TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, "GAZİ EVRENOS BEY VE EVRENOS AİLESİ’NİN YUNANİSTAN VE BALKANLAR’DAKİ KÜLTÜREL MİRASI" SEMPOZYUMUNA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'ın katıldığı, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu tarafından organize edilen ve Trakya Üniversitesi’nin kurumsal olarak çok önem verdiği “Gazi Evrenos Bey ve Evrenos Ailesi’nin Yunanistan’da ve Balkanlar’daki Kültürel Mirası Sempozyumu” Selanik'te düzenlendi. Sempozyumun açılışında, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan bir konuşma gerçekleştirirken, iki oturumdan oluşan sempozyumun başkanlığını Namık Kemal Üniversitesi’nden Prof. Dr. Levent Kayapınar yaptı.

Sempozyumda, Prof. Dr. Heath Lowry “Hacı Evrenos Ailesi Selanik Şehri” başlığı altında; Selanik Aristoteles Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Paschalis Androudis “Yenice-yi Vardar'da Gazi Evrenos Bey ve Ahfadı'nın Mimari Mirası” hakkında, Marmara Üniversitesinden Dr. Ögr. Üyesi Nevval Konuk “Evrenoszade Selim Paşa ve Selanik Saat Camii” isimli konuşmalarını yaptı.

Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç, “Gazi Evrenos Bey ve Vakıfları” başlıklı bildirisi ile katıldığı sempozyumda, Evrenos Bey’in Osmanlı ve Balkan tarihi açısından önemini anlatırken Osmanlı Devleti’nin belirli bir düzen içerisinde Balkan topraklarının fethinin hemen ardından kentlerin imar ve iskânına verdiği önemi, Balkan kentlerinin vakıf yoluyla nasıl birer Osmanlı kenti haline geldiklerinin hikâyesini Evrenos Bey örneğiyle aktardı. Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Kılıç'ın ardından, Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi Bahadır Bakkaloğlu, Evrenos Bey vakıflarının 18. yüzyılın başında Selanik şehriye sicillerine yansıması hakkında sunum yaptı.

Sempozyum soru-cevap ve plaket töreninin tamamlanmasının ardından sona erdi. Bir çok Türk ve Yunan öğrenci ve vatandaşın da katıldığı sempozyum, Yunanistan’da bu konuda atılan ilk adım olarak tarihe geçti.

Bu içerik 04 Aralık 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 482 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EDİRNE LİSESİ İLE BULUŞTU

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, mezun olduğu Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya geldi. Edirne Lisesi’nin başlattığı, “İlham Veren Sohbetler” etkinlikleri kapsamında Edirne Lisesi’nde öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gerçekleştirdiği söyleşide hayatından kesitler sunarken öğrencilerin sorularını da içtenlikle yanıtladı. Lisenin konferan..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ’NDEN RAMAZANDA ORUÇ VE SAĞLIKLI BESLENME TOPLANTISI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında doğru beslenme konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, Dr. Öğretim Üyesi Leyla Tevfikoğlu Pehlivan, Ramazan ayında sağlıklı beslenme ile kronik bir hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gereken ..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BİYOLOJİ BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİ BİTİRME ÇALIŞMALARINI SUNDU

Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi son sınıf öğrencileri, bölüm öğretim elemanlarının katılımı ile bitirme çalışmalarını sunum ve poster olarak gerçekleştirdiler.Sunum ve poster çalışmalarına öğretim elemanlarının yaptığı değerlendirme sonunda birinciliği Dr. Öğr. Üyesi Necmettin Güler danışmanlığında Aykut Parlak “Bazı Vicia L. Türlerinin ITS Bölgesine Göre Filogenetik Anal..

YENİ MÜZİK EĞİTİMİ ANABİLİM DALINDAN YILSONU KONSERİ

Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı,  Devlet Konservatuvarı Sanat Eğitim ve Gösteri Merkezi’nde Yıl Sonu Konseri düzenlendi. Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda müzik eğitim alan ve mezun olan öğrencilerin performans sergilediği konser; Orkestra, Orff Çalgıları Topluluğu, Türk Müziği Korosu ve Çok Sesli Koro olmak üzere üç bölümden oluştu. Konserin..