BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu ile akademisyenler katıldı.

Çalıştay açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Edirne’nin tarihi ve kültürel yapısından bahsederek Trakya Üniversitesi’nin konumu gereği yüklendiği misyonu, “Her üniversitenin bir amacı vardır ama Trakya Üniversitesi özellikle Balkanlar’ı hedef almış ve bu coğrafyada etkinliği arttırmayı hedeflemiş bir üniversite olarak gelişimini sürdürmüştür.” şeklinde ifade etti. Bu anlayış ile Trakya Üniversitesi’nin Balkanlar’daki faaliyet ve etkinlikleri hakkında bilgi veren Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, etkili ve verimli olabilmek için koordinasyon içerisinde çalışmaya ihtiyacımız olduğunu vurguladı. Rektörümüz, “Balkanlar’da faaliyet gösteren büyükelçiliklerin, başkonsoloslukların, TİKA’nın, Yunus Emre Enstitüsü’nün ve diğer kurumların eş güdüm içerisindeki hareket etmelerini çok önemli buluyoruz. Bu kurumlar arasında eş güdüm sağlanabilirse çok daha etkili ve verimli olacağını düşünüyorum.” dedi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Balkan ulusları ile ortak bir tarihi geçmişe sahip olduğumuzu vurgulamak ile birlikte akademik güç ve kabiliyetimizi ortaya çıkararak kazanımlarımızı da Ülke olarak tüm dostlarımızla paylaşmamız gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Mahmut Ak, “Ülkemizde 7,5 milyon yükseköğretim öğrencisi ve 150 bin akademik personel var. Türkiye bu akademik gücü ve kabiliyeti ile kendi ürettiklerini ülke içerisinde sınırlı tutamaz. Ülkemiz adına uluslararası referansı arttırmamız ülkemizin eğitim alanından çıkıp kendi genel iddialarını sürdürebileceği açık rekabet ortamına da katkı sunar.” İfadelerini kullandı.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe, Balkanlar’ın Türkiye’nin bir parçası ve devamı niteliğinde olduğuna vurgu yaparak bu sebeple oraya ilginin yoğun tutulması gerektiğini sözlerine ekledi. Prof. Dr. Tahsin Erkan Türe, Balkan Üniversiteleri arasında 2014 yılında kurulan ve Trakya Üniversitesi’nin Kurucu Başkanı ve sürekli Sekretaryası olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin ve üye üniversiteler arasında her türlü bilimsel, sosyal ve kültürel iş birliğini geliştirmek amacıyla oluşturulduğuna dikkat çekti.

Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, “Bu çalıştayın çok anlamlı olacağını ve ileri atacağımız adımlarda sizlerin destekleri ile Balkanlar’ı daha güzel günlere götüreceğine inanıyorum.” dedi ve konuşmasını Uluslararası Balkan Üniversitesi’ndeki kampüs hayatı ve eğitim faaliyetleri hakkında bilgi vererek sonlandırdı.

Çalıştayda organizasyonel yapı ve tematik öncelikler, iş birliği alanları ve karar alma, yönetim ve uygulamada paydaş katılımı ile ilgili bilgiler verildi.

Çalıştay tartışma ve değerlendirme bölümü ile son buldu.

 

Bu içerik 08 Şubat 2018 tarihinde yayınlandı ve toplam 1186 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ SULTAN II. BAYEZİD KÜLLİYESİ SAĞLIK MÜZESİ ULUSAL BASININ GÜNDEMİNDEN DÜŞMÜYOR

Üniversitemiz bünyesinde 21 yıldır ziyaretçilerini ağırlayan ve dünyanın en prestijli müzecilik ödüllerinden birinin sahibi olan Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, 05 Mayıs 2018 tarihinde rekorlarına bir yenisini daha ekleyerek bir günde 7.500 ziyaretçiyi ağırlamıştı. Her yıl ziyaretçi sayısını istikrarlı bir şekilde artıran, şehrimize gün geçtikçe daha fazla turist kazandıran Sul..

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ŞEHİT RESSAM HASAN RIZA GÜZEL SANATLAR MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Şehit Ressam Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mezuniyet Töreni, 21 Mayıs 2018’de Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mümin Şahin, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yılmaz Çan, İpsala Teknik Meslek Yüksekokulu Müdürü ve MEYOK Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Hayati Arda, Teknik Bilimler Meslek..

YENİ BOSNA-HERSEK İSTANBUL BAŞKONSOLOSU ÜNİVERSİTEMİZİ ZİYARET ETTİ

Bosna-Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic, 14 Mayıs’ta, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoglu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Uzun, Trakya Üniversitesi Balkan Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Alp, Öğretim Üyesi Seda Taş ve Öğretim Görevlisi Enes Turbic yer aldı. İki ülke arasındaki özellikle ekonomi ve eğitim alanlarında atılan adımlar v..

KEŞAN MESLEK YÜKSEKOKULU’NDA MEZUNİYET TÖRENİ

Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulu 2017-2018 Akademik Yılı mezuniyet töreni, 11 Mayıs 2018’de, Keşan Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirildi. Törene Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu, Keşan Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kök, Yusuf Çapraz Uygulamalı B..