DOÇ. DR. M. KENAN TERZİOĞLU’NUN EDİTÖRLÜĞÜNÜ ÜSTLENDİĞİ KİTAP YAYIMLANDI

Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kenan Terzioğlu’nun editörlüğünü üstlendiği “Linear and Non-Linear Financial Econometrics: Theory and Practice” isimli kitap yayımlandı.

Montenegro Universitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gordana Djurovic'ın ise yardımcı editörlüğünü yaptığı kitapla ilgili Doç. Dr. Mehmet Kenan Terzioğlu şöyle konuştu:

“Teorik yapı içinde sıkışıp kalmayan ve pratikte gelişen finansal piyasalar, ekonomik yapının sürdürülebilir gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Finansal modellerin çıkış noktası, davranıştaki belirsizliğin ve dolayısıyla piyasa fiyatlarındaki belirsizliğin modellenmesine dayanmaktadır. Bu nedenle, finansal ekonominin varlığı belirsizliğe dayanmaktadır. Finansal modellerdeki belirsizliklerin modellenmesi ve tahmin edilmesi sürecinde ekonometri teorisi kullanılarak dalgalanmaların yapısı ve etkisi belirlenmektedir. Ekonomik problemleri çözmek için veriden, istatistiksel çıkarım yöntemlerinden ve yapısal/tanımlayıcı modellemeden yararlanan ekonometrinin gelişimi, finansal ürünlerin çeşitliliği ve karmaşıklığının artmasıyla paralel olmaktadır. Finansal gelişmeler bağlamında zaman, boyut ve dönüm/kırılma noktaları açısından dalgalanmaları ölçme çabaları ve minimum zararla finansal piyasa uygulamalarında en iyi getiriyi elde etme arzusu, ekonometri teorisinin doğrusal modellerden doğrusal olmayan modellere gelişmesinin nedenleri arasında sayılabilmektedir.”

Ekonometri alanındaki son gelişmeler dikkate alınarak hazırlanan kitap, çok sayıda nicel örnek ve problem seti ile ekonometrik teori ve yöntemlerin daha kolay kavranmasına katkı sunmayı amaçlıyor.

Bu içerik 06 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 423 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ GERİ DÖNÜŞÜME 3 BİN 740 KİLOLUK KAĞIT ATIK DESTEĞİ

Trakya Üniversitesi Uzunköprü Meslek Yüksekokulu ve Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi tarafından 3 bin 740 kilogram kâğıt atığı geri dönüşüme kazandırılarak yaklaşık 68 ağacın kesilmesi önlendi...Trakya Üniversitesi ve Teknik Masura Kâğıt Fabrikası arasında sağlanan iş birliği ile kâğıt atıklar yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Kaynakların verimli kullanımı, maliyetlerin azaltılarak israfın &oum..

SIRADAKİ HEDEF TOKYO PARALİMPİK OYUNLARI

Üniversitemizin Gururu Milli Sporcularımız Ecem Taşın ve Tuğba Gülşah Konuş Antalya’dan Madalyayla Döndü Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi ve Geleneksel Sporlar Topluluğu öğrencileri Ecem Taşın ve Tuğba Gülşah Konuş, Antalya’da yapılan IBSA Görme Engelliler Uluslararası Para Judo Turnuvası’nda önemli bir başarıya imza attılar. Tokyo Paralimpik hazırlık turnuvası olan IBSA Gö..

EDİRNE KONFERANSLARI KAPSAMINDA “EDİRNE VİLAYETİ HAPİSHANELERİ” KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından 2020 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen Edirne Konferansları’nın 6'ıncısı, "Osmanlı’nın Son Döneminde Edirne Vilayeti Hapishaneleri" başlığı ile gerçekleştirildi. Edirne’nin siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik tarihine ışık tutmak amacıyla gerçekleştirilen “Edirne Konferansları”..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE “MEHMET AKİF ERSOY’UN EDİRNE YILLARI” KONUŞULDU

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen “Edirne Konuşmaları” konferans dizisinde İstiklâl Marşı Şairi “Mehmet Akif Ersoy’un Edirne Yılları” konuşuldu. Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Recep Duymaz’ın konuşmacı olarak katıldığı konferans, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu’nun takdimi ile başladı. Mehme..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

01
Eyl
AGBIOL 2021 “III. ULUSLARARASI TARIM, BİYOLOJİ VE YAŞAM BİLİMLERİ KONFERANSI”

III. Uluslararası Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri Konferansı çevrim içi ve Covid 19 durumuna göre sınırlı katılımlı etkinlik olarak 1-3 Eylül 2021 tarihlerinde Trakya Üniversitesi tarafından Edirne'de düzenlenecektir.  Tercih edilen konferans sunum dili İngilizce olup, Türkçe, Fransızca ve Rusça sunumlar da kabul edilecektir. Aynı dil sunumları ayrı sanal oturumlarda yapılacak. Ödeme yapan tüm katılımcılar..