ÖĞRETİM ÜYELERİMİZİN KALEMİNDEN ÖNEMLİ BİR KAYNAK ESER

Bilim ve teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Türkiye’de veri analizi ve bilgi teknolojileri alanında önemli bir boşluğu dolduracak ve araştırmacılar ile sosyal bilimler alanında çalışan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser yayımlandı.

Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Elif Bengi Ünsal Özberk ile Dr. Öğr. Üyesi Eren Halil Özberk’in yazar kadrosunda yer aldığı, Doç. Dr. Burcu Atar, Dr. Öğr. Üyesi Kübra Atalay Kabasakal ve Dr. Nermin Kıbrıslıoğlu Uysal ile birlikte hazırlanan “R ile Veri Analizi ve Psikometri Uygulamaları” isimli kitap, 2019’un Aralık ayında raflardaki yerini aldı.

Pegem Akademi Yayıncılık etiketiyle, kısa bir süre önce yayımlanan “R ile Veri Analizi ve Psikometri Uygulamaları kitabında” okuyucular R’ın temellerine adım atacak, sık kullanılan istatistiksel analizlerin ve ölçme uygulamalarının R üzerinden nasıl gerçekleştirilebileceğini öğrenecekler. Son yıllarda kullanımı hızla artmakta olan ve biyoistatistikten ekonomiye, mühendislikten tıpa kadar çok çeşitli alanlarda kullanılan R yazılımı ile ilgili hazırlanan, okuyucuların merak ettiği bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayacak kitap, Ülkemizde sosyal bilimciler için başucu kaynağı niteliğinde rehber bir eser olacaktır.

R Programlama dilini ayrıntı bir şekilde paylaşan kitap, R dilinin Türkiye'de kullanımını artırmak, geleceğin programlama dillerinden birini Türkiye'deki araştırmacılara tanıtmak ve sosyal bilimcilere temel programlama mantığını açıklamak amacıyla okuyucusuna sunuldu. Kitapta, R programlama diline ait veri yapıları, döngüler, basit ve ileri düzey grafikler ile sosyal bilimlerde sık kullanılan betimsel ve vardamsal istatistik teknikleri, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modelleri üzerinde durulmuştur.

Sosyal bilimciler, araştırmacılar, veri analizi ile ilgilenenlerin başvuracağı kitabın bölüm sonlarında okuyucular, alanında uzman yazarlar tarafından hazırlanan araştırma sorularıyla öğrenilenleri pekiştirebilecek ve çok sayıda örnek kodla akademik çalışmalarına benzersiz katkılar sunabilecekler.

Okuyucusuyla geçtiğimiz ay buluşan kitap; Lisans ve lisansüstü eğitimde araştırmacıların, öğrencilerin ve öğretim elemanlarının derslerine ve çalışmalarına yardımcı olabilecek niteliktedir.

Haber: Ali KÜÇÜKOĞLU
Editör: Sertan ATASOY
Bu içerik 24 Ocak 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 824 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

TÜSİAD GENÇLİK EKİBİNDE BİR TRAKYA ÜNİVERSİTELİ: ELİF FEYZA NUR USTA

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde mezun olan Edirne Trakya Üniversitesi Eczacılık Öğrencileri Birliği - Edirne Trakya Üniversitesi Pharmaceutical Students Association (ETUPSA) Başkanı Elif Feyza Nur Usta, TÜSİAD Gençlik Ekibi’nde Trakya Üniversitesini ve Edirne’yi başarıyla temsil ediyor. Mart ayında Yeditepe Üniversitesi ev sahipliğinde İstanbul’da d&uum..

KOSOVA PRİZREN BELEDİYE BAŞKANI MYTAHER HASKUKA’DAN, TRAKYA ÜNİVERSİTESİNE ZİYARET

Trakya Üniversitesi’nin yakın ilişkilerinin bulunduğu Kosova'da, Osmanlı izlerinin en yoğun görüldüğü şehirlerden biri olan Prizren kentinin Belediye Başkanı Mytaher Haskuka, yurt dışı temasları kapsamında geldiği Edirne’de, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’ı makamında ziyaret etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz’a yeni görevinde başarılar dileye..

ROMAN DERNEKLERİ YÖNETİCİLERDEN REKTÖR ERHAN TABAKOĞLU’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ

Trakya Roman ve Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TROYDEM) ve Edirne Hurda Toplayıcıları Yardımlaşma Derneği yöneticileri, ikinci kez Trakya Üniversitesi Rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti. TROYDEM Başkanı Erkan Makas ve Başkan Yardımcısı Mutlu Çekiç ile Edirne Hurda Toplayıcıları Yardımlaşma Derneği Başkanı İbrahim Merdin’in yer aldığı ziyarette dernek y..

REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, DİRİLİŞ POSTASI YOUTUBE KANALINDA TRAKYA ÜNİVERSİTESİNİ ANLATTI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Diriliş Postası Haber Müdürü Muhammed Şimşek’in sunduğu “Yarının Manşeti” isimli programa konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Trakya Üniversitesinin uzaktan eğitime geçiş süreci, salgınla mücadeledeki çalışmaları ve Balkanlar vizyonuna dair birçok konuya değindiği programı aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.