“TRAKYA KARİYER FUARI” KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde “Yetenek Her Yerde” sloganıyla 10 ayrı ilde yapılacak bölgesel kariyer fuarları kapsamında 24-25 Şubat tarihleri arasında Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan “Trakya Kariyer Fuarı” için Edirne’deki kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Kamu, özel sektör ve meslek odaları iş birliği ile düzenlenecek olan ve öğrencileri sektörün önde gelen firmalarıyla buluşturacak olan fuarın bilgilendirme toplantısına Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin’in yanı sıra Edirne’deki kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

T.C. Trakya Üniversitesi Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yüksel Bayrak’ın “Trakya Kariyer Fuarı”nı anlatan tanıtım sunumu ile başlayan toplantıda daha sonra Başsavcı Fatih Karabacak, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin kurum ve kuruluş temsilcilerinin fuara ilişkin sorularını yanıtladı.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi iş birliğinde 24-25 Şubat 2020 tarihleri arasında Edirne’de düzenlenecek Trakya Kariyer Fuarı’nın özel sektörden yüzlerce firma ile kamu sektöründen çeşitli kurumları bir araya getireceğini ifade eden Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, fuar kapsamında birçok sektöre ait kariyer fırsatlarının yanı sıra mesleki bilgilerin ve istihdam süreçlerinin öğrencilerle, mezunlarla ve sektör temsilcileriyle paylaşılacağını ifade etti.

Trakya Üniversitesi olarak bilim ve teknoloji alanındaki yenilikleri yakından takip ettiklerini ve bu doğrultuda hızla gelişen dünyaya ayak uydurmak için interaktif programlar düzenleyerek hem öğrencileri hem de akademisyenleri güncel bilgilerle donatmaya gayret ettiklerini ifade eden Rektör Tabakoğlu, “Bölgemizdeki gençlerin niteliklerine uygun iş ve staj fırsatlarına erişim sağlamaları amacıyla büyük önem verdiğimiz bu fuarda sektörün ileri gelen firmaları ve işverenler ile ilişkilerin güçlendirilmesini, öğrencilerin meslekler ve sektörler hakkında bilgiye doğru erişim imkânı sağlayarak doğru kariyer planlanması oluşturmalarını hedefliyoruz. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde belirli aralıklarla yapılacak olan bu fuarların hem öğrenim hayatına devam eden öğrencilerimiz için hem de mezun olan öğrencilerimiz için çok büyük bir fırsat. Özel sektör ve firmalar için de oldukça büyük avantaj ve kolaylıkları beraberinde getiren fuar organizasyonu, firmaların tanınırlığını ve marka değerini artırmalarına fırsatlar yarattığı gibi bünyelerinde ihtiyaç duydukları pozisyonlara uygun yetenekli öğrenciler ile karşılaşmalarına da imkânlar sağlayacak. Fuar sayesinde öğrenci ve mezunlarımıza iş anlamında yeni kapılar açılırken, katılımcı kurum ve kuruluşlar, genç yetenekleri keşfetme imkânı bulacak” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Dr. Yusuf Güler, Trakya Kariyer Fuarı’nın hem firmalar hem de öğrenciler için büyük bir fırsat olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Gençlerimiz bu fuarla hayal ettiği meslekleri daha yakından tanımı fırsatı bulacak. Aynı zamanda firmalar burada gerçekleştirecekleri birebir görüşmelerle belki de yetenekli gençlerimizi keşfedecekler. Kamu kurumları olarak bu fuara destek olacağız ve önemli katkılar sunacağımızı düşünüyorum. Çünkü kamu kurumlarında çok fazla kariyer meslekleri bulunuyor. Adliyelerimiz, tüm bakanlıklarımız, emniyetimiz, jandarmamız ve diğer birçok kamu kurumunun kariyer desteklerine ilişkin ciddi istihdamları söz konusudur. Hem kamu kurumlarını hem de özel sektörü bir araya getirecek bu fuarın bölgemize ve Ülkemize önemli katkılar sunacağına inanıyorum.” dedi.

Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karacak ise konuşmasında “Öğrencilerimize hedef göstermek ve algılarını açmak noktasında fuara ciddi katkı sağlayacağımıza inanıyorum. Hakim ve savcılarımız başta olmak üzere meslektaşlarımızla bu fuarda yer alacağız. Öğrencilerle birebir görüşerek, onların merak ettiği soruları cevaplayıp mesleğimizi daha yakından tanımalarını sağlayacağız. Fuara bizzat kendim de katılarak öğrencilerle bir araya geleceğim. Trakya Kariyer Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise Trakya bölgesindeki üç ilde bu fuarları düzenli olarak yaptıklarını, ancak ilk kez Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi himayesinde bölgesel bir fuarın düzenleneceğini belirterek “Trakya Kalkınma Ajansı olarak ağımızda bulunan firmaların katılımını sağlamak için her türlü desteği sağlamaya hazırız. Özel sektörün fuara katılması için Trakya Üniversitesi ve diğer illerdeki paydaş üniversiteler ile önemli bir çalışma yürütüyoruz. Çünkü özel sektörün meseleyi sahiplenmesi, tanıtım ve sunumlar yaparak öğrencilere temas etmeleri çok önemli. Daha önceki tecrübelerimizden yola çıkarak söylemek gerekirse bu yapılan istihdam fuarları hem firmalarımız hem de öğrencelerimiz için oldukça verimli geçiyor ve güzel neticeler alınıyor. Fuarın bölgesel olması nedeniyle de bir sinerji oluşacağı kanaatindeyim. Trakya Kalkınma Ajansı olarak bu fuara hem maddi hem de manevi olarak destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan toplantı sonunda Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, toplantıya katılanlara fuarın gerçekleştirileceği alanı gezdirerek yapılacak işlemler hakkında bilgi verdi.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde 24-25 Şubat 2020 tarihleri arasında Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Trakya Kariyer Fuarı etkinliklerine öğrenciler, mezunlar ve tüm vatandaşlar ücretsiz olarak katılabilecek.


Haber: Sertan Atasoy - Orkun Akman
Editör: Orkun Akman
Fotoğraf: Mustafa Topyanak
Bu içerik 24 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 1135 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..