BUA YÖNETİM KURULU ÜYELERİ, BİRLİĞİN GELECEĞİNİ KONUŞTU

Balkan Üniversiteler Birliğinin Selanik ev sahipliğinde gerçekleştirilen BUA 5. Toplantısı ilk gününde BUA Yönetim Kurulu üyesi olan Dönem Başkanı Selanik Aristoteles Üniversitesi, Kalıcı Sekreterya ve Daimi Yönetim Kurulu üyesi Trakya Üniversitesi, Tetova Üniversitesi, Bükreş Üniversitesi rektörler düzeyinde ev sahibi üniversite rektörü Prof. Dr. Pericles A. Mitkas başkanlığında bir araya geldi.
 
Toplantıda BUA’nın resmi kimlik kazanması noktasında hazırlanan “Birlik Statüsü” gündem maddesi olurken BUA üyelerinden gelen öneriler, yapılması istenen değişiklikler ve BUA üyeliği talebinde bulunan üniversiteler değerlendirildi. Balkan Üniversiteler Birliği Başkanlığı seçiminin ülke rotasyon usulüyle sıradaki ülkenin üyeleri tarafından önerilen üniversitenin Genel Kurul’a sunulmasıyla gerçekleştirilmesine, sıradaki ülkede uygun bir adayın olmaması durumunda ise Başkanlığın rotasyondaki diğer ülkeye geçmesine, ülkelerin listesi sona erdiğinde ise rotasyonun aynı sırayla yapılmasına karar verildi.
 
Toplantıda ayrıca Yönetim Kurulu’nun beşinci üyesinin belirlenmesi noktasında kurulun önereceği 3 asil üyenin Genel Kurul’a sunulmasına ve Genel Kurul’a katılan üyelerin salt çoğunluğuyla 5. üyenin 3 yıllığına seçilmesi konusunda hemfikir olundu. BUA Tüzüğü’nde yer alan kriterleri taşımayan fakat BUA’nın içerisinde yer almak isteyen üniversitelerin ise Yönetim Kurulu ve Genel Kurulun onayını takiben kısmi üye statüsünde birlikte yer almalarına, fakat oy kullanma haklarının olmamasına ve herhangi bir komitenin üyesi olamayacaklarına ve indirimli aidat ödemelerine karar verildi. Toplantı ile birlik içi sorun oluşturabilecek tüm meseleler karara bağlanmış oldu. Bu sayede birlik geleceğe daha güvenli ve güçlü ilerliyor.
 
Haber: Nurgül Sarsılmaz
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Umut Kozakoğlu
Bu içerik 06 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 330 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN KAMU-SANAYİ-ÜNİVERSİTE (KÜSİ) İŞ BİRLİĞİNE ÖNEMLİ DESTEK

Trakya Üniversitesi, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Uzunköprü Ticaret Borsası arasında bilgi alışverişini güçlendirmek, Kamu-Sanayi-Üniversite (KÜSİ) iş birliğini geliştirmek ve sürdürülebilir bir diyalog sistematiği oluşturmak, üniversitede üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak, üretim ve hizmet sektörlerinde inovasyon ve AR-GE faaliyetlerini desteklemek amac..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK: “BALKAN-TÜRK TEMEL DRONE EĞİTİMİ”

Uluslararası üniversite olma hedefi doğrultusunda yürüttüğü sistemli çalışmalar ve “Geleceğe Köprü” sloganıyla yola çıkan Trakya Üniversitesi, kapılarını Balkanlar’a açarak uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün önemi artan, kuşkusuz Balkanlara can veren kurum ve yapıların başında gelen Trakya Üniversitesi, “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI ÇALIŞANLARINA “HİJYEN EĞİTİMİ” VERİLDİ...

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı çalışanları, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve Keşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Parlak tarafından gerçekleştirilen “Hijyen Eğitimi”ne katıldı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı &cce..

BALKANLAR’DAN YOĞUN İLGİ GÖREN “KÜLTÜR MİRASI” ATÖLYESİ TAMAMLANDI

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin iş birliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından organize edilen, 18’i Avrupa ve Balkan ülkelerinden olmak üzere toplam 40 öğrencinin katıldığı “Kültür Mirası Atölyesi”nde, “Kent İçinde Anıt” konulu atölyeler dizisini başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifikalarını aldı. Trakya Üniversitesi M..