hacı Evrenos Ailesi Selanik Şehri” başlığı altında; Selanik Aristoteles Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Paschalis Androudis “Yenice-yi Vardar'da Gazi Evrenos Bey ve Ahfadı'nın Mimari Mirası” hakkında, Marmara Üniversitesinden Dr. Ögr. Üyesi Nevval Konuk “Evrenoszade Selim Paşa ve Selanik Saat Camii” isimli konuşmalarını yaptı.

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç, “Gazi Evrenos Bey ve Vakıfları” başlıklı bildirisi ile katıldığı sempozyumda, Evrenos Bey’in Osmanlı ve Balkan tarihi açısından önemini anlatırken Osmanlı Devleti’nin belirli bir düzen içerisinde Balkan topraklarının fethinin hemen ardından kentlerin imar ve iskânına verdiği önemi, Balkan kentlerinin vakıf yoluyla nasıl birer Osmanlı kenti haline geldiklerinin hikâyesini Evrenos Bey örneğiyle aktardı. Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç'ın ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Bahadır Bakkaloğlu, Evrenos Bey vakıflarının 18. yüzyılın başında Selanik şehriye sicillerine yansıması hakkında sunum yaptı.

Sempozyum soru-cevap ve plaket töreninin tamamlanmasının ardından sona erdi. Bir çok Türk ve Yunan öğrenci ve vatandaşın da katıldığı sempozyum, Yunanistan’da bu konuda atılan ilk adım olarak tarihe geçti.

Bu içerik 04 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 400 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ YUNANİSTAN SELANİK ARISTOTLE ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz Selanik Aristotle Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Selanik Aristotle Üniversitesi Rektörü Prof. Pericles A. Mitkas, akademisyen ve öğrencilerden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Ariadni Stogiannidou, Uluslararası İlişkiler Bölüm Başka..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ’NDE “VİYOLONSEL & GİTAR DUO KONSERİ”

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde “Viyolonsel&Gitar Duo” konseri düzenlendi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı öğretim üyeleri, Trakya Üniversitesi’nin davetlisi olarak geldiği Edirne’de, Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda bir konser etkinliği gerçekleştirdi. Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı &oum..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET TOPLULUĞU’NDAN “KAMPÜSE YOLCULUK”…

Trakya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu, Trakya Ünversiteler Birliği (TÜB) etkinlikleri kapsamında, Kırklareli Üniversitesi’nin düzenlediği “Kampüse Yolculuk” etkinliğine, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanlarından Ögr. Gör. Bülent Karaşinik eşliğinde katıldı. Kırklareli Atatürk Stadyumu önünden Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür&rsqu..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ, ALANIN AKADEMİK GELİŞMELERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Mütercim Tercümanlık Bölümü öğrencileri, İstanbul Arel Üniversitesi Çeviri Kulübü (ARÇEV) tarafından, Arel Üniversitesi Tepekent Yerleşkesi’nde düzenlenen “Human Translation vs Machine Translation: Competition or Colloboration?” adlı konferansa katıldı. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Mütercim Tercümanlı..