TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BAĞIMLILIKLARLA MÜCADELE KOMİSYONU’NDAN SİBER ZORBALIK FARKINDALIK ÇALIŞMASI

Trakya Üniversitesi Bağımlılıklarla Mücadele Komisyonu, internet ve bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda oldukça yaygınlaşan “Siber Zorbalık” konusunda farkındalık oluşturacak bir çalışmaya imza attı. 

Trakya Üniversitesi Bağımlılıklarla Mücadele Komisyonu, Uzunköprü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile okullarda da giderek büyüyen bir sorun haline gelen “Siber Zorbalık” konusunda örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Uzunköprü’de yer alan okullarda öğrenim gören 470 lise ve ortaokul öğrencisi ile “Siber Zorbalık” çalışması yapıldı. 

Çalışmada, siber zorbalığın medya okuryazarlığı ve akıllı telefon bağımlılığı ile olan ilişkisi üzerinde duruldu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Bağımlılıklarla Mücadele Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, siber zorbalığa karşı medya okuryazarlığı farkındalığının artırılması gerektiğini vurguladı. 

Siber zorbalığın, medya okuryazarlığı ve akıllı telefon bağımlılığı ile ilişkisi üzerine bir çalışma gerçekleştirdikleri bilgisini kaydeden Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, yapılan araştırmaların siber zorbalığa maruz kalan çocuklarda birtakım psikolojik sorunlar ortaya çıkabildiğini gösterdiğini söyledi. Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, “Siber zorbalık ile akıllı telefon bağımlılığı, ikisinin de olumsuz bir durum olduğunu biliyoruz. Bunların birbirleriyle ilişkisini anlıyor ve gözlem yapabiliyoruz. İkisinin de ortak noktası var. Stres, depresyon ve şiddet eğilimi gibi durumlar var. İkisinde de kızgınlık ve agresiflik gibi durumlar ortak seyrediyor." dedi. 

Ailelere siber zorbalıkla mücadele konusunda önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü ifade eden Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, “Biz ne kadar medyadaki veriyi çocuklara etik kurallar çerçevesinde öğretebilirsek ve bunu üretmesini, anlamasını, analiz etmesinin farkındalığını artırabilirsek siber zorbalık eylemleri azalacaktır. Özellikle sosyal medya bağımlılığı olan çocukların siber zorbalığa yatkın olduğunu belirledik. Bu konuda ailelerin de siber zorbalık konusunda bilinçli olması gerekiyor. Ebeveynler elektronik ortamda da iyi, bilinçli birer ebeveyn olmalı. Çocuğunun hangi sitelere girdiğini kontrol etmeli. Aileler birlikte internette çocuğuyla vakit geçirmeli ya da kısıtlayıcı durumlar getirebilmeli. Örneğin ortaokul çağındaki çocuğa belirli süre internet kullandırmalı." ifadelerini kullandı. 

Medya okuryazarlığı ve siber zorbalık arasında ise negatif korelasyon olduğunu dile getiren Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin, okullarda medya okuryazarlığı dersine fazlasıyla önem verilmesi gerektiğini söyleyerek “Medya okuryazarlığı dersinin okullarda artırılması gerekiyor. Medya okuryazarlık dersini iyi öğrenen çocuklar, siber zorbalıkla daha kolay başa çıkabilir. Teknoloji her yerde ve teknoloji bağımlılığı, siber zorbalık, siber aylaklık gibi olgular yavaş yavaş her yerde arttı. Bunlarla mücadele edebilmek için medya okuryazarlığını çok iyi öğrenmeliyiz." diye konuştu.

Doç. Dr. Deniz Mertkan Gezgin ayrıca, yaptıkları çalışmayı “Lise Öğrencileri Arasında Dijital Şiddet: Siber Zorbalık, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ve Medya Okuryazarlık Arasındaki İlişki” başlığıyla Trakya Üniversitesinin bilimsel dergilerinden Trakya Eğitim Dergisi’nde (Trakya Journal of Education) yayımladıklarını söyledi.

Bu içerik 18.01.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 274 kez okundu.