ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN KALEMİNDEN ÖNEMLİ BİR KAYNAK ESER

Bilim ve teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Türkiye’de veri analizi ve bilgi teknolojileri alanında önemli bir boşluğu dolduracak ve araştırmacılar ile sosyal bilimler alanında çalışan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser yayımlandı.

Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Elif Bengi Ünsal Özberk ile Dr. Öğr. Üyesi Eren Halil Özberk’in yazar kadrosunda yer aldığı, Doç. Dr. Burcu Atar, Dr. Öğr. Üyesi Kübra Atalay Kabasakal ve Dr. Nermin Kıbrıslıoğlu Uysal ile birlikte hazırlanan “R ile Veri Analizi ve Psikometri Uygulamaları” isimli kitap, 2019’un Aralık ayında raflardaki yerini aldı.

Pegem Akademi Yayıncılık etiketiyle, kısa bir süre önce yayımlanan “R ile Veri Analizi ve Psikometri Uygulamaları kitabında” okuyucular R’ın temellerine adım atacak, sık kullanılan istatistiksel analizlerin ve ölçme uygulamalarının R üzerinden nasıl gerçekleştirilebileceğini öğrenecekler. Son yıllarda kullanımı hızla artmakta olan ve biyoistatistikten ekonomiye, mühendislikten tıpa kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan R yazılımı ile ilgili hazırlanan, okuyucuların merak ettiği bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayacak kitap, Ülkemizde sosyal bilimciler için başucu kaynağı niteliğinde rehber bir eser olacaktır.

R Programlama dilini ayrıntı bir şekilde paylaşan kitap, R dilinin Türkiye'de kullanımını artırmak, geleceğin programlama dillerinden birini Türkiye'deki araştırmacılara tanıtmak ve sosyal bilimcilere temel programlama mantığını açıklamak amacıyla okuyucusuna sunuldu. Kitapta, R programlama diline ait veri yapıları, döngüler, basit ve ileri düzey grafikler ile sosyal bilimlerde sık kullanılan betimsel ve vardamsal istatistik teknikleri, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modelleri üzerinde durulmuştur.

Sosyal bilimciler, araştırmacılar, veri analizi ile ilgilenenlerin başvuracağı kitabın bölüm sonlarında okuyucular, alanında uzman yazarlar tarafından hazırlanan araştırma sorularıyla öğrenilenleri pekiştirebilecek ve çok sayıda örnek kodla akademik çalışmalarına benzersiz katkılar sunabilecekler.

Okuyucusuyla geçtiğimiz ay buluşan kitap; Lisans ve lisansüstü eğitimde araştırmacıların, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının derslerine ve çalışmalarına yardımcı olabilecek niteliktedir.

Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Editör: Sertan ATASOY
Bu içerik 24 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 596 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..