HER YÖNÜYLE İPSALA SEMPOZYUMU

Her Yönüyle İpsala Sempozyumu

İpsala ve civarındaki buluntular ışığında bölgedeki kültürel gelişim süreçlerinin önemli izlerini ortaya koyan yerleşimlerin tarihselleştirilmesinin 7500 ve 8000 yılı rahatlıkla aştığı görülmektedir. Bugün Türkiye Trakya'sı sınırları içinde kalan belli başlı koloniler veya kent-devletleri arasında İpsala da bulunuyordu. İpsala, eski bir Trak kentidir. Milattan önce 4. yüzyılda basılmış paraları bulunmuştur. Odrislerin güçlü döneminde onların egemenlik alanı kapsamında, Trak şehirlerinin en büyük ve en mühimlerinden biri olan İpsala aynı zamanda payitahtı. Türkler tarafından fethine kadar binlerce yıldır farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan İpsala, Türk hakimiyetine geçtikten sonra Rumeli Eyaletinin Sağkol kazaları içerisinde yer almış, hâlen de Türkiye'nin Yunanistan'a açılan kapısı konumunda bulunmaktadır.

Bu sempozyumun temel amacı, asırlarca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış İpsala ve yöresi ile ilgili her türlü sosyal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılarak, kayıt altına alınmasını ve sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamaktır. Ulaşılacak bilgi birikimi, kitap bölümü olarak yayınlanacaktır. Bu sayede İpsala ve yöresiyle ilgili yapılacak her türlü araştırma çalışmalarında başvurulacak temel bir bilimsel kaynak eser oluşturulacaktır.
İpsala Kaymakamlığı, İpsala Belediyesi ve Trakya Üniversitesi İpsala Meslek Yüksekokulu işbirliğinde düzenlenen bu sempozyumda İpsala için yazılmış her türlü bilgi ve belgeyi paylaşmak istemekteyiz. Sahip olduğunuz her türlü akademik bilgi birikimini ve İpsala'nın sahip olduğu tarihsel, doğal, sosyal ve kültürel zenginlikleri bu sempozyumda paylaşabilmek ümidiyle katkı ve katılımlarınızı bekliyoruz.

SEMPOZYUM TAKVİMİ

Bildiri özetlerinin gönderilmesi için son başvuru tarihi: 5 Kasım 2019
Kabul edilen bildirilerin ve sempozyum programının katılımcılara iletilmesi: 11 Kasım 2019
Rezervasyonların bildirilmesi için son tarih: 15 Kasım 2019
Sempozyum: 20-22 Kasım 2019
Bildiri tam metinlerinin teslimi için son tarih: 30 Kasım 2019

İLETİŞİM

https://ipsalasempozyumu.trakya.edu.tr/
ipsalasempozyumu@trakya.edu.tr
https://ipsalamyo.trakya.edu.tr
Özetler web sitesi üzerinden, bildiri tam metinleri ise ipsalasempozyumu@trakya.edu.tr e-posta adresine gönderilmelidir.
(284) 616 10 57
(532) 336 38 76

Not: Sempozyuma katılmak isteyenler için 20 Kasım Çarşamba günü saat 10.00'da, 21 Kasım Perşembe günü saat 08.30'da Trakya Üniversitesi Rektörlüğü önünden araç kaldırılacaktır.

Resim

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR…

Trakya Üniversitesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı uluslararası öğrenci başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Uluslararası üniversite olma hedefine emin adımlarla ilerleyen ve Balkanlar başta olmak üzere dünyanın 64 farklı ülkesinden 4.400 uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Trakya Üniversitesi, Covid-19 önlemleri kapsamında “Evden Başvuru” formatında gerçekleştirdiği uluslararası öğre..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ UZUNKÖPRÜ MYO ONLİNE MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLEDİ...

Trakya Üniversitesi bünyesinde Covid-19 pandemisi nedeniyle elektronik ortama taşınan etkinlik ve eğitimlere mezuniyetler de eklendi. Uzunköprü Meslek Yüksekokulu tarafından düzenlenen sanal mezuniyet töreninde öğrencilerin biraz buruk ama yine de gururlu oldukları yüzlerinden okundu. Her öğrencinin hayalini kurduğu, ailelerin de büyük gurur ve mutlulukla katıldığı mezuniyet törenlerini, pandemi nedeniyle fiziki ortamda..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ, YÖKAK İZLEME PROGRAMI TOPLANTISI’NA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Prof. Dr. Murat Yurtcan ve Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından düzenlenen “İzleme Programı Toplantısı”na katıldı. YÖKAK, 30 Haziran-2 Temmuz 2020 tarihleri arasında, 2020 yılında İzleme Programı’na dâhil edilen 59 üniversitenin Rektör ve Rektö..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE İLK ONLİNE DOÇENTLİK SINAVI DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesi, Covid-19 salgını sonrası eğitimde hız kazanan dijitalleşme süreciyle birlikte farklı uygulamalarını elektronik ortama taşımaya devam ediyor. Trakya Üniversitesi Doçentlik E-Sözlü Sınavı Uygulama Usul ve Esasları Yönergesi çerçevesinde gerçekleştirilen ilk online sınavda, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Taha İmamoğ..