GÜNÜMÜZ GENÇLİĞİNİN ZİHİN PROBLEMLERİ KONULU ÇALIŞTAY

İnsanoğlunun  anlam  arayışları  insanoğlu  var  olduğundan  beri  vardır.  Bu  arayış insanlık ilerledikçe her asır da farklı bir biçimde tezahür etmiştir.  Her asrın kendine ait bir arayışı ve çözümleri vardır. XIX. yüzyıldan beri Batı’nın diğer medeniyetler karşısında yeni bir güç elde etmesi yani bilginin gücünü idrak ederek tüm dünya milletlerinin gelecek algısını ve yorumunu etkilediği bilinmektedir. Bu güç karşısında Osmanlı İmparatorluğu da kendini sorgulamış yeni çözüm önerileri üzerinde odaklanmıştır. Bu metot arayışlarının cevaplarını ararken de bir yandan sahip olduklarını muhafaza etmeye çalışmış bir yandan bilim ve teknolojik anlamdaki yenilikleri öğrenmeye talip olmuştur. Daha sonra bu arayış süreci Cumhuriyet’le birlikte Türkiye’de de devam etmiştir. Batı karşısında XIX. yüzyıldan beri konumunu korumaya çalışan Türkiye Müslümanları bilimsel yeniliklere açık olmakla birlikte kendi öz ve milli kültüründen taviz vermeden devam etmeyi tercih ettiği bilinmektedir. Bu ilkeyi de kendine temel gaye edinmiştir. Ancak global dünyada her şey çok hızla değişmekte ve  hızlıca  her  şey  tükenmektedir.  Modernizmin  aynı  zamanda  tüketim  çağı  olduğu  ve doğrudan diğer medeniyetleri etkisi altına almaktadır. Modernizm bunu yaparken de özellikle milli kültürlere  yönelik  yozlaştırma eğilimi de  bizzat bilimsel olarak  tartışılmaktadır. Bu anlamda günümüzde Türkiye Müslümanlarının öncelikli olarak kültürel ve dini anlamda yeni soruları ve sorunsalları tartışılmaya başlamıştır. Özellikle gençlerin bu gelişmeler etrafında oluşan yeni sorgu ve sualleri oluşmuştur. Gelişen dünyanın sorularına kendi coğrafyasından cevap bulmak mahiyetinde olan bu çalışma, yeni yöntem ve cevapları tartışmak içindir. Bu nedenle “Günümüz Gençliğin Zihin Problemleri Konulu Çalıştayı” düzenlenme ihtiyacı duyulmuştur. Bu konuda İlahiyat Fakültelerinde Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim da İslam Felsefesi Bilim dalında görev yapan akademisyenlerin geçmiş birikimlerini dikkate alarak gelecek ile ilgili yeni yorumların saptanması için bu çalışma düzenlenecektir.

Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..