SRİ LANKA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

“Sri Lanka ve Türkiye İlişkileri” adlı konferans Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İsmail Hakkı İnan Konferans Salonu’nda 17 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Konferansa Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, akademisyen ve öğrenciler katıldı.  

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Pakeer Mohıdeen Amza, Sri Lanka ve Türkiye ilişkilerini değerlendirmeden önce katılımcılara diplomat ve diplomasi kavramları hakkında bilgi verdi.  Sri Lanka ile Türkiye ilişkilerinin temelinin tarihte 1016 yılına kadar uzandığını ifade eden Pakeer Mohıdeen Amza, “Türkiye ile olan ilişkilerimizde 1001 yıllık bir tarihi geçmişe sahibiz. Resmi kayıtlar incelendiğinde Sri Lanka’ya giden ilk Türk vatandaşın Konyalı olduğu bilgisine ulaşıyoruz. 1864 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’da bir fahri başkonsolosluğu olduğunu görüyoruz. Sri Lanka’nın bağımsızlığını kazanmasından 84 yıl önce Osmanlı ile ilişki kurduğu bilgisine rastlıyoruz. Sri Lanka gelişmekte olan bir ülke ve Türkiye hızla gelişen bir ülke olduğu için pek çok alanda Türkiye ile uluslararası alanda iş birliği yapmaya başladık. Ayrıca birçok alanda Türkiye ile benzer görüşleri savunuyor ve benzer tutumları takınıyoruz. 2005 yılında 30.000’den fazla insanımızı yitirdiğimiz tsunami felaketi sonrası Türkiye’nin insani yardımlarını ve evsiz kalanlar için inşa ettikleri 600 kadar evi millet olarak unutmadık. Başta ticari ilişkiler olmak üzere telekomünikasyondan iletişime, göç konularından insani birçok alana kadar Türkiye ile yaptığımız anlaşmalar var. 2018 yılında Türkiye- Sri Lanka ilişkilerinin 77. yılını kutlayacağız, Türkiye ile kurduğumuz ilişkilerden dolayı mutluyuz.” dedi.

Çin’in dünya ekonomisinde Avrupa ve Amerika’dan daha büyük bir güç haline gelerek küreselleşmenin dünyada bir numaralı ülkesi haline geldiğini belirten Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, “Çin’in Maoist bir rejimden, komünist bir rejim içerisinden kapitalizmin zirvesi olarak görülen küreselleşmeyi savunan bir ülkeye dönüşmüş olması düşündürücüdür. İdeolojik açıdan bakıldığında anlamsız olsa da dünyanın geldiği noktada bu değişkenleri ve yeni parametreleri doğru anlamamız dünya konjonktürünü değerlendirebilmemiz açısından önemlidir.” dedi.

Bu içerik 20 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 444 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZDEN MAKEDONYA ÜSKÜP’TE SERGİ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin daveti ile Kulturnu Informativen Centar Sergi Salonun’da gerçekleştirilecek olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Ayhan Çetin’e ait ‘Explosion’ isimli kişisel resim sergisi ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’ya ait ‘Exhaustion’ isimli kişisel gra..

“TRAKYA BÖLGESİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Üniversitemiz ev sahipliğinde 05 Şubat 2018 tarihinde “Trakya Bölgesinde Bulunan Üniversiteler Uluslararası Öğrenci Çalıştayı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Üniver..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

13
Şub
"EDİRNE GÖRÜNÜMLERİ" SERGİSİ

90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Uzun yıllardır ..