TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE “CUMHURİYETİN 100. YILINDA GEÇMİŞTEN GELECEĞE SERMAYE PİYASALARI” PANELİ DÜZENLENDİ

Trakya Üniversitesinde Cumhuriyetin 100. yılı kapsamında düzenlenen etkinlikler hız kesmeden devam ediyor.

Trakya Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Finans ve Bankacılık Bölümü ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü iş birliği ve Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş. desteğiyle ‘’Cumhuriyetimizin 100. Yılında Geçmişten Geleceğe Sermaye Piyasaları’’ etkinliği Balkan Kongre Merkezinde düzenlendi. Yatırım Finansman Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Barış Esen Moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Trakya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İ. Sadi Uzunoğlu ve Yatırım Finansman A.Ş. Yurtdışı Piyasalar ve Kurum Portföy Yönetiminden Sorumlu Direktör Dr. Nuri Sevgen bir konuşma gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan etkinlikte açılış konuşmasını gerçekleştiren Uygulamaları Bilimler Fakülte Dekanı Prof. Dr. Gökhan Sönmezler Cumhuriyetin 100. yılı çerçevesinde bu etkinliği gerçekleştirdiklerini ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.

Türkiye’de sermaye piyasaları hakkında bilgi veren Dr. Barış Esen, toplam yatırımcı sayılarındaki artışın oldukça kayda değer olduğunu özellikle Borsa İstanbul’da bir milyon yatırımcının 8.6 milyon yatırımcıya ulaştığını belirtti. Enflasyonun etkisi ile toplumun, özellikle genç kesimin para kazanma amacıyla halka arzlara yöneldiğini aktaran Dr. Barış Esen sunumunda, sermaye piyasaları, Türkiye’deki yatırımcıların ve dünyadaki borsa konumunun son durumunu analiz etti.

Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu konuşmasında sermaye piyasaları tarihsel gelişimi ile ilgili bilgi verdi. Uzunoğlu dünyadaki sermaye piyasalarında gerçekleşen ilk işlemlerden bahsederek, Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk işlemleri hakkında bilgi aktardı.

Dr. Nuri Sevgen ise konuşmasında uluslararası piyasaların belirli noktalarına ve geçmişten günümüze olan gidişatına değindi. Sevgen dış piyasa ve enflasyon ile ilgili açıklamalar yaptığı konuşmasında kredi mekanizması hakkında da bilgi aktardı.

Bu içerik 16.11.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 171 kez okundu.