DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ATALAY’IN, “FENER RUM ORTODOKS PATRİKHANESİ’NİN SİYASİ FAALİYETLERİ” ADLI KİTABI, TÜRK TARİH KURUMU TARAFINDAN YAYIMLANDI

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Bülent Atalay’ın, “Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin Siyasi Faaliyetleri (1908-1923)” adlı kitabı Türk Tarih Kurumu tarafından yayımlandı. Yeniden düzenlenmiş ve genişletilmiş baskısıyla kısa süre önce okuyucularla yeniden buluşan “Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin Siyasi Faaliyetleri (1908-1923)” adlı eser, ilk olarak 2001 yılında Tarih ve Tabiat Vakfı yayınları arasından çıkmıştı.

Dr. Öğr. Üyesi Bülent Atalay tarafından Prof. Dr. Cevdet Küçük danışmanlığında doktora tezi olarak hazırlanan çalışmada Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin, I. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasındaki siyasi faaliyetleri konu ediliyor. Arşiv belgelerine ve kaynaklara dayanılarak hazırlanan eser, Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin önemli yönlerini aydınlatarak Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin seyrinde oynadığı aktif rolü, tarihsel bir bağlam içerisinde okuyucusuna sunuyor.

Dr. Öğr. Üyesi Bülent Atalay, kitaba ilişkin yaptığı açıklamada “Fener Patrikhanesi’nin Siyasi Faaliyetleri (1908-1923) adlı bu araştırmayla Osmanlı İmparatorluğu’nun kalpgâhı olan Türkiye’de, ‘en köklü ve en kadim’ bir kurumu olarak Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nin, ‘Türk’ün müsamahasını’ nasıl istismar ettiği ortaya konulurken, bilhassa bu istismarın Osmanlı İmparatorluğu’nun ‘en kısa’ ve Türk Milleti’nin yaşadıklarıyla ‘en uzun’ yüzyılında yapıldığına dikkat çekiyor.” dedi.

Bu içerik 14 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 372 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN KOSOVA DEMOKRATİK TÜRK PARTİSİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilecek “Kosova Teknopark”ın imza töreni için Kosova’da bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyet..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN BALKANLARDA TARİHİ İMZA: “KOSOVA TEKNOPARK” HAYATA GEÇİYOR

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi arasında “Kosova Teknopark” İçin Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi…   İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojinin merkezi olan “Teknopark” modeli, Trakya Üniversitesi ile Kosova’ya taşınıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi arasında imzalanan protokol sayesinde, Kosova..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ YENİ PROJELERLE DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURUYOR

Trakya Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 2021 yılında yeni projeler hayata geçirmek üzere söz kesti. Öğrenci topluluklarından personele, sosyal tesislerin kullanımından akademik çalışmalara kadar birçok proje için ortaklaşa hareket edecek olan iki üniversite, kurulacak dostluk köprüsüyle örnek teşkil edecek.Balkan Üniversiteler Birliği ve Trakya Üniversiteler Birliğinin ..

YENİ TRAKYA TEKNOPARK’TA DEMO DAY ÖNCESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Son yıllarda hayata geçirdiği atılımlar ile bünyesinde barındırdığı şirket ve çalışan sayısında önemli bir ivme yakalayan, bu ivme ile yurt içi ve dışında örnek model olarak gösterilen Trakya Teknopark çalışmalarına devam ediyor. Girişimci ve yatırımcıları buluşturacak Demo Day etkinliği öncesi Trakya Teknopark bünyesinde bulunan şirketler ile Startup projelerine yatırım ve mentör eşleşmeleri konusunda..