DOÇ. DR. GÖKHAN ILGAZ’IN YAYIN YÖNETMENLİĞİNİ ÜSTLENDİĞİ “ROMANLAR: TARİHLERİ, KÖKENLERİ, GÖÇ YOLLARI, DİLLERİ, EĞİTİMLERİ VE GELENEKLERİ” ADLI KİTAP YAYIMLANDI

Doç. Dr. Gökhan Ilgaz’ın yayın yönetmenliğini üstlendiği, editörlüğünü ise Prof. Dr. Emine Dingeç’in yaptığı, “Romanlar: Tarihleri, Kökenleri, Göç Yolları, Dilleri, Eğitimleri ve Gelenekleri” isimli kitap, Trakya Üniversitesi Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü tarafından yayımlandı. Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Gökhan Ilgaz, Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu ziyaret ederek kitabını takdim etti. Ziyarette, Genel Sekreter ve İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Kılıç, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan ile Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü’nden Arş. Gör. Muhammed Tağ yer aldı.

Doç. Dr. Gökhan Ilgaz, kitabın Hristo Kyuchukov ve Ian Hancock’un Romanlar üzerine yazmış olduğu ve daha önce farklı dergilerde yayımlanmış olan 11 makalesinden oluştuğunu belirterek “Yazarlara ait makaleler ülkemizde Roman alanında çalışan önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. Emine Dingeç’in editörlüğünde İngilizceden Türkçeye tercüme edildi. Ayrıca değerli Hocamız Prof. Dr. İlber Ortaylı da takdim yazısı ile kitaba katkı sağladı. Kitabın, Enstitümüz tarafından okuyucularla buluşturulmasından büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Roman Dili ve Kültürü Araştırmaları Enstitüsü’nün Türkiye ve Balkanlardaki ilk ve tek enstitü olduğuna vurgu yaparak “Roman dili ve kültürü konusunda önemli çalışmalara imza atan enstitümüz, çok önemli bir kitabı akademiye kazandırdı. Prof. Dr. Emine Dingeç’in editörlüğünde, uluslararası alanda tanınan iki Roman akademisyenin tarafından yazılan makalelerden oluşan kitap ülkemizde bu alanda önemli bir boşluğu dolduracaktır. Kitabın ön sözünü Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın yazmış olması bu esere ayrı bir anlam kazandırıyor.” diyerek emeği geçenleri tebrik etti.

Kitap, giriş ve dört kısımdan meydana geliyor. Giriş kısmı Ian Hancock’un kaleme aldığı “Romantizm ve Gerçek: Romanlara Dair Popüler Düşünceler” başlıklı makaleden oluşuyor. Birinci kısımda Romanların tarihi süreçlerine, Hindistan’ı terk edişlerine ve bu terk ediş sonrasındaki göç yollarına odaklanılıyor. İkinci kısımda ise Balkanlar ve İngiltere’de Romanlar tarafından kullanılan lehçeler üzerinde duruluyor. Üçüncü kısım, Hristo Kyuchukov tarafından Bulgaristan’da yapılmış olan dil çalışmalarını içeriyor. Dördüncü kısım da da Roman toplumunun geleneklerinden bahsediliyor.

Bu içerik 14 Ocak 2021 tarihinde yayınlandı ve toplam 346 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN KOSOVA DEMOKRATİK TÜRK PARTİSİ’NE ZİYARET

Trakya Üniversitesi öncülüğünde hayata geçirilecek “Kosova Teknopark”ın imza töreni için Kosova’da bulunan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özgür Özdemir ile Özel Kalem, Basın Danışmanı Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan Trakya Üniversitesi heyet..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ'NDEN BALKANLARDA TARİHİ İMZA: “KOSOVA TEKNOPARK” HAYATA GEÇİYOR

Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Trakya Üniversitesi arasında “Kosova Teknopark” İçin Protokol İmza Töreni Gerçekleştirildi…   İnovasyon, Ar-Ge ve teknolojinin merkezi olan “Teknopark” modeli, Trakya Üniversitesi ile Kosova’ya taşınıyor. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile Kosova Sanayi ve Ticaret Bakanı Vesel Krasniqi arasında imzalanan protokol sayesinde, Kosova..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ YENİ PROJELERLE DOSTLUK KÖPRÜSÜ KURUYOR

Trakya Üniversitesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, 2021 yılında yeni projeler hayata geçirmek üzere söz kesti. Öğrenci topluluklarından personele, sosyal tesislerin kullanımından akademik çalışmalara kadar birçok proje için ortaklaşa hareket edecek olan iki üniversite, kurulacak dostluk köprüsüyle örnek teşkil edecek.Balkan Üniversiteler Birliği ve Trakya Üniversiteler Birliğinin ..

YENİ TRAKYA TEKNOPARK’TA DEMO DAY ÖNCESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Son yıllarda hayata geçirdiği atılımlar ile bünyesinde barındırdığı şirket ve çalışan sayısında önemli bir ivme yakalayan, bu ivme ile yurt içi ve dışında örnek model olarak gösterilen Trakya Teknopark çalışmalarına devam ediyor. Girişimci ve yatırımcıları buluşturacak Demo Day etkinliği öncesi Trakya Teknopark bünyesinde bulunan şirketler ile Startup projelerine yatırım ve mentör eşleşmeleri konusunda..