2019-KORONAVİRÜS İLK VAKALARINDAN BİRİ, TÜRKİYE’NİN EN PRESTİJLİ DERGİLERİNDEN BİRİ OLAN TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN MEDİCAL JOURNAL'DA YAYINLANDI

Yayın kalitesiyle dünya çapında tanınırlığı ve güvenirliği tescillenmiş olan Trakya Üniversitesi Balkan Medical Journal, son sayısında koronavirüsün tanı ve tedavisinde önemli bilgiler sunan bir makaleye yer verdi. Virüsün ilk kez ortaya çıktığı Wuhan kentinin bağlı olduğu Hubei eyaletinde görev yapan Çinli dört uzman tarafından kaleme alınan, 50 yaşındaki bir kadının başarıyla sonuçlanan bulgu ve tedavisine ilişkin gözlemlerini bilim dünyasına duyurmak için yazdıkları ve tüm dünyada büyük yankı uyandıran makale Balkan Medical Journal’da yayınlandı.

Balkan Medical Journal dergisinden, online olarak da ulaşılabilen makale “CT Manifestations of Novel Coronavirus Pneumonia: A Case Report” (Yeni Koronavirüs Pnömonisinin BT Belirtileri: Olgu Sunumu)" başlığı ile yayınlandı. Hubei Tıp Kolejine bağlı Xiangyang Hastanesi'nde çalışan Çinli doktorlar Peng An, Ping Song, Kai Lian, Yong Wang isimli iki Radyoloji Uzmanı ile iki Enfeksiyon ve Solunum Yoğun Bakım uzmanının birlikte sundukları, 5 Şubat 2020 tarihinde alınan ve 4 Mart 2020 tarihinde kabul edilen yazıda, ağır pnömonili (zatürre) bir kadın hastanın Akciğer Grafisi ile birlikte Bilgisayarlı Tomografileri karşılaştırmalı olarak yorumlanıyor.

Makalede koronavirüslü kadın ile ilgili şu ifadelere yer veriliyor: “İş kadını olan elli yaşındaki hasta 'bir hafta ateş, ishal, iştahsızlık ve asteni' gibi yakınma şikayetleri ile başvurdu. Başlangıçta kendisine Tamiflu verildi. İnfluenza A virüsü serolojisi negatifti. Üç gün sonra hastanın semptomları düzelmediği için levofloksasin başlandı. Yeni koronavirüs nükleik asit testi negatifti. Hastalığın başlamasından önce hastanın bir iş gezisinde Wuhan'a gittiğine dikkat çekildi. Verilen tedaviye rağmen vücut ısısı 39.2 ° C'ye yükseldi ve daha ileri değerlendirme için kliniğimize sevk edildi. Daha sonra, göğüs bilgisayarlı tomografi yapıldı ve bilateral multifokal zemin cam opasiteleri ile konsolidasyon ile ayırıcı tanı olarak viral pnömoni önerdi ve sonraki 2019 yeni koronavirüs pnömonisi nükleik asit testi pozitifti.”

“Yeni Koronavirüs Pnömonisinin BT Belirtileri: Olgu Sunumu” adlı makaleye http://balkanmedicaljournal.org/uploads/pdf/pdf_BMJ_2192.pdf adresinden ulaşılabilir.
Bu içerik 19 Mart 2020 tarihinde yayınlandı ve toplam 2695 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

YENİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ’NİN 20 YATAKLI YENİ SOLUNUM YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ HASTA KABULÜNE BAŞLADI

Bölgenin en büyük ve en donanımlı hastanesi olan Trakya Üniversitesi Hastanesi, 20 yataklı yeni “Solunum Yoğun Bakım Ünitesi”ni hizmete açtı. Hasta kabulüne başlanan 20 yataklı yeni Solunum Yoğun Bakım Ünitesi ve kısa süre önce hizmete giren 10 yataklı yeni Dahili Yoğun Bakım Ünitesi ile birlikte, 12’si negatif basınçla izole bir şekilde hazırlanan toplam 30 yeni yoğun bakım yatağı, ventilat&ou..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE YENİ BİR FAKÜLTE DAHA: KIRKPINAR SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Trakya Üniversitesinin en eski akademik birimlerinden biri olan Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Resmî Gazete’de yayımlanan kararla fakülte kimliği kazandı. Kırkpınar Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun, alınan bu karar sonrası fakülte statüsüne dönüşmesi ile Trakya Üniversitesi bünyesindeki fakülte sayısı da 14’e yükseldi. Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fak&u..

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NDE UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI…

Trakya Üniversitesi, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri kapsamında uzaktan eğitime başladı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın, eğitim ve öğretim süreçlerinin mümkün olduğunca kesintiye uğramadan sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için aldığı uzaktan eğitim kararı doğrultusunda Trakya Üniversitesi, asenkron (eş zamanlı olmayan) uzaktan eğitim sistemini “E-Ders Pla..