MOLEKÜLER TARIMSAL TANI LABORATUVARI AÇILDI

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Moleküler Tarımsal Tanı Laboratuvarı açılışı yapıldı. Trakya Kalkınma Ajansının desteğiyle kurulan laboratuvarın açılışında Rektörümüz Erhan Tabakoğlu, Trakya Kalkınma Ajansı yetkilileri, Mühendislik Fakültemizin öğretim üyeleri bulundu.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi ve Moleküler Tarımsal Tanı Laboratuvarı Müdürü Doç. Dr. Semra Hasançebi bir yıllık yoğun bir çalışma sonunda hizmete açılan laboratuvarda tarımda verimi artıracak çalışmaların yapılacağı, bitkilerdeki hastalıklı genlerin daha tohum aşamasındayken DNA testleriyle bulunup güvenli seleksiyon yapılabileceğini ve böylece kalitenin artırılacağını belirtti. Ülkemizde adli tıp, tıbbi genetik gibi alanlarda kullanılan benzer teknolojileri bundan böyle tarım alanında da kullanmak istediklerini belirten Hasançebi “Üniversitemizin desteği ile fiziki altyapısı kurulan laboratuvara Trakya Kalkınma Ajansının desteği ile gerekli altyapı oluşturuldu. Şu ana kadar laboratuvarımızda Tarım Bakanlığının desteklediği proje ile bölgemizin önemli ürünü olan çeltiğin moleküler testleri yapıldı. Aynı zamanda ayçiçeğinin kalite ve verimlilik analizleri yapıldı. Ayçiçeğinin hastalıklara karşı daha dirençli genlerinin seçilmesi için testler yapıldı. Buğdayda kahverengi pas hastalığına karşı dayanıklı olan tohumların tespiti yapıldı. Şu anda da zirai karantina için sınırdan gelebilecek hastalıklı tohumların geçişini engelleyebilecek bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” dedi. Alanında ülke genelinde bir merkez olmak ve uluslararası sertifikasyon almak için çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Laboratuvarda emeği geçen hocalarımıza ve desteklerinden ötürü Trakya Kalkınma Ajansına teşekkür eden Rektörümüz Erhan Tabakoğlu “Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyelerimiz çok kısa zamanda çok büyük işler başardı. Bölgemizin en önemli geçim kaynağı tarım. Tarımı desteklemek üniversite olarak bizim görevimiz. Her türlü tohum, genetik araştırma tanımlamaları geleceğe yönelik tohum üretimi çalışmaları bu merkezde yapılabilecek. Bölgede büyüklükte bir merkez yoktu. Başta Tarım Bakanlığı olmak üzere bölgesel, endüstrimizin yapmak istediği araştırmaları gerçekleştirecek bir merkez olacak. Bölge için sağlıklı yüksek verimli tohumlar üretmek için önemli işler yapılacak. Bu laboratuvarda Aziz Sancar’ın fotoğrafının bulunması manidar. Burada Nobel ödüllü bilim adamı Aziz Sancar gibi bilim insanları yetiştirmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Merkezimizin web sitesine buradan ulaşılabilir. 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

YENİ TACİKİSTAN ÜLKE TANITIM GÜNÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projesi Destek Programı kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının desteği ile Üniversitemiz ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Tacikistan Ülke Tanıtım Programı 22 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Tacikistan Milli Marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Haka..

YENİ REKTÖRÜMÜZ MAKEDONYA CUMHURBAŞKANI IVANOV’UN YÖK’TE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ KONFERANSA KATILDI

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 21 Şubat 2018 tarihinde YÖK’ün düzenlediği ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye'de resmi temaslarda bulunan Makedonya Cumhurbaşkanı Prof. Dr. Gjorge Ivanov’un sunumuyla gerçekleşen  "Üçüncü Milenyumda Yükseköğretime Yönelik Zorluklar, Fırsatlar" konulu konferansa katıldı. Konferansa, YÖK Başkanı Prof. Dr..