ROMANYA TÜRK DEMOKRAT BİRLİĞİ’NDEN REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU’NA ZİYARET

Romanya Türk Demokrat Birliği Üyeleri, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret etti. Rektörlük Yönetim Kurulu Odasında Romanya’dan gelen heyeti ağırlayan Rektör Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi olarak Romanya ile var olan ilişkileri daha da güçlendireceklerini ve Trakya Üniversitesi’nde Rumen Dili ve Edebiyatı Bölümü açacaklarını söyledi.

Romanya Türk Demokrat Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan Bormambet, Kültür Komisyonu Başkanı Serin Türkoğlu ve Romanya Milli Eğitim Bakanlığı Azınlıklar Müfettişi Elvita Codrea’dan oluşan heyet, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek çalışmalarında başarı diledi.

Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar misyonu dahilinde Balkan ülkelerinde birçok proje hayata geçirdiğini ve Romanya’nın da kendileri için önemli bir ülke olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nde eğitimi verilen Balkan dillerine Rumence’yi de ekleyeceklerini söyledi. Trakya Üniversitesi’nde Romanya’dan gelen 17 öğrencinin öğrenim gördüğünü ve üniversite bünyesinde Rumen Dili ve Edebiyatı Bölümünün yanı sıra bir de Rusça Bölümü açmayı düşündüklerini ifade eden Rektör Erhan Tabakoğlu, “Romanya ile var olan ilişkilerimizi daha da güçlendirmek istiyoruz. Sizler bizi ve ülkemizi Romanya’da ve Balkanlarda en iyi şekilde temsil ediyorsunuz. Oradaki Türk kökenli soydaşlarımız için çok güzel çalışmalara imza atıyorsunuz. Bundan sonraki süreçte çok daha fazla iş birliği gerçekleştireceğiz.” dedi.

Trakya Üniversitesi’nin daimi genel sekreterliğini yaptığı Balkan Üniversiteler Birliği’nin dönem başkanlığını Bükreş Üniversitesi’nin de yaptığını hatırlatan Rektör Erhan Tabakoğlu, önümüzdeki günlerde Romanya’nın Başkenti Bükreş’te 100’ün üzerinde Balkan üniversitesinin katılımıyla bir toplantı yapılacağını da sözlerine ekledi.

Romanya Türk Demokrat Birliği Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan Bormambet ise Romanya’daki Büyükelçilik ve Başkonsoloslukların yanı sıra TİKA ve Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumlarla güzel etkinliklere imza attıklarını, Trakya Üniversitesi ile de birçok sosyal, kültürel ve sanatsal projede buluşmak istediklerini ifade ederek, “Sizlerle ve çalışmalarınızla gurur duyuyoruz. Sizlerin buradaki varlığı ve Balkanlar genelinde gerçekleştirdiği birbirinden güzel çalışmalar bizlere güç ve heyecan katıyor. Birlikte güzel işlere imza atacağımıza inancım tam.” diye konuştu.

Ziyaret, karşılıklı hediye takdiminin ardından sona ererken Rumen heyet daha sonra Trakya Üniversitesi bünyesinde yer alan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ni ziyaret etti.

Bu içerik 28 Ekim 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 381 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

EDİRNE KIRMIZISI LOGOSUNU ARIYOR

Edirne Kırmızısını kent belleğine kazandırmak için yoğun bir çaba harcayan Trakya Üniversitesi, “Edirne Kırmızısı Stratejik Planı” dahilinde çalışmalarına devam ediyor. Edirne Kırmızısına kurumsal bir kimlik kazandırmak için harekete geçen üniversite yönetimi, Türkiye genelini kapsayan ödüllü bir logo tasarım yarışması düzenleyerek rengi yeni logosuyla buluşturuyor.Edirne’nin un..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ULUSLARARASI İŞİTME ÇALIŞMALARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ’NDEN ULUSLARARASI PATENT VE İŞİTSEL FREKANS SEÇİCİLİĞİ İÇİN YENİ BİR HİPOTEZ

Trakya Üniversitesi Uluslararası İşitme Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Cem Uzun ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Bulut’un koklear implantta spatial seçiciliği ve konuşmayı ayırt etmeyi artırmak için geliştirdikleri elektrot frekans kodlama yöntemi ile klinik çalışmalarının yapıldığı İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Odyoloj..

YENİ DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL, “VIVUS 2020: RESEARCH CHALLENGES AND DEVELOPMENTAL OPPORTUNİTİES” KONFERANSINDA KONUŞMACI OLARAK YER ALDI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Yeşil, geçtiğimiz günlerde düzenlenen “VIVUS 2020: Research Challenges and Developmental Opportunities” konulu e-konferansa konuşmacı olarak katıldı. Konferans kapsamında, "Analyzing Activities For Increasing Women Employment In Rural Areas In Turkey" başlıklı bir k..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. NURTEN ÇETİN; ATATÜRK KÜLTÜR, DİL VE TARİH YÜKSEK KURUMU ATATÜRK ARAŞTIRMA MERKEZİ BAŞKANLIĞI BİLİM KURULU ASLİ ÜYELİĞİNE YENİDEN SEÇİLDİ

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Doç. Dr. Nurten Çetin, Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi (ATAM) Bilim Kurul..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler