DEKAN PROF. DR. ÖMER ZAİM’E PUL SERGİSİNDEN ALTIN MADALYA

Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Zaim, Ankara’da katıldığı pul sergisinden altın madalya ve özel ödül olmak üzere iki ödülle döndü.

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş (PTT) ve Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) iş birliği ile düzenlenen Ankara'23 - Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı Uluslararası Pul Sergisi'ne kendisine ait "Kimyada Nobel Ödülleri" adlı pul koleksiyonu ile katılan Fen Fakültesi Dekanı ve Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Zaim, altın madalya ile ödüllendirildi. Zaim ayrıca, aynı koleksiyonu ile Ankara Filateli Derneği özel ödülünü de kazanma başarısı gösterdi.

Ankara 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Pul Sergisine, Milli Sergi kategorisinde filatelinin 10 dalında 103 koleksiyon, Uluslararası kategoride ise 11 ülkeden 9 dalda Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye konularını içeren 68 koleksiyon katıldı. Prof. Dr. Ömer Zaim’in koleksiyonu, Milli Jürinin değerlendirmesi neticesinde 100 üzerinden 90 puan alarak altın madalya alma başarısı gösterdi.

Akademisyen olarak sürdürdüğü kariyerinin yanında pul tutkusu ile de tanınan Prof. Dr. Ömer Zaim’in, halihazırda çoğunluğunu Türkiye Cumhuriyeti Posta Kurumunun bastığı çok sayıda pul, ilk gün zarfı ve antiyeden oluşan hatırı sayılır bir koleksiyonu bulunmaktadır. Kimya Temalı Koleksiyonu ile pek çok ulusal sergide ödüller alma başarısı gösteren Prof. Dr. Ömer Zaim'in Kimya alanında çıkmış pul, zarf, kart gibi filatelik malzemelerden oluşan koleksiyonun bir kopyası, Fen Fakültesi Fizik-Kimya binasının 2. katında eğitim amaçlı olarak sergilenmektedir.

Bu içerik 30.11.2023 tarihinde yayınlandı ve toplam 394 kez okundu.