HEKİM ADAYLARI “BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ” İLE MESLEĞE İLK ADIMLARINI ATTI

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında üniversiteye başlayan hekim adayları için “Beyaz Önlük Giyme Töreni” düzenledi. Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende hekim adayı öğrenciler, beyaz önlüklerini eğitim alacakları hocalarının ellerinden giydiler.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Beyaz Önlük Giyme Töreni” gerçekleştirildi. Törende, hekimliğe ilk adımlarını atan 273 Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi, aileleri önünde beyaz önlüklerini giymenin heyecan ve gururunu yaşadı.

Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çavuş yönetimindeki Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bakır Üflemeli Grubu’nun mini konseri ile başladı. Müzik dinletisinin ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata tarafından Bakır Üflemeli Grubu üyeleri Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çavuş, Sertaç Sevinç, Elif Hasekili, Katre Özkay, Remzi Yiğit Çağlar, Ayaz Eren Pakel, Suat Deniz Kuntel, Demir Polat’a teşekkür belgeleri takdim edildi.

Törende Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni birincilikle kazanan ve dönem arkadaşları adına bir konuşma yapan Cansel Yavuz, çocukluk hayalini gerçekleştirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadığını ifade etti. Hekimlik mesleğine ilk adımı attıklarını belirten Cansel Yavuz, “Küçüklüğümden beri hayalini kurduğum, yıllarca emek verdiğim hedefime ulaştığım ve bu kutsal mesleğe Trakya Üniversitesinde adım attığım için mutlu ve gururluyum. Bugün bizzat Atatürk tarafından üzerimize yüklenen büyük bir sorumluluğun altına giriyoruz. Artık ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz!’ derken kast edilen hekimlerin bir parçasıyız. Ve bu uğurda var gücümüzle çalışacağımıza söz veriyorum. Bu yolda her daim yanımda olan, sevgilerini ve desteklerini hiç esirgemeyen sevgili aileme teşekkür ediyorum.” dedi.

Öğrencilerin, hekimlik yolunda ilk adımı attıklarını belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata, “Trakya Üniversitesi’nin kuruluşunun 40. yılında, bugün pırıl pırıl 273 genç evladımız Tıp Fakültesi eğitimine başlayacaklar. Öğrencilerimizin 236’sı bu yılki öğrenci seçme ve yerleştirme sınavı ile 9’u diğer tıp fakültelerinden yatay geçişle ve 28’i uluslararası öğrenci olarak buraya geldiler. Değerli öğretim üyelerimiz tecrübelerini paylaşarak, rol model olarak sizleri çağdaş, evrensel bilgilerle donatılmış genç doktorlar olarak yetiştirmek ve topluma kazandırmak için kucaklamaya hazırlar. Başarılarınız hepimizi gururlandıracak.” dedi.

Tıp eğitiminin yaşam boyu devam ettiğini de vurgulayan Dekan Prof. Dr. Filiz Akata, “Tıp eğitimi, her yerde ve her zaman çok zordur. Tıp eğitimi, tıp fakültesinde başlamakta ve yaşam boyu devam etmektedir. Adanmışlık ve büyük bir emek gerektiren bir meslektir doktorluk. Mesleğinizin sizin hayatınızın önemli bir parçası olacağını unutmayınız. Sizler tarihi bir açık hava müzesi olan, Osmanlı İmparatorluğunda başkentlik yapmış, Fatih’in doğduğu şehir olan Edirne’de 40 yıllık bir geçmişi olan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim göreceksiniz.” şeklinde konuşarak öğrencileri ve ailelerini tebrik etti.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne’ye, Trakya Üniversitesi ve Tıp Fakültesine gelen öğrencileri ve ailelerini tebrik ederek, “1982 yılında kurulan, bölgenin en büyük ve köklü eğitim kurumu olan Trakya Üniversitesine hoş geldiniz. Üniversitemiz, 40. yılında 6 bine yakını uluslararası olmak üzere 42 bin öğrencisi ile 84 ülkeden ve en çok Balkanlardan öğrencilerin tercih ettiği üniversite olma gururunu yaşıyor. Sizler de bugün aynı gurur ve heyecanla bir ömür boyu devam edecek hekimlik yolculuğunuzun ilk adımı olan beyaz önlüklerinizi giyeceksiniz. Ülkemizin en büyük zenginliği, güvenç ve gurur kaynağı siz değerli gençlerimizsiniz. Bu bilinç ile gerek iş hayatınızda gerek çalışmalarınızda ülkenize, milletinize ve hedeflerinize bağlığınızı asla kaybetmeyiniz. Kendinizi, sahip olduğunuz değerlerin ve sorumlulukların farkında olarak en iyi şekilde yetiştirmek için çabalayınız. Okulunuzda alacağınız eğitim ve çalışma disiplini ile mezun olacak, iyi bir lider, toplumunuza yarar sağlayacak bireyler olarak yetişeceksiniz. Hepinizin kendine özgü yetenekleri var. Potansiyelinizin ve yeteneklerinizin farkında olun.” dedi.

Beyaz önlüğün temizliği, saflığı ve vicdani temizliği temsil ettiğini de ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Beyaz önlüğü giydikten sonra güler yüzünüzü, tatlı dilinizi, merhametinizi de önlüklerinizle beraber takınınız. Güler yüz ve tatlı dil, en iyi ilaçtan daha faydalı bir ilaçtır. Beyaz önlükleriniz kirlenebilir ama önemli olan zihninizin, ruhunuzun ve yüreğinizin kirlenmemesidir.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tıp Fakültesi’nden yakın zamanda emekli olan öğretim üyelerine plaket takdimi gerçekleştirildi.

Tıp fakültesi öğrencilerine beyaz önlüklerin giydirilmesi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata tarafından Beyaz Önlük Andının okutulmasıyla tören programı sona erdi.

Törene Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Filiz Akata’nın yanı sıra Edirne İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa İshak Yıldırım, Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin, akademisyenler, öğrenciler ve velileri katıldı.


Bu içerik 26.09.2022 tarihinde yayınlandı ve toplam 2142 kez okundu.