ÜNİVERSİTEMİZDEN KARADAĞ’A ZİYARET

Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Danışmanı Prof. Dr. Hilmi İbar, Üniversitemiz adına 08-11 Kasım arasında Karadağ’ı ziyaret ederek Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Ulaştırma Bakanı Osman Nurkovic, Türkiye Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip, Boşnak Demokratik Birliğinden Edib Saljic, Srednja Skola Gimnaziya Rozaye Okul Müdürü Feyzo Muric, Rozaye Baş İmamı Reyhan Hot ile görüştü.

Görüşmelerde Doç. Dr. Murat Türkyılmaz, Trakya Üniversitesinin Balkanlara çok önem verdiğini ve önümüzdeki dönemlerde uluslararası öğrenci sayımızın on bine çıkararak uluslararası bir üniversite olmayı hedeflediğimizi, bu kapsamda sadece 39 olan Karadağlı öğrenci sayımızın daha da artırmayı istediğimizi ifade etti. Ulaştırma Bakanı Osman Nurkovic ise iki oğlunun yüksek öğrenimini Türkiye’de tamamladığını, kendi ailesinden Çanakkale Savaşı’na giden ve şehit düşen akrabalarının olduğunu, Trakya Üniversitesinde Karadağlı öğrencilerin eğitim alarak ülkelerine donanımlı olarak dönüp hizmet etmelerinden mutlu olacağını ve Trakya Üniversitesinin Karadağ’a gelip temaslar kurup tanıtım yapmasından duyduğu memnuniyeti belirtti.

Türkiye Podgoritsa Büyükelçimiz Serhat Galip’e Trakya Üniversitesinin Balkan Politikası ve Balkanlı öğrenci sayısı arttırmaya yönelik planlarımız hakkında bilgi verildi. Özellikle iki binden fazla Balkan kökenli öğrenciye sahip Üniversitemizde az sayıda Karadağlı öğrencinin olduğu ve bu sayının ivedilikle artırılması gerektiği vurgulandı. Büyükelçimiz Trakya Üniversitesinin Karadağ’a gelmesinin sevindirici olduğunu ve burada Üniversitemize her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Üniversitemiz mezunu Edib Saljic ise Karadağ’da Türkiye Mezunlarının toplandığı bir oluşum içinde olduklarını ifade ederek Üniversitemizin Karadağ’a gelmesinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür etti.

Görüşmelerde özellikle Rojaye ve Potporisa’daki başarılı öğrencilerin Trakya Üniversitesine getirilmesi, Trakya Üniversitesi hastanesinde doktorların ve sağlık personelinin staj yaptırılması ve eğitim verilmesi,  Karadağ Üniversitesi (University of Montenegro) ile özellikle lisansüstü düzeyde ortak çalışmalar yapılmaya başlanması, Erasmus ve Mevlana Programların aktif olarak kullanılması konularında görüşmeler yapıldı.

Bu içerik 17 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı ve toplam 402 kez okundu.

Resimler

   Tüm Resimleri İndir

Diğer Haberler» Tüm Haberler

RUMELİ’YE EN ÇOK HİZMET VEREN EĞİTİM KURUMU: TRAKYA ÜNİVERSİTESİ

Tek Rumeli TV tarafından düzenlenen "Rumeli'nin En'leri 2017" ödül töreni Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda 10 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirildi. Törende Üniversitemiz Rumeli’ye En çok Hizmet Veren Eğitim Kurumu Ödülünü aldı. 500 Sivil Toplum Kuruluşunun davet edildiği, 240 Rumeli Balkan Derneğinin katıldığı 20 kategoride yapılan oylama ile belirlenen Rumeli'ye en çok hizmet eden kişi, kurum ve kurul..

BALKAN ARAŞTIRMALARI ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Uluslararası Balkan Üniversitesi iş birliği ve Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun katılımı ile 6 Şubat 2018 tarihinde “Balkan Araştırmaları Çalıştayı” gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesinde gerçekleşen çalıştaya, Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektör&u..

MAKEDONYA ÜLKE TANITIM GÜNÜ ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığının desteği ile Trakya Üniversitesi ve Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen Makedonya Ülke Tanıtım Günü etkinliği 16 Şubat 2018 tarihinde Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Dış İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Murat ..

EDİRNE VE İLÇELERİ RESİMLERLE ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Trakya Üniversitesi kültür hizmetleri kapsamında kente olan desteğini yeni bir proje ile sürdürüyor. Proje dâhilinde Edirne’nin 9 ilçesi 9 farklı akademisyen gözünden “Edirne Görünümleri” isimli sergi ile tuallere taşındı.  Tarihi ve kültürel varlıkların birikimi ile Ülkemizin önemli kentleri arasında yer alan Edirne’ye bir de sanatçıların gözünden bakı..