HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu

İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4. yüzyılda basılmış paraları bulunmuştur. Odrislerin güçlü döneminde onların egemenlik alanı kapsamında, Trak şehirlerinin en büyük ve en mühimlerinden biri olan İpsala aynı zamanda payitahtı. Türkler tarafından fethine kadar binlerce yıldır farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan İpsala, Türk hakimiyetine geçtikten sonra Rumeli Eyaletinin Sağkol kazaları içerisinde yer almış, hâlen de Türkiye'nin Yunanistan'a açılan kapısı konumunda bulunmaktadır.

Bu sempozyumun temel amacı, asırlarca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış İpsala ve yöresi ile ilgili her türlü sosyal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılarak, kayıt altına alınmasını ve sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Ulaşılacak bilgi birikimi, kitap bölümü olarak yayınlanacaktır. Bu sayede İpsala ve yöresiyle ilgili yapılacak her türlü araştırma çalışmalarında başvurulacak temel bir bilimsel kaynak eser oluşturulacaktır.
İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediyesi ve Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu işbirliğinde düzenlenen bu sempozyumda İpsala için yazılmış her türlü bilgi ve belgeyi paylaşmak istemekteyiz. Sahip olduğunuz her türlü akademik bilgi birikimini ve İpsala'nın sahip olduğu tarihsel, doğal, sosyal ve kültürel zenginlikleri bu sempozyumda paylaşabilmek ümidiyle katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

SEMPOZYUM TAKVİMİ

Bildiri özetlerinin gönderilmesi için son başvuru tarihi: 5 Kasım 2019
Kabul edilen bildirilerin ve sempozyum programının katılımcılara iletilmesi: 11 Kasım 2019
Rezervasyonların bildirilmesi için son tarih: 15 Kasım 2019
Sempozyum: 20-22 Kasım 2019
Bildiri tam metinlerinin teslimi için son tarih: 30 Kasım 2019

İLETİŞİM

https://ipsalasempozyumu.trakya.edu.tr/
ipsalasempozyumu@trakya.edu.tr
https://ipsalamyo.trakya.edu.tr
Özetler web sitesi üzerinden, bildiri tam metinleri ise ipsalasempozyumu@trakya.edu.tr e-posta adresine gönderilmelidir.
(284) 616 10 57
(532) 336 38 76

Not: Sempozyuma katılmak isteyenler için 20 Kasım Çarşamba günü saat 10.00'da, 21 Kasım Perşembe günü saat 08.30'da Trakya Üniversitesi Rektörlüğü önünden araç kaldırılacaktır.

Resim

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDE TÜRKLÜĞE İHTİDA KONUŞULDU

Trakya Üniversitesi, Balkanlar ile ilgili çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen ve konuşmacı olarak Çanakkale 18 Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Balkan ve Ege Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Aşkın Koyuncu’nun katıldığı “Türklüğe İhtida: Osmanlı Döneminde Balkanlarda İslamlaşma ve Kimlik” konferansı, Trakya Ü..

YENİ HAVSALI GİRİŞİMCİ KADINLAR KOOPERATİFİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi’nin, proje yazımı ve uygulanması desteğinin yanı sıra eğitim ve akademik danışmanlık hizmeti vererek destek olduğu Havsa Kadın Girişimciler Üretim ve İşletme Kooperatifi üyeleri Hülya Tuncer, Emine Öztürk ve Havva Bölge, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette, Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atak..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE ‘BİZ DE VARIZ’ PROGRAMI...

Trakya Üniversitesi’nde, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi. Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Biz De Varız” programında, özel gereksinimli bireylerin sorunlarına ve yaşadıkları zorluklara dikkat çekilerek farkındalık oluşturulması amaçlandı. Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na bağlı Özel E..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ ÇALIŞANLARINDAN KIBRIS GAZİSİ HÜSNÜ KÖSE’YE KUTLAMA…

Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde iki buçuk yıldır diyaliz hastası olarak tedavi gören, 1974 yılında Kıbrıs’a ilk çıkarma gerçekleştiren birlikte yer alan, Kıbrıs Gazisi Hüsnü Köse’ye, yeni verilen “Milli Mücadele Madalyası” için, hastane çalışanları tarafından bir kutlama töreni gerçekleştirildi. Kutlamada, gelecek nesillerimizin huzur ve güven içinde yaşaması..