TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, "GAZİ EVRENOS BEY VE EVRENOS AİLESİ’NİN YUNANİSTAN VE BALKANLAR’DAKİ KÜLTÜREL MİRASI" SEMPOZYUMUNA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'ın katıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu tarafından organize edilen ve Trakya Üniversitesi’nin kurumsal olarak çok önem verdiği “Gazi Evrenos Bey ve Evrenos Ailesi’nin Yunanistan’da ve Balkanlar’daki Kültürel Mirası Sempozyumu” Selanik'te düzenlendi. Sempozyumun açılışında, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan bir konuşma gerçekleştirirken, iki oturumdan oluşan sempozyumun başkanlığını Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kayapınar yaptı.

Sempozyumda, Prof. Dr. Heath Lowry “Hacı Evrenos Ailesi Selanik Şehri” başlığı altında; Selanik Aristoteles Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Paschalis Androudis “Yenice-yi Vardar'da Gazi Evrenos Bey ve Ahfadı'nın Mimari Mirası” hakkında, Marmara Üniversitesinden Dr. Ögr. Üyesi Nevval Konuk “Evrenoszade Selim Paşa ve Selanik Saat Camii” isimli konuşmalarını yaptı.

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç, “Gazi Evrenos Bey ve Vakıfları” başlıklı bildirisi ile katıldığı sempozyumda, Evrenos Bey’in Osmanlı ve Balkan tarihi açısından önemini anlatırken Osmanlı Devleti’nin belirli bir düzen içerisinde Balkan topraklarının fethinin hemen ardından kentlerin imar ve iskânına verdiği önemi, Balkan kentlerinin vakıf yoluyla nasıl birer Osmanlı kenti haline geldiklerinin hikâyesini Evrenos Bey örneğiyle aktardı. Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç'ın ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Bahadır Bakkaloğlu, Evrenos Bey vakıflarının 18. yüzyılın başında Selanik şehriye sicillerine yansıması hakkında sunum yaptı.

Sempozyum soru-cevap ve plaket töreninin tamamlanmasının ardından sona erdi. Bir çok Türk ve Yunan öğrenci ve vatandaşın da katıldığı sempozyum, Yunanistan’da bu konuda atılan ilk adım olarak tarihe geçti.

Bu içerik 04 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 452 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MİRASIMIZIN İZİNDE: BALKANLAR’DA TÜRKLER” PANELİ

Trakya Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop ve KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu’nun yanı sıra Türkiye ve Balkanlar’ın siyaset, akademi ve sivil toplum alanında önde gelen isimlerinin katılımıyla, Trakya Üniversitesi ve KADEm Tekirdağ Temsilciliği iş birliğinde gerçekleştirilen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” ka..

BALKAN TÜRK KADINLARI TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞTU...

“Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla Edirne’de gerçekleştirildi. Trakya Üniversitesi ile Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Tekirdağ Temsilciliği işbirliğinde düzenlenen “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı”, 16 Şubat 2019’da Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde, Edirne’de gerçek..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ve KADEM TEKİRDAĞ TEMSİLCİLİĞİ’NDEN “MİRASIMIZIN İZİNDE: 1. BALKAN-TÜRK KADIN ÇALIŞTAYI”

Trakya Üniversitesi, KADEM Tekirdağ Temsilciliği’nin iş birliği ile hayata geçirilen ve Balkanlar’daki soydaş kadınların sorunlarına çözüm önerileri sunulması amaçlanan “Mirasımızın İzinde: 1. Balkan-Türk Kadın Çalıştayı” etkinliğine ev sahipliği yapacak. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde, 16 Şubat 2019 Cumartesi günü gerçekleşecek etkinlikte, TBMM Başkanveki..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN SOSYAL ÇOCUK AKADEMİSİ…

Trakya Üniversitesi’nin Gönül Elçileri-Geleceğim Sensin projesi kapsamında, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda müzik eğitimi almaya devam eden ve kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir konser veren Edirneli ilk ve ortaokul öğrencileri, Trakya Üniversitesi tarafından düzenlenen “Sosyal Çocuk Akademisi” kapsamındaki “gastronomi” ve “mimarlık&rd..