BUA’DA BİR İLK: ALT ÇALIŞMA GRUPLARI BİR ARAYA GELDİ

Balkan Üniversiteler Birliğinin kapsam ve çalışmalarının genişlemesi ve nitelik bakımından toplantıların akademik bir özellik içermesi amacıyla çalışmalara başlandı. Balkan Üniversiteler Birliğinin sadece Rektörler Toplantısı şeklinde olmaması, BUA’ya üye üniversitelerin dekanlarını, müdürlerini, akademisyenlerini ve hatta öğrencilerini de bir araya getirmesi yönünde yapılan vurgular ve planlar dâhilinde BUA 2019 Selanik Toplantısı’nda BUA üye üniversitelerinin tıp fakültesi dekanları Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun başkanlığında bir araya gelerek öğrenci değişim programları ve bu programların daha aktif kullanımı, Balkan Tıp Birliği, tıp eğitimi odaklı ortak programlar, lisans ve lisansüstü seviyelerde güncel gelişmeler, tıp araştırma merkezleri ve Bükreş’te düzenlenecek 6. Balkan Üniversiteler Birliği Toplantısının ilk gününün Balkan Tıp Çalıştayı olarak belirlenmesi konu başlıkları üzerinde fikir birliğine varıldı.

BUA İktisat Fakülteleri alt grubu ise Selanik Aristoteles Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Grigoris Zarotiadis başkanlığında bir araya gelerek şu konularda fikir birliğine varıldı:

1. Bölgedeki çeşitli krizlerin erken çözülmesinin gerekliliğinin yanı sıra sosyal ve ekonomik alanlarda var olan eşitsizliklerin ve kritik durumların öngörülmesi,

2. Bölgedeki kültürel, sosyo-ekonomik ve politik bağlardan hareketle ortak ilerici, gelişimsel bakış açıları geliştirmek,

3. Çeşitli sorunların olumlu bir şekilde çözülmesi için sosyo-ekonomik ve siyasal bilimlerin kullanılması ve yerel yönetişim, sosyal ortaklar, Ar-Ge, ekonomik ve ticari kurumlar düzeyinde sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilir bir gelecek için iş birliği planlarının harekete geçirilmesi.


Haber: Nurgül Sarsılmaz
Editör: Fırat Güngör
Bu içerik 07 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 326 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDEN KAMU-SANAYİ-ÜNİVERSİTE (KÜSİ) İŞ BİRLİĞİNE ÖNEMLİ DESTEK

Trakya Üniversitesi, Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası ile Uzunköprü Ticaret Borsası arasında bilgi alışverişini güçlendirmek, Kamu-Sanayi-Üniversite (KÜSİ) iş birliğini geliştirmek ve sürdürülebilir bir diyalog sistematiği oluşturmak, üniversitede üretilen bilgiyi ticarileştirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmak, üretim ve hizmet sektörlerinde inovasyon ve AR-GE faaliyetlerini desteklemek amac..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BİR İLK: “BALKAN-TÜRK TEMEL DRONE EĞİTİMİ”

Uluslararası üniversite olma hedefi doğrultusunda yürüttüğü sistemli çalışmalar ve “Geleceğe Köprü” sloganıyla yola çıkan Trakya Üniversitesi, kapılarını Balkanlar’a açarak uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yapıyor. Her geçen gün önemi artan, kuşkusuz Balkanlara can veren kurum ve yapıların başında gelen Trakya Üniversitesi, “Balkan-Türk Temel Drone Eğitimi..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KÜLTÜR VE SPOR DAİRE BAŞKANLIĞI ÇALIŞANLARINA “HİJYEN EĞİTİMİ” VERİLDİ...

Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı çalışanları, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen ve Keşan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Parlak tarafından gerçekleştirilen “Hijyen Eğitimi”ne katıldı. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen eğitime, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı &cce..

BALKANLAR’DAN YOĞUN İLGİ GÖREN “KÜLTÜR MİRASI” ATÖLYESİ TAMAMLANDI

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü ve Edirne Valiliği’nin iş birliğiyle Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tarafından organize edilen, 18’i Avrupa ve Balkan ülkelerinden olmak üzere toplam 40 öğrencinin katıldığı “Kültür Mirası Atölyesi”nde, “Kent İçinde Anıt” konulu atölyeler dizisini başarıyla tamamlayan öğrenciler sertifikalarını aldı. Trakya Üniversitesi M..