KÖSTENCE OVIDIUS ÜNİVERSİTESİ ZİYARET EDİLDİ

Rektörümüz Romanya’da Türklerin en çok yaşadığı bölgede yer alan Ovidius Üniversitesini Rektörü Prof. Dr.Sorin Rugina’yı makamında ziyaret etti.

Ovidius Üniversitesini Rektörü Prof. Dr.Sorin Rugina Üniversitelerinin 1961 yılında kurulduğunu, 15000 civarında öğrenciye sahip olduklarını, kapılarının herkese açık olduğunu ve okullarını bir barış üniversitesi haline getirmeye çalıştıklarını belirtti. TİKA’nın Matematik Bölümlerinde bir merkez ve gelişmiş bir kütüphane kurulmasına büyük destek verdiğini ve bu konuda müteşekkür olduğunu söyledi. Özellikle Balkan Üniversiteler Birliği’nin kurucu Üniversitelerinden biri oldukları için çok mutlu olduklarını ve birliğe çok önem verdiğini ifade etti. Trakya Üniversitesinde Romen Dili Bölümü açılması ile ilgili her katkıya hazır olduklarını vurguladı.

Rektörümüz Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu Köstence’de olmaktan mutlu olduğunu, Edirne ile Köstence arasında tarihi ve kültürel anlamda organik bağlar bulunduğunu, Üniversitemizin her türlü işbirliğine hazır olduğunu, iki üniversite arasında Erasmus programının aktif olarak kullanıldığını ve bu yıl içerisinde Üniversitemizde Ovidius Üniversitesi ile ortak iki kültür ve sanat etkinliği düzenlendiğini, bu etkileşimin diğer alanlara da yayarak en kısa zamanda kardeş üniversiteler haline gelineceğinden hiç kuşkusu olmadığını belirtti. Ayrıca bu yıl içerisinde Romanya Tanıtım Günlerinin Trakya Üniversitesinde gerçekleştiğini söyledi.

Toplantıda Mevlana Programı tanıtıldı. İkili Anlaşma ve Mevlana Protokolü en kısa zamanda basın önünde imzalanması kararlaştırıldı.

Prof. Dr. Sorin Rugina, Üniversitelerine adını veren ünlü şair Ovidius’un 2000. Ölüm yıldönümü olması münasebeti ile Rektörümüz Prof.Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun ve Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz’a Ovidius Madalyası ve Diploması verdi.

Toplantıya ayrıca Köstence Başkonsolosu Sayın Uygar M Sertel ve TİKA Koordinatörü Sayın Hacı Ahmet Daştan’da katıldı.
Bu içerik 11 Eylül 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 331 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

ÜNİVERSİTEMİZ "TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI"NDAN BİRİ OLDU

Dünya ticaretinde payı her geçen gün artan hizmet ihracatı ile ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasının sonuçlarında Üniversitemiz sektöründe 8. genel sıralamada 474. olarak büyük bir başarıya imza attı. Üniversitemiz, elde ettiği bu başarıyla İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Bü..

YENİ MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE ÜNİVERSİTEMİZDEN ORTAK ÇALIŞTAY

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Üniversitemiz ev sahipliğinde 16-17 Ocak 2018 tarihleri arasında Roman çocukların eğitime devamlılığını sağlamak amacıyla çalıştay gerçekleştirildi. Üniversitemiz Balkan Kongre Merkezi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen Roman Çalıştayı açılışına Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in yanı sıra Bakan Müşav..

HASTANEMİZDE “HASTANE ENFEKSİYONLARI” KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Başhekimlik Sağlık Kurulu Odası’nda 18 Ocak 2018 tarihinde Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Gündeniz Altıay ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural tarafından “Hastane Enfeksiyonları” konulu basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya çok sayıda basın mensubu katıldı...

EDUCATION FIRST (EF) ULUSLARARASI EĞİTİM KURUMLARINDAN YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUMUZA ZİYARET

Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu’na 12 Ocak 2018 tarihinde 1965 yılında İsveç’te kurulmuş ve günümüzde pek çok ülkede faaliyet gösteren Education First Eğitim Kurumları’nın Türkiye Akademik İlişkiler Müdürü Gürkan Donat ve Edirne Bölge Sorumlusu Gül Belli tarafından ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretleri esnasında Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Eğitimi, E..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler