BUA’DA BİR İLK: ALT ÇALIŞMA GRUPLARI BİR ARAYA GELDİ

Balkan Üniversiteler Birliğinin kapsam ve çalışmalarının genişlemesi ve nitelik bakımından toplantıların akademik bir özellik içermesi amacıyla çalışmalara başlandı. Balkan Üniversiteler Birliğinin sadece Rektörler Toplantısı şeklinde olmaması, BUA’ya üye üniversitelerin dekanlarını, müdürlerini, akademisyenlerini ve hatta öğrencilerini de bir araya getirmesi yönünde yapılan vurgular ve planlar dâhilinde BUA 2019 Selanik Toplantısı’nda BUA üye üniversitelerinin tıp fakültesi dekanları Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun başkanlığında bir araya gelerek öğrenci değişim programları ve bu programların daha aktif kullanımı, Balkan Tıp Birliği, tıp eğitimi odaklı ortak programlar, lisans ve lisansüstü seviyelerde güncel gelişmeler, tıp araştırma merkezleri ve Bükreş’te düzenlenecek 6. Balkan Üniversiteler Birliği Toplantısının ilk gününün Balkan Tıp Çalıştayı olarak belirlenmesi konu başlıkları üzerinde fikir birliğine varıldı.

BUA İktisat Fakülteleri alt grubu ise Selanik Aristoteles Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Grigoris Zarotiadis başkanlığında bir araya gelerek şu konularda fikir birliğine varıldı:

1. Bölgedeki çeşitli krizlerin erken çözülmesinin gerekliliğinin yanı sıra sosyal ve ekonomik alanlarda var olan eşitsizliklerin ve kritik durumların öngörülmesi,

2. Bölgedeki kültürel, sosyo-ekonomik ve politik bağlardan hareketle ortak ilerici, gelişimsel bakış açıları geliştirmek,

3. Çeşitli sorunların olumlu bir şekilde çözülmesi için sosyo-ekonomik ve siyasal bilimlerin kullanılması ve yerel yönetişim, sosyal ortaklar, Ar-Ge, ekonomik ve ticari kurumlar düzeyinde sosyal ve çevresel olarak sürdürülebilir bir gelecek için iş birliği planlarının harekete geçirilmesi.


Haber: Nurgül Sarsılmaz
Editör: Fırat Güngör
Bu içerik 07 Ağustos 2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 378 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ, KOSOVA HASAN PRİŞTİNE DEVLET ÜNİVERSİTESİ’NİN 50. YIL KUTLAMA TÖRENİNE KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Özel Kalem Öğr. Gör. Kıvanç Ada’dan oluşan heyet, Kosova Hasan Priştine Devlet Üniversitesi’nin daveti üzerine, üniversitenin 50. yıl kutlama törenine katılmak üzere Priştine’ye gitti. Aynı..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ İLE KOSOVA REZONANCA TIP BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ ARASINDA İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Vizyonunu Balkanlar olarak belirleyen ve bu doğrultuda bölge üniversiteleriyle iş birliğini artırmayı hedefleyen Trakya Üniversitesi, Kosova’nın en önemli sağlık kuruluşlarından Rezonanca Tıp Bilimleri Üniversitesi ile ikili iş birliği anlaşmasına imza attı. Tüm alanlarda sorumluluk alarak tecrübesi ve bilgisiyle Balkanların gelişimine katkı sunmak ve Türkiye ile Trakya Üniversitesinin etki alanını genişletmek için a..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HEYETİ’NİN PRİŞTİNE TEMASLARI

Uluslararasılaşma faaliyetleri kapsamında tüm Balkan ülkeleriyle sürekli yakın temas halinde olan Trakya Üniversitesi heyeti, Kosova ziyareti kapsamında Priştine’de önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Ö..

YENİ KOSOVA CUMHURİYETİ’NDEN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE BÜYÜK ONUR...

Kosova Yerel Yönetim Bakanı Emili Rexhepi, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na, Kosova Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk günden bu yana üniversitenin bölgede hayata geçirdiği hizmetlerinden ötürü teşekkür plaketi takdim etti. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

24
Şub
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE, CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYELERİNDE, “YETENEK HER YERDE” KARİYER FUARI…

Trakya Üniversitesi Bölgede Büyük Ses Getirecek Bir Etkinliğe Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor. Gelişen dünyaya ayak uydurarak eğitim, bilim, teknik ve teknoloji alanındaki global yenilikleri yakından takip etmeyi amaçlayan Trakya Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Himayelerinde önemli bir etkinliğe daha imza atmaya hazırlanıyor. Öğrencilerine iyi bir üniversite eğitimi ve kariyer fırsatı sunmak iç..