GİRİŞİMCİLİĞİN YOL HARİTASI KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

53. ve 54. Hükümet Devlet Bakanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ayfer Yılmaz’ın katıldığı “Girişimciliğin Yol Haritası Konferansı” 30 Kasım 2016 tarihinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. TOBB Edirne Kadın Girişimciler Kurulu, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Üniversitemizin düzenlediği konferansa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bulgaristan Edirne Başkonsolos Yardımcısı Radoslava Kafedzhiyska, ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren, TÜKSAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebru Boyacıoğlu, TOBB Edirne Kadın Girişimcilik Kurulu Başkanı Elmas Arslan ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Trakya Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi(TÜKSAM) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ebru Boyacıoğlu konuşmacı Ayfer Yılmaz’ı tanıtarak başladığı konuşmasında Global Girişimcilik Haftası ve 5 Aralık 1934 tarihinde Türkiye’de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınmasının ortak noktası olduğu için bu tarihte böyle bir konferans düzenlemeyi uygun gördüklerini belirtti. Edirne’de kadınların iş yaşamına katılmasının %46 oranında gerçekleştiği bu oranın Türkiye ortalamasının üstünde fakat Dünya ortalamasının altında olduğunu belirtti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasında “Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu konuşmasında “Girişimciliği günün koşullarına uygun biçimde şekillendirerek bir güç haline getirmek istiyoruz. Yaş ortalaması 28 olan bir ülkeyiz. Şu anda 7 milyon üniversite öğrencimiz var. Girişimcilik ruhunu sindirebilmiş bir genç nesil Türkiye'yi inanılmaz yerlere götürecektir. Bu, üniversite çatısı altında başlayacak, ardından her sektöre yavaş yavaş yayılacaktır. Millet olarak yeteneklerimiz buna çok uygun. Yeter ki güzel örneklerle doğru yolda hareket edelim.” dedi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ayfer Yılmaz, Türk kadının hayata aktif olarak katılması çalışmalarının Cumhuriyetin ilk yılları ile başladığını fakat günümüzde hala istenilen seviyede olmadığını belirtti. Türkiye’de okuma yazma bilmeyen nüfusun 2.6 milyon olduğunu bunun 2.2 milyonunun kadınlar olduğunu, kadınların iş hayatına katılımının %27 seviyelerinde olduğunu ve kadınların iş hayatında etkinliğinin azaldığından bahsetti. Çeşitli araştırmalardan örnekler veren Ayfer Yılmaz işsizlik oranlarının azalması için büyümenin gerçekleşmesinin gerekliliğinden bahsederek bunun için tasarruf ve girişimciliği artırılmasını vurguladı. Girişimciliğin tarihsel gelişiminden ve tanımlarından bahseden Ayfer Yılmaz “Açık fikirli olun, yeniliklere açık olun, herkesin düşünmediğini düşünün, kesin kurallarla hareket etmeyin, yol haritası belirleyin, iş planları oluşturun, planlarınızı birkaç adı öteyi düşünerek gerçekleştirin ve sonunuzu düşleyerek işe başlayın. Kadınlarımız ve gençlerimiz artık harekete geçmeli. Girişimcilik içinde, sakın gözünde büyütme.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konferans öncesinde Ayfer Yılmaz, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret etti.
Bu içerik 30 Kasım 2016 tarihinde yayınlandı ve toplam 520 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZDEN MAKEDONYA ÜSKÜP’TE SERGİ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin daveti ile Kulturnu Informativen Centar Sergi Salonun’da gerçekleştirilecek olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Ayhan Çetin’e ait ‘Explosion’ isimli kişisel resim sergisi ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’ya ait ‘Exhaustion’ isimli kişisel gra..

“TRAKYA BÖLGESİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Üniversitemiz ev sahipliğinde 05 Şubat 2018 tarihinde “Trakya Bölgesinde Bulunan Üniversiteler Uluslararası Öğrenci Çalıştayı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Üniver..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

13
Şub
"EDİRNE GÖRÜNÜMLERİ" SERGİSİ

90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Uzun yıllardır ..