GENÇLİK, TÜGVA İLE TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE BULUŞTU

TÜGVA Dış İlişkiler Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen “Anadolu’dan Avrupa’ya Avrupa’dan Anadolu’ya Gençlik Değişimi” projesi ile Almanya, Fransa ve Anadolu’dan gelen gençler, Trakya Üniversitesinde buluştu.

Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Türkiye, Fransa ve Almanya’da yaşayan 15-25 yaş arası gençleri bir araya getirerek kültürel etkileşimlerine katkıda bulunmak ve Avrupa’da yaşayan Türk kökenli gençlerin Türkiye’yi yakından tanımalarını sağlamak amacıyla başlattığı “Anadolu’dan Avrupa’ya Avrupa’dan Anadolu’ya Gençlik Değişimi” projesinin önemli duraklarından biri de Edirne oldu.

Balkan Kongre Merkezi’nde Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile buluşan gençler, burada gerçekleşen sıcak ve samimi sohbet sonrası Edirne’nin başta insanlığın ortak mirası olan Selimiye Camisi ve UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi Sağlık ve İmaret Müzeleri olmak üzere önemli tarihi ve kültürel mekânlarını gezdiler.

Trakya Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada konuşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, gençleri Trakya Üniversitesinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek geleceğin yeniden ihya ve inşasında büyük rol oynayacak gençlerin yetiştirilmesine yaptıkları hizmet ve katkılardan dolayı TÜGVA’ya teşekkür etti.

Sohbet esnasında Trakya Üniversitesi ve Edirne hakkında bilgiler paylaşan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’nin 8300 yıllık tarihi ile medeniyetimizi en iyi anlatan şehirlerden biri olduğunu vurguladı. Konuşmasında gençlere seslenerek övünülecek bir ecdadın evlatları olduklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “Ecdadımız, asırlar boyunca bu topraklarda hoşgörü, adalet, başka din, dil ve milletlere karşı saygı ile yaşadı, kök saldı. Edirne’nin her noktasında medeniyetimizin bizlere bıraktığı eşsiz eserler sizleri bekliyor olacak. Edirne’yi gezdikçe, gördükçe, tanıdıkça medeniyetimizin gücüne, büyüklüğüne, ihtişamına bir kez daha tanıklık edeceksiniz. Karaağaç’a, Selimiye’ye, Eski Cami’ye, Sultan II. Bayezid Külliyesi’ne vardığınızda ecdadınızı daha yakından tanıyacak, asırlar boyunca süren medeniyet yürüyüşümüzü daha iyi anlayacaksınız. Onlar gibi büyük düşünecek, büyük hedefler peşinde koşacaksınız. 1829 ve 1878 Osmanlı-Rus Savaşı, Balkan Harbi ve ardından I. Dünya Savaşı ile Avrupa’dan ve hatta Anadolu’dan sökülmek, atılmak istenen bu millet, elhamdülillah yeniden ayağa kalktı ve büyük yürüyüşüne başladı. Ve inşallah sizler de ecdadınızı daha yakından tanıdıkça bu yürüyüşte ben de varım diyeceksiniz. Hepinizi canıgönülden selamlıyor, hoş geldiniz diyorum.” ifadelerini kullandı.

Trakya Üniversitesi hakkında da bilgiler paylaşan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu güçlü eğitim kadrosu, geniş sosyal olanakları, Bologna sürecine uyumlu ve akredite olmuş akademik programları ile öğrencilere uluslararası standartlarda nitelikli eğitim imkânı sunduklarını belirterek gençleri Trakya Üniversitesi öğrencisi olmaya davet etti.

Yaklaşık 1 saat boyunca devam eden sohbet sonrasında gençler, sıcak karşılamaları ile ilgi ve alakalarından dolayı Trakya Üniversitesine ve Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkürlerini iletti.

Bu içerik 27 Temmuz 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 238 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NİN YENİ DERGİSİ “KAPU/TRAKYA MİMARLIK VE TASARIM DERGİSİ” YAYIN HAYATINA BAŞLIYOR

Dergicilikte marka olma hedefiyle çalışmalarına devam eden, akademik yayıncılıkta kalitenin çıtasını her geçen gün yukarıya taşıyan Trakya Üniversitesi’nde yeni bir bilimsel dergi daha yayınlanmaya hazırlanıyor. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi bünyesinde çıkarılacak “KAPU/Trakya Mimarlık ve Tasarım Dergisi” uluslararası hakemli dergi olarak 2021 yılı içerisinde yayın hayatına başlayacak..

YENİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ YENİ ÖĞRENCİLERİ İLE TANIŞTI

Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, bu yıl eğitim öğretim hayatına başlayan öğrencileri için çevrim içi olarak uyum programı düzenledi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda Trakya Üniversitesi tanıtım filminin izlenmesinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Dekan Prof. Dr. Sedat Üstündağ ve İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ RADYOSU RADYO GÜNEBAKAN 1 YAŞINDA

Trakya Üniversitesi Radyosu Radyo Günebakan, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımıyla birinci yaş gününü kutladı. Bir hayalle ortaya çıkan ve zorlu yolculuklardan sonra Ağustos 2020’de test yayınlarına, Eylül ayında ise 106.2 Mhz frekansından karasal yayına başlayan Radyo Günebakan, kısa süre içerisinde büyük bir dinleyici kitlesine ulaştı. Müziğe olduğu kadar söze de yer verilen..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİNE SANATLA VEDA

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Akademik Yılı mezunlarını Karaağaç Yerleşkesi’nde düzenledikleri sanat dolu bir törenle uğurladı. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde diploma almaya hak kazanan öğrenciler için mezuniyet sergisi ve töreni düzenledi. Grafik Tasarımı, Heykel ve Resim bölümlerinden mezun olan öğre..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

21
Eyl
KONFERANS: ANTİK ÇAĞ’DA THRAKİA, THRAKLAR, THRAK KRAL SİKKELERİ

2021 yılı içinde, Trakya’da Arkeoloji başlığı altında düzenli olarak gerçekleştirilen ‘Online Söyleşiler’ hız kesemden devam ediyor. Konusunda uzman akademisyenlerin konuk olduğu Trakya’da Arkeoloji konferans serisinin 4. konuğu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Nümizmat Prof. Dr. Oya Yağız olacak. 21 Eylül Salı saat 19.00’da gerçekleştirilecek “Antik Çağ’da Thrak..