ÜNİVERSİTEMİZİN MÜZELERİ DİKKAT ÇEKTİ

Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı davetli konuşmacı olarak katıldığı Boğaziçi Üniversitesi Büyük Toplantı Salonu’nda (Saatli Bina BTS/Güney Kampüsü) düzenlenen “Müzelerde/Kültürel Çalışmalarda Yeni Trendler: Hikaye Anlatımı” isimli konferansta “Trakya Üniversitesi Müzelerinin Hikayeleri” konulu sunumuyla katıldı.

Genel Sekreter Yardımcısı Öğr. Gör. Hakan Akıncı, bünyesindeki Kültür Bakanlığı onaylı üç müzesiyle bölgenin kültür lokomotifi olan Trakya Üniversitesinin kültürel alanda bölgeye kazandırdıkları ve müzelerin kuruluş hikayelerini, müzelerdeki yaşanmış olayları anlattı.

Özellikle Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesindeki Ahmet Kutsi Tecer’in 1957 yılında yazdığı “Ağaçla Sarmaşık” isimli şiiri ve bu şiirin hikayesi konferansın en çok ilgi çeken konusu oldu.

AĞAÇLA SARMAŞIK

Burada, bu eski Darüşşifa’da

Birbirine âşık iki genç varmış.

Kızın bulunduğu yer loş bir oda,

Oğlanın kaldığı yer daha darmış.

 

Her sabah avluda buluşurlarmış,

Doluncaya kadar bir kum saati,

Kızın etrafını periler sarmış,

Oğlanın altında bir sihir atı.

 

Nihayet bir zaman gelmiş, sıhhati

Düzelmiş bu iki sevdalı gencin

Bir anda kaybolmuş hayatın tadı,

Meğer saadetmiş bu onlar için.

 

Son defa yan yana gelmiş ikisi,

And içmiş bir daha ayrılmamaya;

Kandırıp bu iki âşık herkesi,

Yeniden girmişler Darüşşifa’ya

 

En sonda acımış onlara Hızır,

Yaptığı bir iksir varmış kendinin,

Uyuduğu zaman Başhekim, Nazır

İlacına katmış her ikisinin.

 

İçince iksirden bu iki âşık,

Dünyası değişmiş her iki canın,

Kız bir ağaç olmuş, oğlan sarmaşık,

Issız bahçesinde Darüşşifa’nın.


Ahmet Kutsi Tecer

1957

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..

Etkinlikler» Tüm Etkinlikler