BUA REKTÖRLER TOPLANTISINA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ DAMGASI

BUA Rektörler Toplantısı, Selanik Belediyesi Şehir Meclisi Toplantı Salonu’nda BUA Dönem Başkanı Selanik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Pericles A. Mitkas başkanlığında gerçekleşti.

Rektör Prof. Dr. Mitkas ve Selanik Belediye Başkanı Yannis Boutaris, birer selamlama konuşması yaptılar.

Toplantının son gününde “BUA’nın Tarihi ve Planları” adlı bir konuşma gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu; üniversitenin mevcut imkânları, öğrenci ve akademik personel sayısına değinerek “Üniversitemizde 3300 uluslararası öğrencinin 2700’ü Balkanlardan. Bu rakam Balkanlar ve Trakya Üniversitesi arasındaki iş birliği ve ilişkilerin nicel karşılığı. Üniversitemiz 6. ve 7. Dönem Rektörü Prof. Dr. Enver Duran Hocam döneminde Trakya Üniversitesi, Balkan vizyonu kazandı. Her ülke ve üniversiteye defalarca gidilerek BUA’nın temelleri daha o yıllarda atıldı. 2014 yılına gelindiğinde ise 8. Dönem Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük Hocam döneminde BUA’nın kuruluş protokolü oluşturuldu ve kurucu üyeler bu belgeye imza attılar. Bu imza anısına dikilen fidanlar, BUA gibi gelişip büyümektedir. 2017’de Sofya ve 2018’de Tetova Üniversitesi ev sahipliğindeki toplantılarda BUA ailesi genişlemeye devam etti. BUA’ya yönelik başvuruların her geçen gün artması, BUA bünyesinde ortak faaliyetler gerçekleştirilmesi ve BUA E-Bülten vasıtasıyla üniversiteler arasında bilgi paylaşımı yapılması ne kadar doğru bir yolda ilerlediğimiz gösteriyor. Trakya Üniversitesi olarak BUA’nın gelişmesi ve büyümesi adına yıl boyunca başta Balkanlardaki birçok üniversiteye ziyaret düzenleyerek BUA’ya ilişkin bilgiler verdik ve bu üniversiteleri ailemize dahil etmeye çalıştık. BUA’nın resmi kimlik kazanması adına yaptığımız çalışmaların en önemlisi birliğe ait bir tüzüğün olmasıdır. Tüzüğün büyük önem arz ettiğini ilk olarak Sofya’daki toplantıda dile getirdim. Toplantının ardından Trakya Üniversitesi olarak tüzük çalışmalarına başladık. Tetova Üniversitesi ev sahipliğindeki 4. BUA Toplantısı’nda taslak tüzük değerlendirildi. Öneriler ve eklemelerin ardından Üniversitemiz ev sahipliğinde yapılan toplantıda ise tüzüğe son şeklini verdik. Ayrıca yeni üye başvuru formu ve alt grupların bilgilerini içeren formun Üniversitemizce hazırlanmasıyla birlikte BUA’daki iş akışı daha sistematik hale geldi. BUA’nın gelişmesi ve ilerlemesi noktasında birçok hedefimiz var. Öğrenci forumları, yaz okulları, Üsküp Uluslararası Balkan Üniversitesi ve Priştine Üniversitesi ile başladığımız ve sayısının daha da arttırmak istediğimiz 2+2 (çift diploma) programlarıyla ilişkilerimiz daha da güçlenecek. BUA kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Balkan Spor Oyunları”nın devamını getirme adına Köstence Ovidius Üniversitesinin gönüllü olmasını büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. Birlik olarak Avrupa projelerinde yer almak bizlere büyük katkılar sağlayacaktır. Tüm bu alanlarda birlikte yol alacağımızın altını çizmek isterim.” dedi.

Ioannina Üniversitesi Rektörü Prof. Triantafyllos Almpanis “Üniversitelerin Akıllı Uzmanlaşma Programlarındaki Rolü ve Katılımı” başlıklı konuşmasından sonra Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun “Üniversitelerin Bilimsel Yayıncılığa Katkıları” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Prof. Dr. Uzun, Trakya Üniversitesi bilimsel dergilerinin yayıncılık kalitesini artırmak amacıyla yaptıkları çalışmalardan bahsederek bu bağlamda gerek Trakya Üniversitesinde gerekse Bükreş Üniversitesinde çeşitli konferanslar düzenlediklerini belirtti. Prof. Dr. Cem Uzun, Balkanlara büyük önem atfettiklerini ve Prof. Dr. Enver Duran’dan bu yana Trakya Üniversitesi Rektörlük Binası’nın önünde tüm Balkan ülkelerinin bayraklarının bulunduğuna dikkat çekti. Ayrıca Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinin akreditasyon sürecini tamamladığını, bu durumun ilişkilerin daha da güçlenmesine katkı sağlayacağını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Uzun “Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi adıyla yayın hayatına başlayan dergimizin adı 2011 yılında Balkan Medical Journal olarak değişti. Dergi, Türkçe ve İngilizce bilimsel makaleler kabul ederek yılda üç kez yayınlanıyor. Ayrıca dergimiz Pubmed/MEDLINE dizinine kabul edilerek Türkiye adresli üniversite dergileri için ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Dergi kapsamında 20’den fazla bilimsel toplantı gerçekleştirdik ve bu toplantılar vasıtasıyla dergi editörlüğüne ilişkin bütün bilgi ve deneyimlerini aktardık.” dedi.

Bükreş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mircea Dumitru ise “Bilim, Gerçek, Demokrasi: Problemli Birliktelik” adlı sunumunu gerçekleştirdi.


Haber: Nurgül Sarsılmaz
Editör: Fırat Güngör
Fotoğraflar: Umut Kozakoğlu
Bu içerik 08 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 445 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..