DR. SADIK AHMET VE BATI TRAKYA TÜRKLERİ PANELİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Üniversitemiz Balkan Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen Dr. Sadık Ahmet ve Batı Trakya Türkleri Paneli 16 Kasım 2017 tarihinde Prof. Dr. Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, İl Kültür Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay açılış konuşmasında panelin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek faydalı bir panel olmasını temenni etti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu bu panelin mimarı olan Vali Günay Özdemir’e geçmiş olsun dileklerini ileterek başladığı konuşmasında “Osmanlı Devleti 500 yıl boyunca Balkanlarda yaşayan ulusların dinlerine, dillerine ve kültürlerine saygı duyarak burada barış ortamı yaşattı. Günümüzde Dünya ötekileştiren, küçülen, küçüldükçe zayıflayan ve dertleri bitmeyen bir yer oldu. Biz çoğulculuğu yaşatanın kazanacağına inanıyoruz. Bu sebeple de Batı Trakya’daki kardeşlerimizi başarılı bir şekilde temsil eden Dr. Sadık Ahmet’i gençlere tanıtmalı ve sevdirmeliyiz. Lozan Antlaşması ile elde edilen haklarımızı bilirsek barış ve huzur ortamı sağlanacaktır.

Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Ahmet “Sadık Ahmet önemli şeyler yapmış ki Edirne’de anılıyor. Büyük zorluklar ve mücadeleler yaşadık. Tüm bunlara rağmen bu soyadını büyük mutlulukla taşıyorum.” dedi.

Balkan Araştırma Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Bülent Akyay’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde ilk olarak İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Erdem, Lozan Antlaşması Bağlamında Batı Trakya Türkleri isimli konuşmasında Batı Trakya’da Lozan Antlaşması’ndan bu yana yaşanan tarihsel süreçlerden ve anlaşmada elde edilen hukuki haklardan bahsetti.

Üniversitemiz Balkan Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Hüseyinoğlu 1930’lardan 1980’lere Batı Trakya Türkleri: Temel İnsan ve Azınlık Hakları isimli konuşmasında Dr. Sadık Ahmet’in siyaset sahnesine çıkmasını hazırlayan dönemden ve Batı Trakya’nın geçirdiği siyasi süreç ve değişimlerden kronolojik olarak bahsetti.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, Hak Arama Özelinde Dr. Sadık Ahmet isimli konuşmasında Batı Trakya’daki Türk nüfusun siyasi çalışmalarından, yaşadığı değişimlerden, Türkiye-Yunanistan ilişkilerinden ve Ülkemizin Batı Trakya Türkleri ile dayanışmasından bahsederek “Batı Trakya, Türklerin namus coğrafyasıdır.” dedi.

Araştırmacı Yazar Özkan Hüseyin, Almanya’da Batı Trakya Türkleri özelindeki mücadelelerinden bahsetti. Dr. Sadık Ahmet ile yakın dostluğu olduğunu söyleyen Özkan Hüseyin, Batı Trakya Türklerinin ve Dr. Sadık Ahmet’in göstermiş oldukları çabalardan ve bu çabalara Almanya’daki Türk toplumunun desteklerini dile getirdi.

24 Temmuz’un Türk dünyası için acı bir kaybın yaşandığı, Batı Trakya Türklüğünün liderini kaybettiği gün olduğu kadar bölgedeki Türk varlığını tescil eden Lozan Antlaşmasının imzalandığı tarih olduğuna da dikkat çekilen panelde, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini ve uluslararası arenadaki varlığını teşkil eden Lozan’da kendi istek ve garantörlüğümüzde sınırlarımızın dışında tuttuğumuz tek azınlık topluluk olan Batı Trakya Türkleri’ne karşı Lozan’dan doğan hakların tam olarak uygulanmadığı, ihlal ve ihmallere yer verildiğine, Türkler’in kimliğinin tanınmadığına vurgu yapıldı. Bu doğrultuda bölgede Lozan’dan kaynaklanan Batı Trakya Türkleri’nin kanuni haklarının uygulanması noktasında takipçi olunması gerekliliği dile getirildi. 

Soru cevap bölümünün ardından Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun panelistlere hediye takdimi ile etkinlik son buldu.

Etkinlik sonrasında panelistler Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu makamında ziyaret ettiler.
 

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..