BALKAN ARBORETUMU VE EDTU HERBARYUMU UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI

Üniversitemiz Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu Uygulama ve Araştırma Merkezi, 31 Aralık 2013 tarihinde saat 10.30’da açıldı.

Açılış programına, Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer ZAİM, Merkez Müdürü Prof. Dr. Feruzan DANE, Arboretum heyetinde bulunan Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, İpsala Meslek Yüksekokulu ve Havsa Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları ile basın mensupları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Merkez Müdürü Prof. Dr. Feruzan DANE, merkezi tanıtan bir sunum yaptı. “2013 yılına kadar 12.000 m² alanda çalışmalarını sürdürmüş olan Balkan Arboretumu’nda Rektörümüz Prof. Dr. Yener YÖRÜK yeniden yapılanma aşamasını başlatmış ve çalışmalara ivme kazandırmıştır. Toplamda şu an arboretum 264.370 m²  alanda hizmet vermekte olup yeri otoban ile Balkan Yerleşkesi arasında kalan Güllapoğlu Deresi’nin çevresindedir.” şeklinde konuşan Prof. Dr. Feruzan DANE, “Arboretum alanında önce Harita Ekibi çalışmalarını bitirdi. Şu an peyzaj çalışmaları sürmektedir. Herbaryum’da ise 13.288 bitki örneği bulunmaktadır. 20.11.2013 tarihli Yükseköğretim Kurulu Toplantısı’nda incelenmiş ve 2547 sayılı Kanun’un 2880 sayılı kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca kurulmuştur.”dedi.

Bugüne kadar yapılmış olan çalışmaları aktaran Prof. Dr. Feruzan DANE, desteğinden dolayı Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK’e teşekkürlerini sundu.

Rektör Prof. Dr. Yener YÖRÜK ise, “Herbaryum Biyoloji Bölümü’nün en az 30 yıllık birikimi ile kurulmuştur. Geçmişte ve bugün emeği geçen, katkı sağlayan tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine başladı.

“Herbaryumu önemsiyor ve gelişmesini istiyorum. İki elle değil dört elle çalışarak herbaryumu kamuoyuna tanıtarak daha ileri seviyelere getirmeliyiz. Trakya Üniversitesi’nde büyük bir bitki arşivi ve hayvan var ve bunu gelecek nesillere aktarmalıyız.” diyen Prof. Dr. Yener YÖRÜK, arboretumun çocuklara ve gençlere tabiatı anlatmak, ağaçların, bitkilerin ve çiçeklerin isimlerini öğretmek konusunda önemli bir rol oynayacağını söyleyerek, “Çocuklarımız bilsinler ki sevsinler, sevsinler ki çevreyi ve tabiatı korusunlar.” dedi. “Edirne’de Karaağaç semtini herkes biliyor ama semte adını veren ağacı, Karaağacı o kadar az kişi tanıyor ki” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet AYBEKE ise arboretumda yapılacak olan ağaç temizleme çalışmasını anlatarak şunları söyledi: “Üniversitemiz Arboretum alanında bulunan ağaçlar kavak, dişbudak, söğüt, karaağaç ve akasya türlerine aittir. Ağaçların büyük bir bölümü (%70), Arboretum alanında bulunmakta olup, dere yatağı içindeki kısmı %30 civarındadır. Gerek tarafımızdan gerekse Edirne Orman İşletme Müdürlüğü uzman ekipleri ile yapılan keşifler sonucunda birçoğunun kuru, hastalıklı ve yıkılma tehlikesi oluşturduğu tespit edilmiştir. İleride Arboretum alanında yapılacak yeni düzenlemelerde, ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarında hastalıkların yayılmasının engellenmesi, çalışanların ve ziyaretçilerin can sağlığı ve sulak alanın daha iyi amenajmanı açısından bu ağaçlardan hastalıklı ve kuru, yıkılmış olanlarının kontrollü olarak kesilmesinin gerekliliği ortaya çıkmıştır. Gerek Arboretum parsellerinde gerekse dere yatağı içindeki yapılacak olan hastalıklı, yıkılmış veya yıkılma tehlikesi olan “odunluk” kalitedeki ağaçların temizlenmesidir. Gerçekleştirilecek olan bu çalışma, ileride yapılacak arboretum çalışmalarına zemin hazırlayacaktır. Yapılacak olan kesim için gerekli yasal izin alınmış olup, kesim işini yürütecek kişi ile yaptığımız görüşmelerde kesimin 6-7 Ocak veya buna yakın tarihlerde başlayacağı bilgisi alınmıştır.”

 

Bu içerik 31 Aralık 2013 tarihinde yayınlandı ve toplam 1931 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

ÖĞRETİM ÜYELERİMİZDEN MAKEDONYA ÜSKÜP’TE SERGİ

Makedonya’nın Üsküp şehrinde yer alan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin daveti ile Kulturnu Informativen Centar Sergi Salonun’da gerçekleştirilecek olan Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Ayhan Çetin’e ait ‘Explosion’ isimli kişisel resim sergisi ile Yrd. Doç. Dr. Ersan Sarıkahya’ya ait ‘Exhaustion’ isimli kişisel gra..

“TRAKYA BÖLGESİNDE BULUNAN ÜNİVERSİTELER ULUSLARARASI ÖĞRENCİ ÇALIŞTAYI” GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Trakya Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi iş birliği ile Üniversitemiz ev sahipliğinde 05 Şubat 2018 tarihinde “Trakya Bölgesinde Bulunan Üniversiteler Uluslararası Öğrenci Çalıştayı” gerçekleştirildi. Üniversitemiz Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen çalıştaya, Üniver..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler

13
Şub
"EDİRNE GÖRÜNÜMLERİ" SERGİSİ

90 yıla yakın bir süre Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış, Osmanlı mimarisini doruk noktasına taşıyan görkemli dini yapıları ve sivil mimarlık örnekleri ile ön plana çıkmış olan Edirne, tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Türkiye’nin en önemli kentleri arasında yer alır. Aynı zamanda coğrafi konumu nedeniyle Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı niteliğindedir. Uzun yıllardır ..