DOÇ. DR. YELİZ YEŞİL’İN YENİ KİTABI YAYIMLANDI

Trakya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yeliz Yeşil’in, “Deprem ve Dezavantajlı Gruplar” isimli yeni kitabı yayımlandı.

Doç. Dr. Yeliz Yeşil tarafından kaleme alınan ve Eğitim Yayınevi yayınlarında çıkan “Deprem ve Dezavantajlı Gruplar” adlı kitap okuyucuyla buluştu.

Doç. Dr. Yeliz Yeşil kitap hakkında bilgi vererek “Bu kitap deprem, dezavantajlı gruplar, depremin etkileri ve 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremler, deprem sebebiyle dezavantajlı durumu artan veya dezavantajlı duruma düşen bireylerle (Kadınlar, çocuklar, yaşlılar, engelliler, göçmenler, evsizler) ilgili konuları içermektedir. Özellikle toplumdaki dezavantajlı bireyler depremden dolayı daha dezavantajlı duruma düşebilmektedirler. Bu kitapta depremle ilgili olarak savunmasız gruplara ilişkin sonuçlar ayrıştırılmış ve kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler, göçmenler ve evsizler şeklinde sunulmuştur. İlerideki çalışmalarımda diğer dezavantajlı gruplar da deprem açısından irdelenebilir. Bu çalışma deprem ve dezavantajlı grupları ele alarak ve dezavantajlı bireylere depremin etkilerini bireylerin dezavantajlı durumlarına göre ayrıştırarak literatüre bu yönde bakış açısı getirmektedir. Ayrıca literatürde daha önce "Deprem ve Dezavantajlı Gruplar" adlı bir kitap çalışması olmaması açısından da kitap önemli bir kaynaktır." dedi.

Bu içerik 27.09.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 373 kez okundu.